Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Odwołanie Igrzysk. Rozsądek, czy przegrana ludzkości?

Obecny czas to nie tylko czas odosobnienia i kwarantanny. To także czas trudnych decyzji, jakie niektórym na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nie tyle łatwe, co wręcz oczywiste.

Tekst przeczytasz w ok. 1 minuta, 38 sekund
Odwołanie Igrzysk. Rozsądek, czy przegrana ludzkości?
Foto: depositphotos.com

Kilka dni temu Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie brał pod uwagę odwołania Igrzysk. Obecnie w komunikacie MKOL czytam, że Igrzyska mogą być przełożone, ale nie odwołane. W podobnym tonie wypowiada się premier Japonii.

Sekretarz generalny ONZ, Prezydent Francji i wielu innych mówi wprost: „jesteśmy w stanie wojny”. Ta wojenna retoryka wpisuje się w dzieje starożytnych Igrzysk, na których czas przerywano wojny. Starożytne Igrzyska odbywały się w Olimpii (stąd nazwa olimpijskie) co 4 lata. Historia nowożytnych, letnich igrzysk sięga 1986 roku (Ateny). W ciągu ostatnich 124 lat tę najważniejszą imprezę sportową odwoływano trzykrotnie, w 1916 roku podczas I wojny światowej oraz w 1940 i 1944 z powodu II wojny światowej. Odwołanie Igrzysk w 2020 roku nie będzie znaczyło nic innego jak to, że wojna z niewidzialnym wrogiem trwa.

Świat po pandemii na pewno nie będzie już taki sam. Będzie … bliżej nieokreślony. Pewne pojęcia zostaną przedefiniowane, a pewne zagadnienia przewartościowane. Wielu zostanie przypomniana prawda, że najważniejszą wartością jest zdrowie, a wreszcie życie człowieka. Bez wątpienia ludzkość będzie musiała się odbudować po Koronawirusie. Stanie się to szybciej, kiedy morale będą wysokie. A co podnosi je bardziej jeśli nie sukcesy, w tym sukcesy sportowe? Te emocje związane z rywalizacją naszych sportowców i duma kiedy stają na podium najważniejszych imprez. Ileż przyjemniej szło się do pracy po zdobyciu na ostatnich IO w Rio de Janeiro medalu olimpijskiego przez Maję Włoszczowską czy Rafała Majkę?

Jestem przekonany, że decyzja odnośnie terminu Igrzysk, która ma zostać podjęta w ciągu 4 tygodni zostanie podjęta w odpowiedzialny sposób, z największą dbałością o zdrowie i życie. Ufam też, że być może choć w przesuniętym terminie, to jednak Igrzyska odbędą się i dostarczą nie tylko nam Polakom, ale całemu światu tak potrzebnej szczepionki pozytywnych emocji.

Tomasz Kramarczyk - Rowerowa.pl

Czytaj więcej

© Copyright 2019-2020 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Wykonanie i obsługa portalu weboski.pl