Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Tour de Pologne, czyli kuźnia talentów. Ci kolarze w Polsce zaczęli wielką karierę

Wyścig Dookoła Polski od lat zajmuje miejsce w światowej, kolarskiej ekstraklasie, czyli UCI World Tour. Dzięki temu oglądamy w naszym kraju najlepszych zawodników świata.

Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Trampolina do kariery

Organizator, i dyrektor w jednej osobie, Tour de Pologne – Czesław Lang – bardzo często podkreśla, że ten wyścig stał się trampoliną do kariery dla wielu kolarzy. – Alberto Contador, Peter Sagan, czy zwycięzca jednego z etapów TdP z 2019 roku Jonas Vingegaard – wylicza jednym tchem.

Przecież ten ostatni w tym roku wygrał klasyfikację generalną największego wyścigu świata – Tour de France. Sukces na etapie Zakopane-Kościelisko był jego pierwszym w karierze. Duńczyk miał wtedy niespełna 23 lata i żadnego wielkiego triumfu na koncie. Od tego momentu kariera Vingegaarda wystrzeliła.

„Doskonale pamiętam ten etap, ten tour. To były wspaniałe kolarskie emocje. Klasyfikacja generalna była jeszcze poza moim zasięgiem (Duńczyk był liderem przed ostatnim etapem, ale ostatecznie zajął dopiero 26. miejsce), jednak triumfu w Kościelisku nigdy nie zapomnę” – powiedział w jednym z wywiadów.

Contadora nikt nie zauważył

Kiedy w prawie 20 lat temu (w 2003 roku) na najwyższym stopniu podium ostatniego etapu Tour de Pologne stanął Alberto Contador, dziennikarze tylko krótko odnotowali nazwisko 21-letniego wówczas młodzieńca z Hiszpanii.

„Pamiętam ten etap bardzo dobrze” – powiedział mi potem Cezary Zamana, który wygrał klasyfikację generalną touru z 2003 roku. „Przegrałem z Alberto jazdę indywidualną na czas o 19 sekund. Wiedziałem już wtedy, że przed tym młodym „chudzielcem” wielka kariera, a wygraną w Polsce będzie wspominał, jako początek swojej wielkiej kariery.”.

I tak właśnie się stało. Contador przez kilkanaście lat rywalizacji w UCI World Tour zdobył praktycznie wszystko, co było do zdobycia. Największe wyścigi świata – Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a Espana – wygrywał po trzy razy. Każdy z nich. Poza tym wygrał dwukrotnie „generalkę” wyścigu Paryż – Nicea. Triumfy etapowe? Trudno je zliczyć.

Sześć sekund Sagana

Trzykrotny mistrz świata – i to z rzędu, w latach 2015-17 – Peter Sagan również „narodził się” podczas Tour de Pologne. Wygrał Wyścig Dookoła Polski w 2011 roku, zaledwie o sześć sekund. Wyprzedził w generalce m.in. takich kolarzy jak Wout Poels czy Ion Izagirre. Dodatkowo triumfował podczas dwóch etapów.

„Pamiętam, jak dziś, 21-letniego Słowaka, który pojawił się znikąd” – wspomina Czesław Lang. „To był dopiero jego drugi sezon w UCI World Tour. I już taki sukces. Wygrał w końcu bardzo mocno obsadzoną etapówkę. Widać było, że przed tym kolarzem wielkie sukcesy”.

Prawda. Poza mistrzostwem świata Sagan wygrał 12 etapów w Tour de France, 4 etapy podczas Vuelta a Espana, czy kilkadziesiąt w innych znanych wyścigach. Przez wiele sezonów był nie do pokonania.

Marzenia Heytera

Na początku ścieżki wyznaczonej przez Contadora czy Sagana znalazł się Ethan Hayter. Niespełna 24-letni Brytyjczyk wygrał klasyfikację generalną tegorocznego (2022) Tour de Pologne. To największy sukces kolarza, który jeździ w jednej grupie w Michałem Kwiatkowskim – Ineos Grenadiers.

„Great emotions” – przyznał podczas rozmowy z dziennikarzami, po ostatnim etapie.

A przed rokiem mówił w rozmowie z serwisem velonews.com, że „ja nie chcę specjalizować się w jednej konkurencji, np. w jeździe indywidualne na czas. Chcę wygrywać klasyki, tygodniówki, największe wyścigi na świecie. Takie mam marzenia”.

Czy sukces w Tour de Pologne 2022 jest początkiem drogi do spełnienia tych marzeń?