Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

60 razy na podium! Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław podsumowuje połowę sezonu

60 razy na podium! Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław podsumowuje połowę sezonu

W połowie sezonu zawodniczki Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław mają za sobą 48 dni wyścigowych – 14 startów w wyścigach krajowych i 19 w zagranicznych, w tym 11 w zawodach z kalendarza UCI. To zapewniło teamowi 18. miejsce w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej wśród wszystkich światowych ekip.

Tekst przeczytasz w ok. 9 minut.

Udostępnij artykuł

W połowie sezonu zawodniczki Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław mają za sobą 48 dni wyścigowych – 14 startów w wyścigach krajowych i 19 w zagranicznych, w tym 11 w zawodach z kalendarza UCI. To zapewniło teamowi 18. miejsce w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej wśród wszystkich światowych ekip.

Niemal tyle samo dni, co na wyścigach, bo aż 45 dni spędziły na zgrupowaniach teamowych, przygotowujących zawodniczki do sezonu. Ich efekt jest taki, że team z Wrocławia ma obecnie w dorobku, tylko w wyścigach UCI, aż 9 pierwszych miejsc, 6 drugich i 4 trzecie. W pozostałych imprezach „Atomówki” 20 razy stawały na najwyższym stopniu podium, 12-krotnie na niższym, a 9-krotnie na najniższym. W mistrzostwach Polski, zarówno przełajowych, jak i torowych oraz szosowych, wywalczyły w sumie 6 złotych medali, jeden srebrny i 4 brązowe.

Oficjalne podsumowanie pierwszej części sezonu odbyło się 21 lipca w Sobótce, podczas spotkania i treningu z mistrzyniami Polski, czyli Wiktorią Pikulik, Agnieszką Skalniak-Sójką i Dominiką Włodarczyk oraz pozostałymi zawodniczkami Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław. Wzięli w nim udział sponsorzy ekipy, ale także kibice i zawodnicy dolnośląskich teamów młodzieżowych, którzy po krótkiej konferencji z zawodniczkami pojechali na trening trasą Ślężańskiego Mnicha.

Kolejne weekendy „Atomówki” spędziły na Słowacji i Węgrzech, a następnie w Polsce na jedynej w naszym kraju kobiecej etapówce z kalendarza UCI Princess Anna Vasa Tour. Na wszystkich tych wyścigach do dotychczasowych palmarès teamu dodały kolejne sukcesy – 2. miejsce Dominiki Włodarczyk w Groupama Ladies Race Slovakia, również drugie Moniki Brzeźnej i trzecie Agnieszki Skalniak-Sójki w Visegrad 4 Ladies Series in Pannomhalma, wreszcie zwycięstwo Agnieszki i trzecie miejsce „Domy” w wyścigu Śladami Anny Wazówny.

Agnieszka, która przebywa obecnie w Livignio, o wyścigu w Golubiu-Dobrzyniu mówi: – Nie nastawiam się przed wyścigami na zwycięstwo, ale jestem świadoma swoich możliwości. W Princess Anna Vasa Tour jednym z etapów była jazda indywidualna na czas, w której czuję się bardzo dobrze. Miałyśmy w tym wyścigu wystarczająco silną drużynę, żeby rozgrywać etapy po naszemu. Najważniejsze to zaufać liderowi, że jest w stanie wygrać dany wyścig – dodaje. ☺️

– Widać efekty ciężkiej pracy, co motywuje mnie do jeszcze większego wysiłku – mówi o pierwszej części sezonu Agnieszka. – Ten rok jest dla mnie naprawdę bardzo budujący, z wyścigu na wyścig utwierdza mnie w przekonaniu, że jestem w świetnej dyspozycji. Chciałabym utrzymać ją szczególnie do mistrzostw Europy i świata, ale przed światowym czempionatem przede mną jeszcze Giro della Toscana, który rozpoczyna się 25 sierpnia – mówi mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas.

Z kolei Wiktoria Pikulik, mistrzyni Polski ze startu wspólnego, wraz z reprezentacją Polski we włoskiej Fiorenzuoli walczy właśnie w torowym 6 Giorni delle Rose. W omnium zwyciężyła jej siostra, Daria, bohaterka wrocławskiego teamu na belgijskich i holenderskich szosach. Sama Wiktoria czeka na torowe mistrzostwa Europy, które rozegrane zostaną w sierpniu. – Po nich pojadę na krótkie wakacje do rodzinnego Darłowa, bo wcześniej nie miałam czasu na wypoczynek. Liczę tylko na to, że będzie pogoda, bo w sierpniu nad morzem na ogół jest 19 stopni i pada – śmieje się „Witka”. – Ale i tak cieszę się, że złapię trochę oddechu, bo we wrześniu łączyć będę starty torowe z szosowymi, a już w październiku rozegrane zostaną mistrzostwa świata na torze, w których chciałabym powalczyć o dobre lokaty, może i o medal. Nie ukrywam, że koszulka mistrzyni Polski dodała mi skrzydeł i sprawiła, że bardziej uwierzyłam w siebie.

Z osiągnięć swoich podopiecznych zadowolona jest Paulina Brzeźna-Bentkowska, w teamie pełniąca, obok mnóstwa innych nieformalnych ról, funkcję szkoleniowca. – Cieszy mnie przede wszystkim, że możemy ścigać się w zagranicznych wyścigach, w których nasze zawodniczki walczą ze światową czołówką jak równy z równym, bez kompleksów, do tego psując rywalkom szyki. Dowiodła tego choćby Daria w bezpośrednich starciach z Loreną Wiebes i Ellen Van Dijk, czy Agnieszka, która wygrała Lotto Belgium Tour.

Zarówno starty w zagranicznych, jak i krajowych wyścigach pokazały, że Atom Deweloper Posciuellux.pl Wrocław, team z licencją UCI, jest bardzo mocną ekipą. – Ten skład świetnie z sobą współpracuje, mimo że nie mamy tylko jednej liderki. Bardzo mocne są Agnieszka i Daria, ale po zwycięstwa sięgają także Dominika Włodarczyk czy Monika Brzeźna. Uważam, że Olga Wankiewicz wciąż jeszcze nie rozwinęła skrzydeł, nie pokazała, co potrafi, ale tkwi w niej olbrzymi potencjał. Podobnie jak w Katarzynie Wilkos, która jest w tym sezonie naprawdę w gazie, musi tylko odzyskać wiarę w swoje możliwości – a wówczas druga część sezonu może być jej.

Co czeka zawodniczki „Atomu” w najbliższych miesiącach? W barwach reprezentacji Polski wezmą udział w w szosowych i torowych mistrzostwach Europy, a także świata. W skład kadry na wyścig o tęczową koszulkę, który rozegrany zostanie w australijskim Wollongong, brana jest pod uwagę Agnieszka Skalniak-Sójka. Również Dominika Włodarczyk, wciąż jeszcze orliczka, ma duże szanse na start, szczególnie że w tym roku UCI zamierza dekorować również zawodniczki kategorii U23.

Zwycięstwa i ważniejsze osiągnięcia zawodniczek Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław w pierwszej połowie sezonu 2022:

9 stycznia: Przełajowe Mistrzostwa Polski (złoto i tytuł mistrzyni Polski: Dominika Włodarczyk)
26 marca: Kryterium Pardubice (Dominika Włodarczyk – 1. miejsce)
27 marca: Partynice Cup (Katarzyna Wilkos – 1. miejsce)
9 kwietnia: Ślężański Mnich (Monika Brzeźna – 1. miejsce)
10 kwietnia: Puchar Polski w Zielonej Górze (Katarzyna Wilkos – 1. miejsce)

24 kwietnia: Puchar Polski w Lubartowie (Kaja Rysz – 1. miejsce)
25 kwietnia: GP Liberazione (Agnieszka Skalniak-Sójka – 5. miejsce)
28 kwietnia-1 maja: Gracia-Orlová (Agnieszka Skalniak-Sójka – 1. miejsce)

8 maja: Puchar Polski w Zamościu (Kaja Rysz – 1. miejsce )
21 maja: Młodzieżowe Torowe Mistrzostwa Polski, wyścig drużynowy na dochodzenie (złoto i tytuł mistrzyń Polski: Olga Wankiewicz, Tamara Szalinska, Wiktoria Polak, Dominika Włodarczyk)

22 maja: Młodzieżowe Torowe Mistrzostwa Polski, madison (Olga Wankiewicz, Wiktoria Polak – srebrny medal), omnium (Tamara Szalińska, brązowy medal)

22 maja: Puchar Polski w Dobromierzu (Daria Pikulik – 1. miejsce)

28 maja: Ladies Tour of Estonia (Agnieszka Skalniak-Sójka – 1. miejsce)
16-19 czerwca: SPORTLAND Womens Tour (Daria Pikulik, Monika Brzeźna – 2. miejsce)
23-26 czerwca: Szosowe Mistrzostwa Polski
– jazda na czas Agnieszka Skalniak-Sójka (złoto i tytuł mistrzyni Polski), Dominika Włodarczyk (3. miejsce w U23)
– start wspólny U23 Dominika Włodarczyk (złoto i tytuł mistrzyni Polski U23), Olga Wankiewicz (brąz)
– start wspólny Wiktoria Pikulik (złoto i tytuł mistrzyni Polski), Daria Pikulik (brąz)

28-30 czerwca: Lotto Belgium Tour (Agnieszka Skalniak-Sójka)
10 lipca: Młodzieżowe Mistrzostwa Europy (Dominika Włodarczyk – 7. miejsce)

10 lipca: Districtenpijl – Ekeren-Deurne (Daria Pikulik – 1. miejsce)

13-17 lipca: Baloise Ladies Tour (Daria Pikulik – 6. miejsce)

23 lipca: Groupama Ladies Race Slovakia (Dominika Włodarczyk – 2. miejsce, Agnieszka Skalniak-Sójka – 4. miejsce)

24 lipca: Visegrad 4 Ladies Series in Pannomhalma (Monika Brzeźna – 2. miejsce, Agnieszka Skalniak-Sójka – 3. miejsce, Dominika Włodarczyk – 5. miejsce)

29-31 lipca: Princess Anna Vasa Tour – UCI (Agnieszka Skalniak-Sójka – 1. miejsce, Dominika Włodarczyk – 3. miejsce)

Wygrana we wszystkich klasyfikacjach:

punktowa: Agnieszka Skalniak-Sójka

górska: Dominika Włodarczyk

młodzieżowa: Dominika Włodarczyk

teamowa: Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław

Starty zawodniczek Atom Deweloper Posciuellux.pl Wrocław w ramach kadry Polski:

Dominika Włodarczyk

4. miejsce w sztafecie na ME U23

7. miejsce indywidualnie na ME U23 w wyścigu ze startu wspólnego

Lotto Belgium Tour

Agnieszka Skalniak-Sójka

1 x 1 miejsce etapowe

1 x 3 miejsce etapowe

w sumie: 1 miejsce w klasyfikacji końcowej

Dominika Włodarczyk

11. miejsce w klasyfikacji końcowej

Ladies Tour of Estonia

Agnieszka Skalniak-Sójka: 1 miejsce

Dominika Włodarczyk: 4 miejsce

Monika Brzeźna: 8 miejsce

La Classique Morbihan

Agnieszka Skalniak-Sójka: 11

Katarzyna Wilkos

Grand Prix du Morbihan Féminin – Trophée Harmonie Mutuelle

Agnieszka Skalniak-Sójka: 6

Katarzyna Wilkos

EPZ Omloop van Borsele

Karolina Chojnacka

UCI Track Nations Cup

Wiktoria Pikulik i Daria Pikulik

4. miejsce w madisonie

6 Giorni delle Rose – Fiorenzuola

Daria Pikulik: 1 miejsce w omnium

PODSUMOWANIE

48 dni wyścigowych

14 startów krajowych

11 startów zagranicznych w wyścigach UCI

8 startów zagranicznych

Zgrupowania: 3, w sumie 45 dni

Podia w wyścigach z kalendarza UCI

1 miejsca: 9

2 miejsca: 6

3 miejsca: 4

Podia w wyścigach spoza kalendarza UCI

1. miejsca: 20

2. miejsca: 12

3. miejsca: 9

Mistrzostwa Polski (przełajowe, torowe i szosowe):

złoto: 6

srebro: 1

brąz: 4

Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław (wcześniej MAT Atom Deweloper) to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza.

W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata.

Tylko w pierwszym sezonie funkcjonowania grupy jej zawodniczki zdobyły 11 medali mistrzostw Polski, a także z sukcesami startowały w wyścigach na szosach Hiszpanii, Belgii, Czech, Holandii i Niemiec. Lata 2017-2021 przyniosły kolejne sukcesy drużyny, przypieczętowane m.in. srebrnym medalem Justyny Kaczkowskiej i Łucji Pietrzak na torowych Mistrzostwach Europy, medalami Moniki Brzeźnej, Marty Lach i Karoliny Sowy w Akademickich Mistrzostwach Świata oraz zdobyciem mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego, a także w górskim szosowym czempionacie.

Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie.

O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.