Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Mistrzostwa Świata trial 2022 w Wadowicach.  Zapowiedź i program

Mistrzostwa Świata trial 2022 w Wadowicach. Zapowiedź i program

Na dwóch kółkach potrafią wjechać tam, gdzie sprawny człowiek wdrapując się, najczęściej musi pomagać sobie rękami. Niebawem najlepsi nastolatkowie w tej dyscyplinie staną w Wadowicach do walki o tytuły mistrzów...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Na dwóch kółkach potrafią wjechać tam, gdzie sprawny człowiek wdrapując się, najczęściej musi pomagać sobie rękami. Niebawem najlepsi nastolatkowie w tej dyscyplinie staną w Wadowicach do walki o tytuły mistrzów świata!

(fot. Polscy zawodnicy na wadowickim rynku przed Mistrzostwami Świata w Trialu Rowerowym do 16 roku życia)

Od najbliższego piątku, 29 lipca przez trzy dni Wadowice będą areną Mistrzostw Świata w Trialu Rowerowym do 16 roku życia. Rywalizacja będzie toczona w Parku Miejskim (skąd rozciąga się malowniczy krajobraz na Beskid Mały, Pogórze Wielickie i Pogórze Śląskie) oraz na wadowickim rynku, tuż obok Muzeum Jana Pawła II.

– Udział w mistrzostwach zapowiedziało ponad dwustu uczestników – dziewcząt i chłopców – informuje Tomasz Kramarczyk, dyrektor zawodów. – Wraz z trenerami, opiekunami, a w wielu przypadkach również z rodzinami, będzie to spora grupa obcokrajowców, co łącznie z odwiedzającymi Wadowice turystami i pątnikami z całego świata sprawi, że w tym czasie nasze miasto będzie przypominać biblijną Wieżę Babel. To nie tylko satysfakcja, ale także wymierne korzyści dla mieszkańców, wszak przybyszom trzeba zapewnić wyżywienie, noclegi i pozasportowe atrakcje – podkreśla Kramarczyk.

W najbliższych dniach Plac Jana Pawła II zamieni się w teren budowy. Na płytę rynku wjadą ciężarówki z potężnymi drewnianymi belami, głazami, betonowymi prefabrykatami przeznaczonymi na konstrukcję 10 torów przeszkód, na których będą rywalizować kolarze. – Łączny ciężar materiałów konstrukcyjnych zgromadzonych na rynku przekroczy 180 ton – informuje Kramarczyk. – Nieco skromniejsza konstrukcja, ale wcale nie łatwiejsza do pokonania stanie w Parku Miejskim. W obu przypadkach kibice będą mogli dopingować zawodniczki i zawodników mając ich niemal na wyciagnięcie ręki, warto podkreślić nieodpłatnie. Z odległości zaledwie kilku metrów będzie można obserwować technikę poruszania się po głazach, skoki wzwyż czy na odległość. To zupełnie inne doznania, niż na przykład kibicowanie futbolistom na murawie – podkreśla Tomasz Kramarczyk (25-krotny mistrz Polski w trialu rowerowym w różnych kategoriach wiekowych (na dwóch rodzajach rowerów), mający w dorobku 8 medali mistrzostw świata i 2 tytuły mistrza Stanów Zjednoczonych).

Szczególnymi gośćmi mistrzostw będą przedstawiciele Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI; Union Cycliste Internationale), w tym osoby odpowiedzialne za szkolenia arbitrów. Podczas zawodów w Wadowicach kolarscy sędziowie zostaną bowiem poddani surowemu egzaminowi przez delegatów UCI.

Mistrzostwa organizują: Kramarczyk Team oraz Urząd Miejski w Wadowicach, a patronat honorowy nad zawodami objął marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolska.

W czwartek, 21 lipca na wadowickim rynku odbyła się konferencja prasowa. Organizatorzy zaprezentowali program Mistrzostw, a dziennikarze mieli między innymi okazję spotkać się z polskimi kolarzami przygotowującymi się do zawodów. Krótka prezentacja ich umiejętności (jako tor przeszkód wykorzystano miejską fontannę), wywołała entuzjazm wśród przechodniów.

Wadowice już po raz drugi będą gospodarzem tej prestiżowej imprezy. Poprzednie Mistrzostwa Świata w trialu rowerowym do lat 16 odbyły się w papieskim grodzie w sierpniu 2019 roku.

Harmonogram Mistrzostw Świata:

Piątek 29.07.2022 – Park Miejski w Wadowicach (al. Wolności)

17:30 – 19:00 Rywalizacja o tytuł drużynowego mistrza świata

Sobota 30.07.2022 – Plac Jana Pawła II
09:00 – 10:45 – półfinały w kategorii Poussins (do 10 lat)
09:30 – 11:15 – półfinały w kategorii Minimes (do 14 lat)
11:00 – 12:00 – półfinały w kategorii młodszych dziewcząt
13:00 – 14:30 – półfinały w kategorii starszych dziewcząt
13:30 – 15:15 – półfinały w kategorii Banjamins (do 12 lat)
15:00 – 17:00 – półfinały w kategorii Cadet (do 16 lat)

Niedziela 31.07.2022 – Plac Jana Pawła II
11:00 – 12:30 – finały w kategorii Poussins (do 10 lat)
11:30 – 13:00 – finały w kategorii Minimes (do 14 lat)
12:30 – 14:00 – finały w kategorii młodsze dziewczęta
14:00 – 15:30 – finały w kategorii starsze dziewczęta
15:00 – 16:30 – finały w kategorii Benjamins (do 12 lat)
15:30 – 17:00 – finały w kategorii Cadets (do 16 lat)

(fot. Mistrzostwa Świata w Wadowicach w 2019 roku.)

(fot. Mistrzostwa Świata w Wadowicach w 2019 roku.)

Bogdan Szpila

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.