Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

„Atomówki” startują w Gracia Orlová

„Atomówki” startują w Gracia Orlová

Po sukcesach w Ślężańskim Mnichu (16 kwietnia), który tak jak przed rokiem wygrała Monika Brzeźna, a metę przekroczyła przed Katarzyną Wilkos i Nikolą Bajgerovą, MAT Atom Deweloper Wrocław wchodzi w...
Tekst przeczytasz w ok. 6 minut.

Udostępnij artykuł

Po sukcesach w Ślężańskim Mnichu (16 kwietnia), który tak jak przed rokiem wygrała Monika Brzeźna, a metę przekroczyła przed Katarzyną Wilkos i Nikolą Bajgerovą, MAT Atom Deweloper Wrocław wchodzi w najintensywniejszą część sezonu. Dzisiaj „Atomówki” startują w Gracia Orlová, jednej z najtrudniejszych etapówek, w której w poprzednich latach odnosiły znaczące sukcesy.

Niemal prosto z Sobótki zawodniczki wrocławskiej ekipy pojechały do Włoch, gdzie na szosach w okolicach Neapolu w dniach 21-23 kwietnia rozegrana została 3-dniowa etapówka Giro Mediterraneo in Rosa (w sumie 317,3 km i 5132 m przewyższenia). Nikol Płosaj, dzięki pracy drużyny, finalnie ukończyła ten wyścig na 4. miejscu, ale „Atomówki” stawały także na podiach etapowych. Nikola Bajgerová wywalczyła trzecie miejsce na pierwszym etapie, na ostatnim Malwina Mul była druga, a Płosaj – trzecia. Warto dodać, że Mul przez cały wyścig walczyła także o utrzymanie zielonej koszulki liderki klasyfikacji górskiej.

Jak podkreśla Nikol, nie bez znaczenia była praca całego teamu, oprócz wymienionych zawodniczek również Olgi Wankiewicz, Tamary Szalińskiej, Agaty Kowalskiej i Mai Trackiej. – To były fajne trzy dni, co wcale nie oznacza, że było lekko. Ale męczenie się w takim składzie, dla takiego teamu to czysta przyjemność – dodaje.

Nikol znalazła się w składzie teamu na czeską etapówkę Gracia Orlová, która rozpoczyna się już dzisiaj (w czwartek, 27 kwietnia) i otwiera najważniejszą dla MAT Atom Deweloper Wrocław część sezonu.

– Plan startów w tym roku układaliśmy z Pauliną (Brzeźną-Bentkowską, trenerką teamu – przyp. red.) wiedząc, że jest swego rodzaju eksperyment – mówi Paweł Bentkowski, dyrektor sportowy MAT Atom Deweloper Wrocław. – Zaczęliśmy ścigać się już na początku marca, ale bez presji na wynik, raczej chodziło o traktowanie tych wyścigów jak przygotowania do tej części sezonu, w którą właśnie wchodzimy. Liczę, że efekty zobaczymy w maju i w czerwcu, choć już we Włoszech nasze zawodniczki znakomicie sobie poradziły.

Część rywalek „Atomówek” zaraz po Giro Mediterraneo in Rosa, z niezłymi rezultatami, uczestniczyła w klasyku Gran Premio della Liberazione, a teraz spotkają się ponownie w etapówce Gracia Orlová, która rozpoczyna się już dzisiaj. To świetnie znany teamowi z Wrocławia wyścig, pierwsze sukcesy odnosiła w nim przed laty obecna trenerka ekipy, Paulina Brzeźna-Bentkowska, a później jej podopieczne, m.in. Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Agnieszka Skalniak-Sójka czy Dominika Włodarczyk.

– Startujemy w „Gracii” od lat, a do tego przebieg poszczególnych etapów jest właściwie taki, jak w poprzednim roku, więc wiemy, czego się spodziewać. Najtrudniejszy będzie drugi dzień, w którym czekają nas trzy długie podjazdy, w tym pod słynną Przełęczą Pustevny, gdzie na pewno będzie ostra selekcja – mówi Bentkowski. – W klasyfikacji generalnej jedziemy na Dominikę Włodarczyk, bo profil trasy całej etapówki odpowiada jej umiejętnościom, ale zobaczymy, jak ułoży się wyścig. Większość etapów kończy się hopkami, które pozwalają wypracować czasowe bonifikaty, co nie jest bez znaczenia. Na pewno będziemy chcieli dać szanse pokazania się na etapach pozostałym zawodniczkom, w tym Nikoli Bajgerovej, która ścigać się będzie przecież przed swoimi kibicami.

MAT Atom Deweloper Wrocław wystawia na ten wyścig silny skład, w którym, oprócz „Domy” i Nikoli, znalazły się także Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Nikol Płosaj i Malwina Mul.

Dominice, szczególnie z takim wsparciem, nie brakuje motywacji do walki o najwyższe lokaty. Śmiało można powiedzieć, że jest już głodna ścigania. – „Gracia” to etapówka, którą bardzo miło wspominam, bo przed rokiem pokazałyśmy się tam z bardzo dobrej strony – mówi. – Cieszę się na ściganie i konfrontację z najlepszymi – a lista startowa jest okazała – tym bardziej, że przedwyścigową robotę wykonałam w 100% i czuję się bardzo dobrze.

Pierwszy etap rozpocznie się w czwartek, 27 kwietnia o godzinie 13.00 w Orlovej. Meta po ponad 104 kilometrach i 1283 metrach przewyższenia w Štramberku.

Gracia Orlová 2023:

etap 1 | czwartek 27.04 | Orlová – Štramberk | 104,2 km (przewyższenie 1283 m)
etap 2 | piątek 28.04 | Lichnov-Lichnov | 99,8 km (przewyższenie 1697 m)
etap 3 | sobota 29.04 | (ITT) | Havířov – Havířov | 13,5 km
etap 4 | sobota 29.04 |Dětmarovice – Orlová | 68,5 km (przewyższenie 881 m)
etap 5 | niedziela 30.04 | Orlová – Orlová | 101,6 km (przewyższenie 830 m)

Skład teamu MAT Atom Deweloper Wrocław na sezon 2023:


Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos, Dominika Włodarczyk, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Olga Wankiewicz, Tamara Szalińska, Karolina Chojnacka, Nikola Bajgerová, Agata Kowalska, Malwina Mul, Maja Tracka.

MAT Atom Deweloper Wrocław to obecnie najbardziej utytułowana w Polsce kobieca drużyna kolarska, założona w 2016 roku przez olimpijkę z Pekinu Paulinę Brzeźną-Bentkowską i jej męża Pawła Bentkowskiego, byłego kolarza. W skład teamu wchodzą uczestniczki Igrzysk Europejskich, Akademickich Mistrzostw Świata oraz reprezentantki Polski w torowych i szosowych Mistrzostwach Europy i Świata. Tylko w pierwszym sezonie funkcjonowania grupy jej zawodniczki zdobyły 11 medali mistrzostw Polski, a także z sukcesami startowały w wyścigach na szosach Hiszpanii, Belgii, Czech, Holandii i Niemiec. Lata 2017-2021 przyniosły kolejne sukcesy drużyny, przypieczętowane m.in. srebrnym medalem Justyny Kaczkowskiej i Łucji Pietrzak na torowych Mistrzostwach Europy, medalami Moniki Brzeźnej, Marty Lach i Karoliny Sowy w Akademickich Mistrzostwach Świata oraz zdobyciem mistrzostwa kraju w wyścigu ze startu wspólnego, a także w górskim szosowym czempionacie.

Od roku 2022 ekipa ma status zarejestrowanej w UCI grupy zawodowej (Women’s Continental Team). Pierwszy w sezon wśród grup zawodowych zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski w wyścigach szosowych, przełajowych oraz torowych, a także 55. wygranymi wyścigami. Na niższych stopniach podium zawodniczki z Wrocławia stanęły około 150 razy. Wiktoria Pikulik została mistrzynią Polski elity w wyścigu ze startu wspólnego, Dominika Włodarczyk w kategorii U23, Agnieszka Skalniak-Sójka w ITT, a Dominika Włodarczyk wywalczyła także złoto w przełajowych MP. Podczas szosowych Mistrzostw Europy Daria Pikulik była 5. Zarówno Daria, jak i Agnieszka Skalniak-Sójka po tym sezonie podpisały kontrakty z grupami Women’s World Tour.

Celem teamu jest dołączenie do grona najlepszych ekip świata oraz stworzenie młodym zawodniczkom możliwie najdogodniejszych warunków rozwoju – umożliwienie im zarówno studiowania i jednocześnie uprawiania sportu na wysokim poziomie. O drużynie powstał film dokumentalny „TOUR”. Na ekranie można również zobaczyć Monikę Brzeźną, która wystąpiła w teledysku „Ty jesteś jutrem” zespołu De Mono.

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.