Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Bagażnik rowerowy na hak jest najbezpieczniejszym sposobem transportu dwóch kółek. Co warto o nim wiedzieć?

Bagażnik rowerowy na hak jest najbezpieczniejszym sposobem transportu dwóch kółek. Co warto o nim wiedzieć?

Sposobów na transport rowerów jest kilka. Najpopularniejsze to na dachu auta, na klapie bagażnika bądź na haku. Niektórzy potrafią też przewieźć rower w aucie, po demontażu kół i złożeniu kanapy....
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Sposobów na transport rowerów jest kilka. Najpopularniejsze to na dachu auta, na klapie bagażnika bądź na haku. Niektórzy potrafią też przewieźć rower w aucie, po demontażu kół i złożeniu kanapy. Nie jest to najbezpieczniejsza opcja dla kierowcy i roweru. Choć faktycznie podróż jest taka sama jak bez roweru, bo nic nie wystaje poza obrys pojazdu. Jednak na taką opcję mogą pozwolić sobie głównie podróżujący w pojedynkę. Zdecydowanie częściej wybierane są pozostałe opcje. Natomiast ostatnie lata należą do bagażników na hak.

Mają wiele zalet i stosunkowo mało wad, ale warto je poznać nim zdecydujesz się na ten rodzaj bagażnika.

Trzecia tablica i odpowiednie światła

W zasadzie te dwie rzeczy wpisywane są w wady bagażników na hak, bo faktycznie, by z nim jeździć, konieczne jest załatwienie trzeciej tablicy. Jest ona konieczna, gdyż platforma na haku ją zasłania. Natomiast w praktyce jej wydanie zazwyczaj nie trwa dłużej niż kilka dni.

Platforma musi być też wyposażona w oświetlenie. Jednak problem ten już raczej odpada, bo zarówno platformy na sprzedaż jak i każda szanująca się wypożyczalnia bagażników rowerowych na hak oferuje bagażnik wyposażony w oświetlenie.

Zatem, by jeździć z bagażnikiem rowerowym na hak wystarczy mieć trzecią tablicę. I oczywiście wspomniany hak. Jego wybór wcale nie jest taki skomplikowany jak może się wydawać, a hak przydaje się nie tylko do montażu platformy rowerowej, ale też przyczepki. Standardowe platformy rowerowe wymagają wiązki 13 pin.

Zalety platform rowerowych na hak

Było o wadach, które niekoniecznie są wadami, więc teraz nieco o zaletach tego rozwiązania, których jest całkiem sporo.

  • Opór aerodynamiczny jest praktycznie niezauważalny, co oznacza zbliżone zużycie paliwa w porównaniu do jazdy bez bagażnika.

  • Nie zmienia się wysokość ‘auta’ w porównaniu z bagażnikiem dachowym- swobodnie wjeżdżasz na parking podziemny i nie szacujesz w ułamkach sekund, czy zmieścisz się pod opadającymi gałęziami drzew.

  • Nowoczesne platformy mają możliwość odchylenia, dzięki czemu bez problemu sięgasz do bagażnika, co w przypadku transportu rowerów na klapie nie jest oczywiste.

  • Bagażniki na hak to uniwersalne konstrukcje, na których można przewieźć do czterech rowerów o różnych gabarytach. Spokojnie zamontujesz na nich rowery dla całej rodziny, od małych do dużych.

Przetestuj bagażnik na hak

Jeśli nie do końca wiesz, czy to jest właśnie to czego szukasz, po prostu wypożycz platformę. Przykładowo wypożyczalnia Kam-Przyczepki oferuje platformy rowerowe już od kwoty poniżej stu złotych za weekend, liczony od piątku do poniedziałku.

Bagażniki na hak nie są skomplikowane w montażu, jednak jeśli kompletnie nie wiesz jak się to za to zabrać, to pracownicy wypożyczalni pokażą, jak to zrobić krok po kroku. Poza tym wypożyczenie platformy jest dobrą opcją, jeśli tylko raz na jakiś czas jedziesz z rowerami.

Przez ekspertów od rowerów i ich transportu, platformy na hak są uznawane za najlepsze, dlatego warto pomyśleć o montażu haka, jeśli jeszcze auto go nie ma.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.