Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Cała prawda o rozmiarach roweru: jak szybko i skutecznie sprawdzić rozmiar koła, opony i ramy?

Cała prawda o rozmiarach roweru: jak szybko i skutecznie sprawdzić rozmiar koła, opony i ramy?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawdzić rozmiar koła w rowerze? A może chciałeś określić rozmiar opony lub ramy? Jeżeli tak, to doskonale trafiłeś. Dzisiejszy artykuł otworzy przed tobą tajemniczy świat...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawdzić rozmiar koła w rowerze? A może chciałeś określić rozmiar opony lub ramy? Jeżeli tak, to doskonale trafiłeś. Dzisiejszy artykuł otworzy przed tobą tajemniczy świat mierzenia części rowerowych, demaskując tajniki znane tylko najbardziej doświadczonym cyklistom. Sprawdź, jak szybko i skutecznie określić podstawowe rozmiary na swoim dwukołowym kompanie. Gotowy? No to jedziemy!

Jak sprawdzić rozmiar koła w rowerze?

Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie: „Jak w ogóle sprawdzić rozmiar koła w moim rowerze?” Na szczęście, to wcale nie jest takie trudne i skomplikowane jak mogłoby się wydawać!

Pierwsza rzecz, którą musisz zrobić, to znaleźć oznaczenia na bocznej ściance opony. Zazwyczaj będą tam widoczne dwie liczby rozdzielone ukośnikiem, np. „26/2.125”. Pierwsza liczba oznacza średnicę koła w calach, a druga szerokość opony. Zatem, jeśli na twojej oponie widnieje napis „26/2.125”, oznacza to, że masz koło o średnicy 26 cali i oponę o szerokości 2.125 cala.

Jak sprawdzić rozmiar opony w rowerze?

No dobrze, ale co z rozmiarem samej opony? To na pewno jest bardziej skomplikowane, prawda? Cóż, w rzeczywistości to jest równie proste jak sprawdzanie rozmiaru koła!

Rozmiar opony rowerowej sprawdzisz, tak jak średnicę koła, na bocznej ściance opony. Liczba po ukośniku, jak wcześniej wspomniano, reprezentuje jej szerokość w calach. W przypadku opony oznaczonej jako „26/2.125”, szerokość opony wynosi 2.125 cala.

Jak sprawdzić rozmiar ramy w rowerze?

No dobrze, rozmiar koła i opony mamy już za sobą, przyszedł teraz czas na sprawdzenie rozmiaru ramy. I tu pojawia się pytanie: „Jak to zrobić?”

Rozmiar ramy rowerowej mierzymy od osi suportu (miejsce, gdzie zamontowane są korby z pedałami) do miejsca, gdzie dostawiamy siodło. Taką samą miarę przyjmuje się przy określaniu rozmiaru ramy rowerów górskich i szosowych. Pamiętaj, że pomiar powinniśmy dokonać w linii pionowej!

Podsumowanie

Sprawdzenie rozmiaru koła, opony czy ramy rowerowej nie musi być żadnym wyzwaniem. Głównym trikiem jest umiejętność odczytania oznaczeń na oponie i użycie miarki do zmierzenia ramy. Mam nadzieję, że teraz wszystko jest dla Ciebie jasne! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, śmiało pytaj! Pamiętaj, rower to nie tylko środek transportu, to przede wszystkim pasja!

Podsumowanie:

W tym artykule nauczyliśmy się, jak sprawdzić rozmiar koła, opony i ramy w rowerze. Rozmiar koła i opony możemy znaleźć na bocznej ściance opony – pierwsza liczba to średnica koła, a druga szerokość opony. Rozmiar ramy rowerowej z kolei mierzymy od osi suportu do miejsca, gdzie dostawiamy siodło.

Poniżej znajdziesz najbardziej trafne produkty związane z tematem:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.