Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Czas na zakup opon rowerowych – jakie wybrać?

Czas na zakup opon rowerowych – jakie wybrać?

Przy wyborze roweru należy mieć na uwadze między innymi ogumienie. Powinno być dobrane do rodzaju nawierzchni, po której będzie się głównie jeździć jednośladem. Jakość i stan opon wpływa na komfort...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Przy wyborze roweru należy mieć na uwadze między innymi ogumienie. Powinno być dobrane do rodzaju nawierzchni, po której będzie się głównie jeździć jednośladem. Jakość i stan opon wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Każdy ma jednak inne potrzeby, dlatego ich wybór jest kwestią indywidualną. Na szczęście obecnie można liczyć na bogaty i różnorodny asortyment, przebierać w rodzajach ogumienia przeznaczonego dla rowerów. Znaczenie ma nie tylko rozmiar opon, ale też ich bieżnik, jakość, ciśnienie, odporność na przebicie. Na uwadze powinno się mieć nawet to, czy opona jest drutowa, czy też może zwijana.

Jakie wyróżnia się rodzaje opon rowerowych i jak wybrać odpowiednie?

Dobór odpowiedniego rozmiaru opon rowerowych to jedno, niezwykle ważny jest bieżnik, którego wybór powinien być uzależniony od preferowanego stylu jazdy dwukołowcem. Poszczególne rodzaje opon różnią się pod wieloma względami, dlatego należy mieć to na uwadze podczas ich zakupu. Dobrze dopasowane opony rowerowe przełożą się na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy, co powinno być kwestiami priorytetowymi dla każdego rowerzysty. Bardzo wąskie są opony szosowe, które zwykle nie mają bieżnika lub jest on delikatny. Będą świetnym wyborem do jazdy po równej nawierzchni typu asfalt, ale na leśnych ścieżkach się nie sprawdzą. Wynika to z ich kiepskiej przyczepności. Do jazdy miejskiej są w sam raz ze względu na niewielki opór. Osobie chcącej jeździć rowerem po trudnym terenie można śmiało polecić opony górskie. Mają one bieżnik z wyraźnymi kostkami, co gwarantuje świetną przyczepność, można też liczyć na niewielkie opory toczenia. Nie zawiodą nawet podczas jazdy rowerem podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jeśli ktoś szuka uniwersalnych opon rowerowych, to powinien postawić na model semi-slick. Nadają się one do jazdy zarówno po asfalcie, jak i po wiejskiej drodze czy nawet ścieżce w lesie. W każdym przypadku można liczyć na dobrą trakcję i wygodę. Tego rodzaju opony łączą w sobie cechy modeli terenowych i szosowych.

Jeszcze innym rozwiązaniem są opony zimowe, które zostały odpowiednio przygotowane do jazdy w trudnych warunkach. Są one wyposażone w specjalne kolce, co umożliwia pokonywanie nawierzchni śliskiej i zasypanej śniegiem. Zima nie musi uniemożliwiać uprawiania kolarstwa, wystarczy odpowiednio przystosować pojazd do jazdy, założyć mu opony kolcowane. Nie są im w stanie dorównać nawet opony terenowe z agresywnym bieżnikiem. Oczywiście modele z kolcami są przeznaczone wyłącznie do jazdy po śniegu i lodzie, nie można ich używać w przypadku suchego asfaltu. Wybierając ogumienie do roweru, należy mieć na uwadze jego jakość, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup produktu ze sprawdzonego źródła, renomowanej marki. Godny polecenia sklep z oponami rowerowymi dostępny jest np. na stronie https://sklep.rowery.pl/ogumienie-rowerowe. Można w nim kupić nie tylko ogumienie, ale też różne modele rowerów, rozmaite akcesoria i części rowerowe. W asortymencie sklep rowerowy opony ma następujące: szosowe, CITY/TREKKING, CRUISER, FAT/PLUS, MTB, DH. Warto też od razu dokupić odpowiednie dętki rowerowe i łyżki do opon rowerowych.

Czytaj także: Jak czytać rozmiar opon rowerowych?

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.