Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Czy rowery elektryczne są dla każdego?

Czy rowery elektryczne są dla każdego?

Liczne mity obiegające świat jednośladów to coś, z czym należy walczyć, by każdy chętny do zmiany trybu życia i jazdy na dwukołowcu nie zniechęcał się przez przeczytaną w niewiarygodnym źródle nieprawdę. Jedną z ofiar takich mitów są rowery elektryczne – często ograniczane jako konstrukcje dla osób słabszych, czy w podeszłym wieku. Przekonajmy się więc, czym są rowery elektryczne i czy mogą one służyć każdemu.

Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Liczne mity obiegające świat jednośladów to coś, z czym należy walczyć, by każdy chętny do zmiany trybu życia i jazdy na dwukołowcu nie zniechęcał się przez przeczytaną w niewiarygodnym źródle nieprawdę. Jedną z ofiar takich mitów są rowery elektryczne – często ograniczane jako konstrukcje dla osób słabszych, czy w podeszłym wieku. Przekonajmy się więc, czym są rowery elektryczne i czy mogą one służyć każdemu.

Rowery elektryczne, a klasyczne – różnice

Elementy składające się na dodatkową część konstrukcji rowerów elektrycznych zna już wiele osób, jednak obecnie są one coraz trudniejsze do zauważenia w nowoczesnych konstrukcjach. Rowery elektryczne z wyższej półki wyróżniają się silnikiem umieszczonym centralnie, dzięki czemu jednostka najefektywniej przekazuje moc do napędu i jest w stanie uzyskać najlepszy moment obrotowy. Akumulator coraz częściej ukryty jest w dolnej rurze ramy, dzięki czemu zabezpieczony jest przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, jak i uszkodzeniem mechanicznym. Również sterowniki napędu stają się coraz bardziej dyskretne – ich mała konstrukcja nie rzuca się w oczy i nie różni wiele od popularnych komputerów i liczników rowerowych.

Trzy dodatkowe elementy, jakie składają się na konstrukcję roweru elektrycznego niosą za sobą pewne konsekwencje. Producenci dbają o bezpieczeństwo i wygodę jazdy swoich konsumentów, dlatego modele wyposażone w napęd elektryczny są odpowiednio wzmocnione, by zapewniać niezawodność i wytrzymałość. Nic więc dziwnego, że rowery elektryczne ważą około 8-10 kilogramów więcej, niż ich klasyczne odpowiedniki.

U kogo najlepiej sprawdzają się rowery elektryczne?

Pytanie to można uznać za retoryczne, ponieważ rowery elektryczne nie mają ograniczeń w stosowaniu. Niezależnie od naszego wieku i kondycji fizycznej możemy wsiąść na rower elektryczny i doskonale się bawić korzystając z dobrodziejstw aktywności fizycznej. Warto jednak zdawać sobie sprawę z wysokiej wagi konstrukcji jednośladu z napędem elektrycznym. Ta praktycznie uniemożliwia wniesienie go po schodach, czy zabranie do mieszkania windą. Znacznie łatwiej w przypadku roweru elektrycznego jest korzystać z przechowywania go w garażu, czy łatwo dostępnej piwnicy. Niektórzy decydują się na pozostawienie jednośladu pod blokiem, jednak nie polecamy takiej metody.

rowery elektryczne

Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl

Jak działają rowery elektryczne?

Wbrew pozorom działanie rowerów elektrycznych nie opiera się na zasadzie „wciskam i jadę”. Wciąż mamy do czynienia z pojazdem napędzanym siłą mięśni i musimy z niej podczas jazdy korzystać. Rowery elektryczne wyłącznie wspierają nasze pedałowanie, dodając nam tyle siły, ile ustawimy – większość konstrukcji ma minimum 3 tryby wsparcia, począwszy od najbardziej ekonomicznego, umożliwiającego nam jeździć lżej, ale i oszczędzać baterię, kończąc na mocnym wsparciu, przy którym jedzie się bardzo lekko i łatwo. Zależnie więc od tego, jaką moc wsparcia ustawimy, tak też nam się będzie jechało. Moc stosowanych silników dopasowywana jest do konstrukcji tak, by na przykład rowery elektryczne górskie zawsze miały wystarczająco mocy, by bez problemu wjechać pod strome wzgórze.

Chociaż istnieje podział na rowery elektryczne damskie i rowery elektryczne męskie, to mało kto w obecnych czasach się go trzyma. Oczywiście, kobietom będzie łatwiej wsiadać na model o obniżonej ramie, jeżeli jednak nie będzie takiego, który spełni ich oczekiwania w wersji z niskim przekrokiem, to wybór „męskiej” wersji w niczym nie przeszkodzi. Tak samo z rowerami „damskimi”, często wyposażonymi jedynie w jedną, bardzo niską rurę ramy. Takie konstrukcje są często polecane i mężczyznom, którzy byli kontuzjowani oraz często są dla takich osób jedyną możliwością powrotu do ulubionego sposobu przemieszczania się, jakim jest rower.

Rowery elektryczne Warszawa znajdziesz w sklepach BikeSalon znajdujących się przy ulicy Wrocławskiej 25 oraz Ostrobramskiej 38b. Rowery elektryczne Gdańsk to oferta BikeSalon mieszcząca się w galerii City Meble, przy alei Grunwaldzkiej 211. W tych miejscach bez problemu i zobowiązań przetestujesz nowoczesne konstrukcje i z pomocą doświadczonego doradcy znajdziesz model doskonale dopasowany do swoich potrzeb. Rowery elektryczne online możesz obejrzeć pod adresem bikesalon.pl.

Zainteresowany zakupem? Kup online na -> BikeSalon.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:

Warszawa, ul. Wrocławska 25

Warszawa, ul. Ostrobramska 38b

Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep i Serwis rowerowy BikeSalon.pl

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.