Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Czy wiesz, czym wyczyścić szprychy w rowerze? Poradnik dla pasjonatów dwóch kółek

Czy wiesz, czym wyczyścić szprychy w rowerze? Poradnik dla pasjonatów dwóch kółek

Właściciele rowerów wiedzą, że utrzymanie jednośladu w dobrym stanie to nie lada wyzwanie. Szczególnie dotyczy to pewnej, często pomijanej, ale niezwykle istotnej części naszego jednośladu – szprych. Stąd postanowiliśmy przygotować...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Właściciele rowerów wiedzą, że utrzymanie jednośladu w dobrym stanie to nie lada wyzwanie. Szczególnie dotyczy to pewnej, często pomijanej, ale niezwykle istotnej części naszego jednośladu – szprych. Stąd postanowiliśmy przygotować dla Was kompletny poradnik na temat tego, czym wyczyścić szprychy w rowerze. Poruszymy także temat oczyszczania szprych w motocyklu – choć mogą wydawać się podobne, różnią się one nieco od rowerowych. Zatem zapraszamy do lektury – pasjonaci dwóch kółek, ten artykuł jest dla was!
Bicycle cleaning

Przygotowanie do czyszczenia szprych rowerowych

Proper cleaning of bike spokes begins with a thorough preparation. Working on a clean, dry, and flat surface makes the process easier. A service stand is an ideal accessory allowing easy rotation of the bike for painless access to all wheel parts.

Zestawienie niezbędnych narzędzi i preparatów

Podstawowy zestaw do czyszczenia szprych powinien zawierać:

 • Wiadro z ciepłą wodą
 • Delikatny środek czyszczący lub detergent
 • Miękką szczotkę lub starą szczoteczkę do zębów
 • Ściereczka z mikrofibry lub bawełna
 • Specjalistyczny preparat do czyszczenia metalowych części rowerowych (opcjonalnie)
 • Rękawiczki gumowe (opcjonalnie)

Wybór efektywnego środka czyszczącego

Decydujący element skutecznego i bezpiecznego czyszczenia szprych to wybór środka czyszczącego. Specjalistyczne preparaty przeznaczone do elementów metalowych gwarantują optymalne rezultaty bez ryzyka uszkodzenia komponentów.

Ekspert podpowiada:

Należy unikać silnych lub abrazyjnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić czy osłabić strukturę metalu.

Proces czyszczenia szprych krok po kroku

 1. Nałożenie środka czyszczącego

  – środek aplikuj bezpośrednio na szmatkę lub szczoteczkę, a następnie delikatnie przetrzyj każdą szprychę.

 2. Szorowanie trudnych plam

  – użyj szczoteczki do zębów, aby doczyścić trudniej dostępne miejsc i usunąć uporczywe zabrudzenia.

 3. Spłukiwanie

  – delikatnie spłucz szprychy czystą wodą. Staraj się, aby woda nie dostała się na inne części roweru, jak hamulce czy łożyska.

 4. Osuszanie

  – dokładnie osusz szprychy używając ściereczki z mikrofibry, aby uniknąć zacieków i rdzy.

 5. Polerowanie

  – jeśli posiadasz, użyj specjalistycznego preparatu do polerowania metalu, który przywróci szprychom blask i doda dodatkowej warstwy ochronnej.

Utrzymanie dobrego stanu szprych

Maintaining clean spokes requires more than regular cleaning. To protect bike parts from corrosion and scratches, specific protective agents such as impregnates or metal waxes can significantly prolong the lifespan of the spokes, preventing their degradation.

Keeping the spokes in excellent condition impacts not only the aesthetics but also the functionality of the bike, ensuring trouble-free use for several seasons.

Bicycle cleaning

Podczas przygotowywania do czyszczenia szprych rowerowych pamiętaj, że kluczem jest skrupulatna preparacja oraz zestawienie odpowiednich narzędzi i preparatów. To znaczy ciepłą wodę, delikatny środek czyszczący, miękką szczotkę, ściereczkę z mikrofibry i ewentualnie specjalistyczny preparat do czyszczenia metalowych części rowerowych. Proces czyszczenia obejmuje nałożenie środka czyszczącego, szorowanie trudnych plam, spłukiwanie, osuszanie i polerowanie. Pamiętaj, utrzymanie szprych w dobrym stanie wymaga regularnego czyszczenia i zastosowania odpowiednich środków ochronnych.

Inne ciekawe artykuły na naszym portalu to między innymi: Porady eksperta: Jak dbać o amortyzator w rowerze, Podkręcanie hamulców w rowerze: Przewodnik krok po kroku jak podkręcić hamulce tarczowe czy Poradnik dla rowerzystów: Jak właściwie konserwować rower i łańcuch rowerowy.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.