Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Damian Papierski: „Ścigać się na najwyższym poziomie” – wywiad

Damian Papierski: „Ścigać się na najwyższym poziomie” – wywiad

Damian Papierski (CCC Development Team) mimo tego, że jest zaledwie 20-letnim zawodnikiem ma na swoim koncie wiele wartościowych osiągnięć, głównie na krajowym podwórku. Damian jest aktualnym brązowym medalistą Mistrzostw Polski...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Damian Papierski (CCC Development Team) mimo tego, że jest zaledwie 20-letnim zawodnikiem ma na swoim koncie wiele wartościowych osiągnięć, głównie na krajowym podwórku. Damian jest aktualnym brązowym medalistą Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas w kategorii U-23, a w swoim dorobku ma także złoty medal juniorskich Mistrzostw Polski w tej samej konkurencji (2018).

Rowerowa.pl: Jesteś bardzo młodym zawodnikiem, a mimo to ścigasz się w ekipie CCC Development Team. Jak wiele pracy kosztowało Cię dotarcie na taki poziom?

Damian Papierski: Drużyna CCC Development Team powstała z myślą o szkoleniu młodzieżowców i bardzo się cieszę, że jestem w gronie jej zawodników. W kategorii junior marzyłem, żeby trafić do ekipy, która umożliwi mi dobry rozwój i w każdy trening wkładałem dużo pracy, aby to osiągnąć. To, że jesteśmy zapleczem worldtourowej grupy, jest dla mnie bardzo motywujące, ponieważ moim celem w przyszłości jest ścigać się na najwyższym poziomie.

Sezon 2019 opiewał w lepsze i gorsze momenty. Zdobyłeś medal podczas Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas w kategorii do 23 lat, ładnie zaprezentowałeś się w wyścigu Dookoła Mazowsza (5. miejsce). Jak oceniasz swoje zeszłoroczne starty?

Sezon 2019 był dla mnie pełen nowych wyzwań – nowa drużyna i debiut w młodzieżowej kategorii. Miałem gorsze momenty, które były spowodowane kontuzją, ale miniony rok zaliczam na plus. Wywalczyłem medal Mistrzostw Polski w jeździe na czas i bardzo dużo nauczyłem się podczas zeszłorocznych wyścigów. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie zaprocentuje w tym roku.

Sezon 2020 ekipa CCC Development Team rozpocznie w Belgii. Krążą pogłoski, że zobaczymy Cię w zbliżającym się wyścigu, czy to prawda? Jeśli tak, to jakie masz nastawienie przed tymi zawodami?

To prawda, sezon rozpocznę belgijskim klasykiem. Wraz z drużyną mamy za sobą dwa dobrze przepracowane zgrupowania, a ten wyścig będzie dla nas pierwszym małym sprawdzianem. Jestem do niego optymistycznie nastawiony, ale to dopiero początek długiego sezonu.

Pozostańmy przy tegorocznym sezonie. Zbierasz coraz więcej doświadczenia, ścigasz się z coraz lepszymi zawodnikami. Z pewnością pojawia się też ochota na regularne notowanie dobrych wyników. W które starty celujesz najbardziej?

W tym roku nasza drużyna składa się w większości z zawodników poniżej 23 lat, ale wszyscy solidnie przepracowaliśmy zimę i na wyścigach damy z siebie wszystko. Myślę, że wspólniepowalczymy nieraz o wygraną. Ja chciałbym wykorzystać swoje atuty i pokazać się z dobrej strony w jeździe indywidualnej na czas.

Czy w głównym zespole (CCC Team) jest jakiś kolarz, którego starasz się podpatrywać i chciałbyś mu w przyszłości dorównać?

W CCC Team jest wielu świetnych kolarzy, z których my, młodzi możemy brać przykład, jak chociażby Greg van Avermaet. Moim celem jest dostać się do drużyny World Tour i ciężko trenuję, aby za jakiś czas być jednym z najlepszych.

Na jakich odcinkach czujesz się najlepiej, które trasy są najbliższe Twemu sercu?

Najlepiej odnajduję się na etapach jazdy na czas, ale równie dobrze czuję się na płaskich trasach lub z niewielkimi podjazdami.

Czym zajmujesz się w chwilach wolnych od kolarskich treningów oraz startów?

Jak tylko mam wolną chwilę, spędzam ten czas z rodziną i znajomymi.

Damianowi życzymy zrealizowania wszystkich wyznaczonych celów i dojścia do wymarzonego poziomu sportowego. Przed Damianem z pewnością wiele trudnych wyścigów, na których postara się powalczyć o jak najlepsze wyniki dla siebie i swojej ekipy. To obiecujący, młody zawodnik, który może przynieść polskiemu kolarstwu wiele dobrego i mocno ściskamy za to kciuki.

Rozmawiał Mateusz Gruszeczka

Mateusz Gruszeczka - Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.