Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Dariusz Banaszek: „Co roku chcemy być o jeden stopień lepsi”

Dariusz Banaszek: „Co roku chcemy być o jeden stopień lepsi”

Niegdyś utytułowany kolarz szosowy, obecnie deweloper, organizator wyścigu Tour Bitwa Warszawska 1920, ale także dyrektor sportowy i założyciel projektu Mazowsze Serce Polski Team – z Dariuszem Banaszkiem porozmawialiśmy przy okazji 63. edycji Dookoła Mazowsza.

Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Niegdyś utytułowany kolarz szosowy, obecnie deweloper, organizator wyścigu Tour Bitwa Warszawska 1920, ale także dyrektor sportowy i założyciel projektu Mazowsze Serce Polski Team – z Dariuszem Banaszkiem porozmawialiśmy przy okazji 63. edycji Dookoła Mazowsza.

Inauguracyjny sezon drużyny Mazowsze Serce Polski nie jest łatwy. Kolarze w czerwonych koszulkach pierwsze zwycięstwa odnieśli jeszcze w lutym, ale pandemia w znaczącym stopniu przyczyniła się destrukcji ich planów. Mimo to, projekt ten rozwija się bardzo prężnie, co potwierdziły wyniki po wznowieniu sezonu. Na ten moment, Mazowsze Serce Polski Team ma na koncie 9 zwycięstw najwięcej ze wszystkich drużyn trzeciej dywizji, co więcej, tylko jedna ekipa drugiej dywizji ma więcej triumfów w wyścigach z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Czy w przyszłym sezonie możliwy jest awans na poziom prokontynetalny?

Przez pandemię, nie ma szans na drugą dywizję w przyszłym sezonie. Rozmawiamy z wielką gamą potencjalnych sponsorów. Nie sztuką jest podpisać kontrakt z jednym sponsorem czy dwoma. Taki strategia powoduje, że w razie złej sytuacji inwestora, projekt upada. My wybraliśmy inną ścieżkę finansowania, idziemy w kierunku wielkiej nazwy, wielkiego regionu jakim jest Mazowsza. Idziemy w poszukiwaniu kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu sponsorów. Każdy da od siebie cegiełkę, a to pozwoli zbudować ekipę ProTourową w przeciągu kilku sezonów.

Jestem po dwóch rozmowach z francuskimi inwestorami, ja codziennie rano budzę się i o tym myślę, wieczorem kładę się spać i spędza mi to sen z powiek. To nie są takie łatwe sprawy, czas szybko leci i potrzeba wiele pracy, aby ten plan zrealizować – dodał.

Na ten moment projekt prowadzony przez Dariusza Banaszka to coś więcej niż tylko męska drużyna – w Nowym Dworze Mazowieckim pod tą samą nazwą funkcjonuje drużyna juniorska, a budowana jest także ekipa kobieca.

Od początku planem Urzędu Marszałkowskiego było stworzenie kobiecej drużyny kontynentalnej. Skoro są mężczyźni, to powinny być także kobiety. Już na ten moment mamy cztery zawodniczki, do których dołożymy kilka młodych i będzie szansa na pierwszą w historii naszego kraju kobiecą drużynę UCI.

Natomiast młodzież to jest fundament. Jak nie będziemy patrzeć na młodzików, juniorów młodszych, to odbije się to czkawką dla całego polskiego kolarstwa.

Drużyna Mazowsze Serce Polski Team wyróżnia się bardzo wyrównanym składem. W tym sezonie na koncie zwycięstwa zapisało już pięciu różnych kolarzy. Zapytaliśmy Banaszka o to, czy ma już w planach wzmocnienia na sezon 2021.

Nasi kolarze jeszcze tak naprawdę nie mieli okazji się pokazać, chcę w pierwszej kolejności im dać szansę, więc nie ma co mówić o potencjalnych wzmocnieniach na następny sezon. Mogę powiedzieć tylko, że jedno bardzo mocne polskie nazwisko, które na co dzień jeździ za granicą chce ze mną rozmawiać o przyszłym sezonie, ale to wszystko musi być wyważone finansowo.

Banaszek jest także organizatorem Tour Bitwa Warszawska 1920 w tym roku zmagania te uzyskały najniższą rang UCI, ale lista startowa wyróżnia się na tle innych wyścigów rangi 2.2. Przyjazd do Polski zapowiedziała m.in. prokontynentalna drużyna Alpecin-Fenix z dwukrotnym zwycięzcą etapowym Giro d’Italia – Sachą Modolo.

Co roku chcemy być o jeden stopień lepsi. W przyszłym roku ma być ranga 2.1, uczymy się od starszego brata, czyli Tour de Pologne. Chcemy być bezapelacyjnie drugą największą imprezą w Polsce. Cieszy mnie, że rozwijamy się i za dwa lata chcemy zorganizować 2.HC. To jest dobre także dla naszej ekipy, jeżeli chcemy się rozwijać musimy ścigać się z najlepszymi.

Doświadczenie Banaszka w polskim kolarstwie sięga ponad 30 latjako dyrektor sportowy zaczynał w Lukullus Banaszek Sport w roku 1999. Dziesięć lat później powstał projekt Banaszek Sport, który na przestrzeni lat przekształcał się w BDC Team oraz BDC MarcPol. Następnie był części Kolss-BDC, a także Verva Active Jet Team.

To jest już mój ostatni projekt, jeżeli to mi nie wyjdzie to trzeba będzie kończyć, ile można wytrzymać nerwowo – zakończył.

Na ten moment drużyna prowadzona przez Dariusza Banaszka zanotowała 9 zwycięstw – Grand Prix Alanya, Grand PRix Manavgat, dwa etapy In the footsteps of the Romans, dwa etapy Tour of Bulgaria oraz 3 odcinki Tour of Szekerland. Jej barwy reprezentują Adrian, Alan i Norbert Banaszkowie, Paweł Bernas, Adrian Kurek, Michał Podlaski, Karol Domagalski, Marek Rutkiewicz, Tobiasz Pawlak, Jakub Kaczmarek, Adam Żuber, Emanuel Piaskowy, Daniel Staniszewski oraz Sebastian Matusiak.


Wywiad przeprowadził Karol Dziambor.

Karol Dziambor - Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.