Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Dlaczego warto biegać i jak się do tego zabrać?

Dlaczego warto biegać i jak się do tego zabrać?

Cała Polska pokochała bieganie. Widać to chociażby po organizowanych cyklicznie maratonach miejskich i górskich, w których biorą udział tysiące osób z różnych regionów kraju. Zobacz, dlaczego warto biegać i jak się do tego zabrać, jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś.

Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Cała Polska pokochała bieganie. Widać to chociażby po organizowanych cyklicznie maratonach miejskich i górskich, w których biorą udział tysiące osób z różnych regionów kraju. Zobacz, dlaczego warto biegać i jak się do tego zabrać, jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś.

Najważniejsze korzyści płynące z biegania

Jednym z najważniejszych argumentów, które przemawiają za zainteresowaniem się biegami, są względy zdrowotne. Siedzący tryb życia, znany większości populacji, nie wpływa korzystnie ani na stan zdrowia, ani też dobrostan psychiczny. Brak ruchu odbija się niekorzystnie na masie ciała, ale też kondycji skóry, sprawności mięśni czy wydajności serca i płuc. Udowodniono, że regularne bieganie zwiększa poziom dotlenienia organizmu. Pozwala też na obniżenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia. Ponadto bieganie obniża poziom złego cholesterolu. Ma również zbawienny wpływ na stan układu nerwowego poprzez obniżenie poziomu napięcia i stresów skumulowanych w ciągu dnia. Lepiej dotleniony i odprężony organizm ma mniejsze problemy z zasypianiem i regeneracją. Nie sposób nie wspomnieć o wydzielających się podczas biegania hormonach szczęścia, a także pozytywnym wpływie na wygląd ciała.

Jak zabrać się za bieganie? Co będzie potrzebne na początek?

Bieganie to sport niewymagający dużych nakładów finansowych – w przeciwieństwie na przykład do narciarstwa, golfa czy jazdy konnej. Wystarczą odpowiednie buty i przewiewne, zapewniające komfort ubranie, aby rozpocząć swoją amatorską przygodę z tą dyscypliną. Na początek warto wybrać krótszy dystans, aby się nie przeforsować i tym samym nie zniechęcić. Po kilku tygodniach ćwiczeń można zwiększyć tempo i intensywność biegania, a także wydłużyć dystans.

Jakie suplementy diety mogą pomóc biegaczowi?

Jeśli chodzi o akcesoria, na pewno bardzo pomocny będzie smartwatch, który prześledzi tętno, ale też liczbę kroków czy poziom spalonych kalorii. Nie bez znaczenia jest również zbilansowana i urozmaicona dieta, którą warto wzbogacić poprzez suplementy, na przykład aminokwasy. Dzięki nim zdecydowanie szybciej można zregenerować mięśnie po intensywnym treningu, a także uchronić białka mięśni przed rozpadem.

Jaką odzież warto wybierać na trening biegowy?

Niski próg wejścia oraz umiarkowane ceny akcesoriów sportowych skłaniają do tego, aby bliżej zainteresować się bieganiem. Jeśli nie masz przestrzeni w domu na to, by postawić bieżnię, możesz skorzystać z chodników, dróżek i przełęczy w swojej najbliższej okolicy. Bez względu na to, czy mieszkasz w mieście, czy poza miastem, masz duże możliwości urozmaicenia sobie treningu poprzez bieganie w nowych dla siebie miejscach. Pamiętaj jedynie, aby w okresie wiosny i jesieni mieć na sobie ciepłe spodnie i bluzę bądź kurtkę. Wybieraj taką odzież, która nie krępuje ruchów, jest przewiewna, a zarazem zapewniająca komfort termiczny. Niezbędne będą też, rzecz jasna, dobre buty – w tym przypadku wybór jest naprawdę ogromny. Bez wątpienia szereg korzyści płynących z biegania wart jest tego, aby zachować regularność treningów.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.