Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Kiedy jeździsz na rowerze, robisz coś więcej niż tylko przemieszczasz się z punktu A do punktu B. Jazda na rowerze jest dobra dla Twojego umysłu, ciała i ducha! Pomaga utrzymać...
Tekst przeczytasz w ok. 6 minut.

Udostępnij artykuł

Kiedy jeździsz na rowerze, robisz coś więcej niż tylko przemieszczasz się z punktu A do punktu B. Jazda na rowerze jest dobra dla Twojego umysłu, ciała i ducha! Pomaga utrzymać zdrowie i aktywność, jest zabawą i pozwala cieszyć się przyrodą na świeżym powietrzu. Oto kilka powodów, dla których jazda na rowerze powinna być częścią Twojego życia.

Żyj dłużej i lepiej…

Korzyści zdrowotne wynikające z jazdy na rowerze są liczne. Podczas jazdy na rowerze spalasz kalorie i poprawiasz swoją sprawność sercowo-naczyniową – obie te cechy mogą pomóc obniżyć ryzyko chorób serca, udaru i cukrzycy. Jazda na rowerze zwiększa również ilość krwi przepływającej przez organizm i pomaga zmniejszyć szanse na odkładanie się tłuszczu w tętnicach poprzez zwiększenie poziomu HDL (dobrego) cholesterolu przy jednoczesnym obniżeniu poziomu LDL (złego) cholesterolu.

Jazda na rowerze może nawet pomóc w zapobieganiu nowotworom – badania wykazały, że u regularnych rowerzystek odsetek zachorowań na raka piersi jest niższy niż u osób nie jeżdżących na rowerze, być może dlatego, że mają one więcej beztłuszczowej masy mięśniowej w porównaniu z innymi kobietami. Zostało to również powiązane ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego ze względu na zwiększoną aktywność w jelitach spowodowaną ruchem pedałowania podczas sesji ćwiczeń; według jednego z badań z McGill University w Montrealu, opublikowanego w Cancer Causes & Control Journal w 2010 r., osoby, które regularnie ćwiczyły, były o 50 procent mniej narażone na rozwój polipów jelita grubego niż osoby, które w ogóle nie ćwiczyły regularnie!

To świetna forma ćwiczeń!

Na rowerze można wykonać świetny trening. Jazda na rowerze jest aktywnością o niskim wpływie na organizm, co oznacza, że jest łagodna dla Twoich stawów i mięśni. Buduje również mięśnie w ważnych obszarach, takich jak nogi, tyłek i rdzeń. Jazda na rowerze jest również świetna, ponieważ jest tak wydajna – każde uderzenie w pedały daje kilka razy więcej mocy niż bieganie czy jogging. Z czasem pomaga to budować wytrzymałość w kluczowych obszarach, takich jak tętno, ciśnienie krwi i pojemność płuc. A jako dodatkowy bonus: badania pokazują, że ludzie, którzy regularnie jeżdżą na rowerze, są zazwyczaj szczęśliwsi!

Jazda na rowerze to świetny sposób na aktywność na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy jest ładna pogoda. Możesz cieszyć się przebywaniem na zewnątrz o każdej porze roku i w każdym miejscu.

Jazda na rowerze pozwala na poznanie różnych części miasta lub miasteczka. Możesz również zobaczyć rzeczy, których normalnie nie zauważyłbyś jadąc samochodem lub korzystając z transportu publicznego.

Pozbądź się zbędnych kilogramów!

Jazda na rowerze to świetny sposób na utrzymanie aktywności i ćwiczenia. Może pomóc Ci schudnąć, utrzymać zdrową wagę i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

Jazda na rowerze może pomóc ci schudnąć.

Jeśli próbujesz schudnąć, jazda na rowerze jest jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić. Spalisz więcej kalorii niż w przypadku innych form ćwiczeń, takich jak bieganie czy pływanie, ze względu na czas spędzony na rowerze – co oznacza, że nawet jeśli wykonasz podobną ilość pracy podczas każdego treningu, wydasz więcej energii podczas jazdy na rowerze niż podczas wykonywania innej czynności.

Jazda na rowerze może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi.

Jazda na rowerze nie tylko spala nadmiar tkanki tłuszczowej; upewnia się również, że to, co pozostaje, pozostaje na miejscu, pomagając zwiększyć masę mięśniową i zmniejszając zapasy niezdrowego tłuszczu w organizmie.* Jazda na rowerze zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.* Wykazano, że rowerzyści mają niższy poziom cholesterolu niż osoby nie uprawiające tego sportu (szczególnie wśród mężczyzn), co może zmniejszać ich szanse na rozwój chorób serca w późniejszym okresie życia.* Wydaje się również, że rowerzyści rzadziej niż osoby nie uprawiające tego sportu rozwijają zakrzepy krwi w żyłach (tzw. zakrzepica żył głębokich).

Jazda na rowerze jest dobra dla Twojego umysłu, ciała i ducha!

Jazda na rowerze jest dobra dla twojego umysłu, ciała i ducha!

  • To świetny sposób na zdobycie ćwiczeń. Jazda na rowerze to doskonały sposób na spalanie kalorii i utratę wagi. Jazda na rowerze może pomóc Ci utrzymać zdrową wagę, co doprowadzi do dłuższego życia. Ponadto jazda na rowerze oferuje wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa krążenia krwi, lepsze funkcjonowanie płuc i silniejsze kości.

  • Jazda na rowerze może poprawić twój nastrój. Badania pokazują, że regularne ćwiczenia aerobowe, takie jak jazda na rowerze, mogą zmniejszyć objawy depresji nawet o 50%. Istnieją również powiązania między jazdą na rowerze a poprawą jakości snu; dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia powodują, że mózg uwalnia endorfiny (naturalne substancje chemiczne poprawiające samopoczucie) do krwiobiegu podczas lub po aktywności takiej jak jazda na rowerze; pomaga to promować relaks przed snem, dzięki czemu można przygotować się na dobry sen!

  • Jazda na rowerze sprzyja zdrowiu psychicznemu poprzez zwiększenie poczucia własnej wartości i pewności siebie przy jednoczesnym zmniejszeniu poziomu stresu – ułatwiając to ludziom, którzy nie czują się wystarczająco pewni siebie, ale nadal chcą czegoś zabawnego, ale stanowiącego wyzwanie w niektórych momentach, a następnie rozważ wypróbowanie niektórych prostych ćwiczeń, takich jak bieganie zamiast!

Jeśli szukasz nowego sposobu na ćwiczenia i zachowanie zdrowia, jazda na rowerze jest doskonałą opcją. Nie tylko zapewnia dobry trening cardio, ale także pomaga poprawić zdrowie psychiczne poprzez zwiększenie przepływu krwi do mózgu i poprawę funkcji poznawczych. Jazda na rowerze promuje również aktywny styl życia i może pomóc Ci schudnąć!

Więcej znajdziesz w dziale rowery portalu PulsGdanska.pl

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.