Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Do młodzieży świat należy – przegląd największych talentów peletonu juniorskiego

Do młodzieży świat należy – przegląd największych talentów peletonu juniorskiego

Ostatnie lata w polskim kolarstwie były bardzo owocne - historyczny tytuł mistrza świata ze startu wspólnego, trzy medale igrzysk olimpijskich, a także wiele wygranych etapów Wielkich Tourów, zaczęliśmy liczyć się...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Ostatnie lata w polskim kolarstwie były bardzo owocne – historyczny tytuł mistrza świata ze startu wspólnego, trzy medale igrzysk olimpijskich, a także wiele wygranych etapów Wielkich Tourów, zaczęliśmy liczyć się w skali Europy. Era Kwiatkowskiego, Majki, Włoszczowskiej czy Bodnara jednak minie – czy w kraju mamy godnych następców?

W kolarstwie nietrudno zauważyć swoista zmianę warty, kolarze w wieku 19 czy 20 lat, o których jeszcze niedawno mówiło, że są za młodzi na World Tour stali się obiektem pożądania każdej ekipy z najwyższego szczebla. Młodzi bronią się wynikami, co potwierdzają wyniki Bernala, Pogacara, a także Evenepoel’a – czy polskie kolarstwo jest gotowe na te zmiany? Dziś przyjrzymy się najbardziej obiecującym zawodnikom z rocznika 2001.
Jeżeli mówimy o talentach w naszym kraju, warto rozpocząć od inicjatywy, który ma wymiar długofalowy. Chodzi rzecz jasna o projekt wspierany przez polską firmę obuwniczą CCC, która w kolarstwie męskim wspiera trzy drużyny, na różnych etapach rozwoju. Wszystko rozpoczyna się w Toruniu, gdzie mieści się Akademia Michała Kwiatkowskiego “Copernicus”, a także Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Szkolenie rozpoczyna się od najmłodszych kategorii wiekowych, a już zawodnicy na etapie juniora młodszego mają szansę ścigania za granicami naszego kraju.
Wyróżniający się juniorzy mogą liczyć na angaż w CCC Development Team, czyli drużynie z licencją kontynentalną zrzeszającą zawodników poniżej 23 roku życia. Najlepsi zawodnicy z tej ekipy, mają natomiast szansę na awans do poziomu World Tour i drużyny CCC Team.
Ten projekt wyróżnia się niewątpliwie nie tylko w skali kraju, ale także w skali naszej części Europy, czy faktycznie zawodnicy wychowani w Toruniu trafią na poziom WorldTouru? Tego dowiemy się za kilka lat, ale już na tym etapie można dostrzec wyróżniające się sylwetki.
Michał Gałka (CCC Development Team)
Michał jest pierwszym kolarzem w zestawieniu, który próbuje obrać wyżej opisaną drogę – urodzony w Toruniu młody kolarz, do drugorocznego juniora szkolił się w Copernicusie. Po wielu sukcesach zarówno na torze jak i szosie dostał dalszą szansę rozwoju na poziomie kontynentalnym. Gałka dobrze jeździ na czas – jest podwójnym wicemistrzem Polski juniorów w tej specjalności oraz 13. zawodnikiem mistrzostw Europy. Dodatkowo dobrze czuje się w sprintach z mniejszej grupki, co pokazywał m.in. w pierwszorocznym juniorze wygrywając etap wyścigu Internationale Cottbuser zakończonym finiszem z okrojonego peletonu. Cały wyścig Gałka zakończył na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej, natomiast rok później torunianin wrócił do Cottbus, gdzie dzięki świetnie pojechanej czasówce sięgnął po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. 18-latek jest wszechstronnym zawodnikiem, dobrze czuje się także w wymagających klasykach, co pokazał w belgijskim wyścigu jednodniowym GP Izegem zajmując 2. pozycję.
Przez pewien czas Gałka starty na szosie łączył z wyścigami na torze, na którym został m.in. młodzieżowym mistrzem Europy w drużynowym wyścigu na dochodzenie.
Dominik Górak (CCC Development Team)
Inną drogę rozwoju w pierwszych latach kariery wybrał natomiast Dominik Górak, pochodzący z Warszawy wychowanek tamtejszego WKK swoją przygodę z kolarstwem rozpoczynał na rowerze MTB. Dopiero na początku juniora przesiadł się na rower szosowy i od razy dysponował wyjątkowymi predyspozycjami w jeździe po górach, co zaprezentował w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski w Wałbrzychu sięgając po koszulkę mistrzowską jako pierwszoroczny junior. W roku 2019 Górak skupił się już tylko na kolarstwie szosowym, szlifując dodatkowo umiejętność jazdy na czas. Zaowocowało to złotym medalem mistrzostw Polski w tej specjalności, a także obroną tytułu Gorskiego Szosowego Mistrza Polski.
Jakub Byczkowski (TC Chrobry Scott Głogów)
Specjalista od budowania formy na imprezy docelowe – aktualny mistrz Polski ze startu wspólnego juniorów, Górski Szosowy Mistrz Polski juniorów młodszych (2017). Byczkowski jako jedyny reprezentant Polski ukończył wyścig ze startu wspólnego w mistrzostwach Europy, zajmując 21. Pozycję. Wychowanek UKS MOTO Agbud Stelweld Jelcz w sezonie 2020 będzie reprezentował barwy TC Chrobry Scott Głogów.
Antoni Olszar (Grupa Kolarska Gliwice)
Kolejny w zestawieniu zawodnik, który przygodę z kolarstwem rozpoczął na rowerze górskim. Olszar na kolarstwo szosowe postawił w kategorii junior młodszy, a jego dominująca specjalizacją jest jazda w terenie górskim. Swoje predyspozycję w górach potwierdził dwukrotnie stając na podium Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski – w 2018 zdobył srebrny medal, a rok później brązowy krążek. Swój potencjał potwierdził także zajmując 15. miejsce na królewskim etapie Wyścigu Pokoju juniorów. Olszar w pierwszym roku kategorii młodzieżowe nie zdecydował się na zmiany barw klubowych, z racji na przygotowania do matury, karierę będzie kontynuował w Grupie Kolarskiej Gliwice.
Michał Jaskot (CCC Development Team)
Ostatnim zawodnikiem w zestawieniu jest Michał Jaskot, który także od tego sezonu reprezentować będzie barwy CCC Development Team. Jaskot to kolarz, który bardzo dobrze czuje się w trudnych wyścigach jednodniowych. Pokazał to zajmując 3. miejsce w Belgijskim klasyku Izegem-Kachten, a także plasując się na bardzo dobrej 8. pozycji w Guido Reysbrouck Classic. Pochodzący z Polkowic 18-latek jest obecnym wicemistrzem Polski ze startu wspólnego.
Jak widać, dysponujemy zawodnikami z dużym potencjałem w różnych specjalizacjach – mamy zarówno górali, czasowców jak i kolarzy specjalizujących się wyścigach jednodniowych, może brakuje nam talentu na miarę Michała Kwiatkowskiego, który jako junior zdobywał medale rangi mistrzostw świata oraz Europy, ale historia nieraz pokazała, że nie trzeba dominować wieść prymu w kategoriach młodzieżowych, aby później triumfować w kolarskiej elicie.
Karol Dziambor - Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.