Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Dobieranie rozmiaru ramy i kół roweru: poradnik według wzrostu

Dobieranie rozmiaru ramy i kół roweru: poradnik według wzrostu

Wybór odpowiedniego roweru to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o rozmiar koła i ramy. Komfort jazdy, efektywność pedałowania i bezpieczeństwo – wszystko to zależy od dobrze dobranych parametrów. Jak...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Wybór odpowiedniego roweru to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o rozmiar koła i ramy. Komfort jazdy, efektywność pedałowania i bezpieczeństwo – wszystko to zależy od dobrze dobranych parametrów. Jak zatem dobrać te elementy do swojego wzrostu? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Czym kierować się przy wyborze rozmiaru ramy roweru?

Pierwszym krokiem na drodze do zrozumienia, jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu, jest pojęcie, że głównym parametrem, który powinniśmy brać pod uwagę, jest długość nogi. Możesz pomyśleć: „Czekaj, czy nie powinienem znać swojego wzrostu?” Odpowiedź brzmi: nie koniecznie. Chociaż wzrost jest zazwyczaj dobrym wskaźnikiem, może być mylący, jeśli masz na przykład wyjątkowo długie nogi. W związku z tym, pamiętaj o jednej prostej zasadzie: rama roweru powinna być dobrana tak, aby przy siadaniu na siodełko (przy niskim nachyleniu) pięta dotykała pedału w najniższym położeniu, a kolano było lekko ugięte.

Jak skonfrontować twój wzrost z rozmiarem ramy roweru?

Teraz, gdy już wiesz, jakie szczegóły brać pod uwagę, utwórzmy prostą tabelę, która pomoże Ci zrozumieć, jak dobrać rozmiar ramy rowerowej do wzrostu.

Twój wzrost Rozmiar ramy (cali)
150-155cm 13-14″
155-165cm 14-15″
165-175cm 16-17″
175-185cm 18-19″
powyżej 185cm 20-21″

Pamiętaj, że powyższa tabela jest uniwersalnym przewodnikiem, ale różne marki mają różne standardy, które mogą się trochę różnić, dlatego zawsze skonsultuj swój wybór z ekspertem lub sprzedawcą.

A co z rozmiarem kół?

Dobrze. Skoro już wiemy, jak prawidłowo dobrać rozmiar ramy, rozwieńmy wątpliwości związane z pytaniem, jak dobrać rozmiar kół roweru do wzrostu.

Zasady są proste: jeśli jesteś niski (poniżej 155cm), wybierz rower z kołami 26 cali. Jeżeli mierzysz od 155 do 175 cm, kieruj się ku kołom 27,5 cali, natomiast jeżeli przekraczasz 175 cm wzrostu, powinieneś być komfortowy na kole 29 cali.

Pamiętaj o bezpieczeństwie i komforcie

Jest jedno złote prawo, które musisz pamiętać: niezależnie od tego, jak dobrze zoptymalizowany jest rower, nie będzie komfortowy ani bezpieczny, jeśli nie jest odpowiedni dla Ciebie. Dlatego nie bój się testować, eksperymentować i pytać o radę. Nie idź na skróty. Pamiętaj, że chodzi o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo during podróży. Złóż rower na swoją miarę i ciesz się podróżą bezpiecznie i komfortowo.

Podsumowanie artykułu

Głównym parametrem, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze rozmiaru ramy roweru, jest długość nogi. Równe znaczenie ma dobranie właściwego rozmiaru kół. Poniżej przedstawiamy uniwersalną tabelę, która może pomóc w wyborze.

Twój wzrost Rozmiar ramy (cali) Rozmiar kół
poniżej 155cm 13-14″ 26″
155-165cm 14-15″ 27,5″
165-175cm 16-17″ 27,5″
175-185cm 18-19″ 29″
powyżej 185cm 20-21″ 29″

Powszechnie przyjmuje się, że rama roweru powinna być dobrana tak, aby przy siadaniu na siodełku (przy niskim nachyleniu) pięta dotykała pedału w najniższym położeniu, a kolano było lekko ugięte. Dla większego komfortu i bezpieczeństwa pamiętaj o możliwościach regulacji i nie bój się pytać o radę ekspertów.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.