Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Dzień Kobiet: płeć piękna coraz częściej wybiera jazdę na rowerze. Brawo, tak trzymać!

Dzień Kobiet: płeć piękna coraz częściej wybiera jazdę na rowerze. Brawo, tak trzymać!

Im więcej kobiet porusza się jednośladami, tym jest bezpieczniej na drodze. To nie jest teza bez pokrycia. Dowodzą tego badania z krajów posiadających o wiele bardziej rozwiniętą infrastrukturę niż Polska.
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Im więcej kobiet porusza się jednośladami, tym jest bezpieczniej na drodze. To nie jest teza bez pokrycia. Dowodzą tego badania z krajów posiadających o wiele bardziej rozwiniętą infrastrukturę niż Polska.
Zdrowie, piękna sylwetka, uśmiech, komfort psychiczny – zalety regularnej jazdy na rowerze można wymieniać w nieskończoność. Ta wiedza nie jest obca kobietom, skoro dane z ostatnich 5-7 lat pokazują, że coraz chętniej korzystają z dwóch kółek. Wedle badań opinii publicznej jeszcze w 2015 roku odsetek kobiet wśród rowerzystów wynosił w okolicach 40%. Teraz? Zbliża się do połowy. W końcu jesteśmy na dobrej drodze do kolarskiego równouprawnienia.
A to równouprawnienie – szczególnie w takim dniu (przypominam zapominalskim, że mamy 8.03., czyli Dzień Kobiet) – jest bardzo ważne. Dlaczego? Bo im więcej kobiet porusza się rowerami, tym jest bezpieczniej. To również jest udowodnione przez naukowców i statystyków.
Otóż wzięli oni na tapetę Stany Zjednoczone i Danię. Za Oceanem jeździ o wiele mniej kobiet (ok. 30%). W Danii – który dla wielu jest krajem-ideałem, jeżeli chodzi o popularyzację jazdy na rowerze, kobiety to ponad połowa rowerzystów. I? Twarde dane mówiące o kolizjach, wypadkach, niebezpiecznych zdarzeniach mówią jasno i wyraźnie: w europejskim kraju jest po prostu o niebo normalniej.
Skąd się to bierze? Czynników jest wiele. Ale na jeden chciałbym zwrócić szczególną uwagę. Wzrost udziału rowerzystek w ruchu drogowym jest ściśle związany z rozwojem infrastruktury. Generalnie im więcej ścieżek rowerowych, specjalnych pasów wydzielonych w miastach, duktów leśnych, itd., tym więcej kobiet wybiera rower. I to zarówno jako środek transportu, ale również jako sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej.
Kobiety doceniają w większym stopniu niż mężczyźni bezpieczeństwo na drodze. Płeć piękna częściej myśli o rodzinie, o najbliższych i dlatego omija szerokim łukiem miejsca niebezpieczne. Nie pcha się tam, gdzie ryzyko wypadku, a tym samym skomplikowania życia rodzinnego (np. braku opieki nad dziećmi) jest wyższe. Poza tym kobiety rzadziej traktują kolarstwo jako sposób na bicie kolejnych rekordów, a tym samym nie naginają przepisów ruchu drogowego.
I to jest właśnie piękne, romantyczne, a jednocześnie odpowiedzialne kolarstwo. Jazda na rowerze, czyli spokojna wycieczka, poznawanie świata, przedzieranie się przez parki, lasy, pola. A wszystko bez jakiegokolwiek ryzyka, że na drodze krajowej TIR nie zachowa odpowiedniej odległości i pęd powietrza wrzuci nas w rów. Na dodatek, zamiast zatłoczonego metra czy autobusu (choć w pandemii i tak nie jest źle), dwa kółka, szpilki i wiatr we włosach, jadąc do pracy, na zakupy czy na kawę z przyjaciółką (jak już kawiarnie zostaną otwarte).
W tym wyjątkowym dniu wszystkim Dziewczynom życzę… połamania kół. I do zobaczenia gdzieś na trasie.
Marek Bobakowski, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.