Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

E-bike jako alternatywa dla tradycyjnego roweru

E-bike jako alternatywa dla tradycyjnego roweru

E-bike, czyli rower elektryczny cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród fanów kolarstwa, ale i osób, które poszukują wydajnego, komfortowego i ekologicznego środka transportu. Tak zwane elektryki wspomagane są silnikiem, który umożliwia szybkie pokonywanie długich dystansów oraz zachowanie stałego tempa jazdy. Silnik elektryczny nie zastępuje pracy nóg człowieka, a jedynie ją wspomaga, dlatego e-bike to świetny sposób na wplecenie aktywności fizycznej do codziennego życia.

Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

E-bike, czyli rower elektryczny cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród fanów kolarstwa, ale i osób, które poszukują wydajnego, komfortowego i ekologicznego środka transportu. Tak zwane elektryki wspomagane są silnikiem, który umożliwia szybkie pokonywanie długich dystansów oraz zachowanie stałego tempa jazdy. Silnik elektryczny nie zastępuje pracy nóg człowieka, a jedynie ją wspomaga, dlatego e-bike to świetny sposób na wplecenie aktywności fizycznej do codziennego życia.

Codzienna jazda na rowerze – zalety

Regularna jazda na rowerze to aktywność fizyczna, która ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Przede wszystkim poprawia kondycje, redukuje stres oraz wspomaga odchudzanie. Wystarczy pół godziny pedałowania dziennie, aby pobudzić metabolizm i spalić zbędne kalorie, a także wzmocnić mięśnie poszczególnych partii ciała. Sport ten podnosi tętno, dzięki czemu krew w organizmie krąży szybciej. Przekłada się to na lepsze dotlenienie oraz wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. Przejażdżki rowerowe zapewniają relaks, a w zależności od miejsca, umożliwiają obcowanie z naturą, bądź też wsłuchanie się w rytm miasta. Jazda na rowerze pozwala na wyciszenie, zwolnienie oraz skupienie na danej chwili. Rower jest idealnym środkiem transportu dla osób, które preferują ekologiczne rozwiązania. Ponadto jest nieoceniony w godzinach szczytu w mieście, a w obliczu korków, może okazać się znacznie szybszym środkiem transportu niż samochód. Posiadanie takiego pojazdu niesie również korzyści finansowe, ponieważ rower jest dużo tańszym rozwiązaniem niż samochód czy motor. Dodatkowo jest bardzo funkcjonalny, a dzięki swoim niewielkim wymiarom, można trzymać go w domu, mieszkaniu, czy też na balkonie.

Początek rowerów elektrycznych

Mimo że rowery elektryczne kojarzą nam się z nowym wynalazkiem, ich początek sięga lat 90 XIX wieku. Pojazd ten znacznie różnił się od znanych nam dziś modeli elektryków. Pierwszy e-bike był stosunkowo ciężki, a sam jego silnik ważył ponad 30 kilogramów. Model ten miał nietypową, jak na tamte czasy, konstrukcję i posiadał trzy koła, a jego silnik wraz z baterią umieszczony był nad tylną osią roweru. Powodowało to przeniesienie jego napędu na tylną zębatkę. Następnie zaczęto produkować rowery elektryczne z silnikiem centralnym, co wpłynęło na zmianę konstrukcji ramy, a więc też na zmianę wyglądu roweru. Wraz z rozwojem technologii i coraz większą dostępnością silników elektrycznych różnych firm na rynku powstawały nowe modele elektryków. Niektóre zawierały dwa silniki, inne wykorzystywały napędy taśmowe. Z roku na rok elektryki były coraz wydajniejsze, lżejsze i szybsze, a dzisiejsze modele niewiele różnią się wyglądem od rowerów tradycyjnych.

Czy rowery elektryczne zaczęły wypierać tradycyjne?

Rower to doskonała forma aktywności fizycznej, jednak przede wszystkim jest to środek transportu, który umożliwia przemieszczanie się, również na długich odległościach. E-bike to znakomity, codzienny środek komunikacji, dlatego nie trudno się dziwić, że we współczesnych czasach modele elektryczne zaczynają wypierać te tradycyjne. Zdecydowaną przewagą elektryków jest fakt, iż rowery elektryczne są odpowiednie dla wszystkich – zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych oraz seniorów. Są też świetną alternatywą dla osób z kontuzjami. E-bike zachęca do aktywności ruchowej osoby, które z różnych fizycznych ograniczeń, nie mogą korzystać z rowerów tradycyjnych. Elektryk to pojazd uniwersalny i bardzo funkcjonalny, ponieważ odciąża rowerzystę oraz ułatwia mu przemieszczanie się po najróżniejszym terenie. Właśnie z tych powodów konsumenci coraz chętniej wybierają e-bike. Według danych CONEBI, w samej Unii Europejskiej w roku 2019 sprzedało się ok. 2,7 miliona sztuk rowerów elektrycznych, co stanowi liczbę trzykrotnie większą niż 5 lat temu1.

E-bike w mieście i w terenie

Rowery eklektyczne doskonale sprawdzają się zarówno w miastach, jak i w terenie. Dzięki nim możliwe jest ominięcie korków, tłoku w komunikacji miejskiej, a także oszczędzenie pieniędzy na paliwie i dodatkowych opłatach parkingowych. Elektryki przede wszystkim umożliwiają sprawne przemieszczanie się w stałym tempie, bez zbędnego przemęczania organizmu. Jest to szczególnie istotne, gdy rower używany jest jako pojazd do użytku codziennego. Nowoczesne rowery elektryczne zapewniają komfort jazdy i są wysoce funkcjonalne. Obecność silnika elektrycznego jest nieoceniona również w terenie. Przydaje się on zwłaszcza na długich trasach. E-bike świetnie sprawdzi się na nierównych powierzchniach oraz stromych podjazdach. Silnik, który wspomaga rowerzystę, odciąża go, co przekłada się na komfort i satysfakcję jazdy.

Szybki rozwój technologii oraz rosnący trend, jakim jest zrównoważony transport, prawdopodobnie będzie skutkował wzrostem zainteresowania elektrykami w przyszłych latach. Szacuje się, że do 2025 roku w samej Europie sprzeda się 5-6 miliona rowerów elektrycznych. Najnowsze modele będą wyposażone w coraz bardziej intuicyjne i inteligentne systemy bezpieczeństwa, a nawet nawigacji. Niewykluczone, że elektryczne modele zaczną powoli wypierać z rynku ich tradycyjnych poprzedników.

  1. Raport „CONEBI Feedback on the European Strategy for a Sustainable and Smart Mobility”, Confederation of the European Bicycle Industry, 27.07.2020
Artykuł zewnętrzny

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.