Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak dbać o swój rower MTB?

Jak dbać o swój rower MTB?

Utrzymuj swój rower w czystości tak, jak dbasz o samochód. Dzięki temu będzie ładnie wyglądał i doskonale się spisywał – nawet na wymagających górskich trasach!
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Utrzymuj swój rower w czystości tak, jak dbasz o samochód. Dzięki temu będzie ładnie wyglądał i doskonale się spisywał – nawet na wymagających górskich trasach!

O rower MTB należy odpowiednio zadbać. Wykonując regularne naprawy i konserwując poszczególne elementy, przedłużasz jego żywotność i zwiększasz bezpieczeństwo podczas jazdy. Materiały eksploatacyjne oraz komponenty kupisz w sklepie z częściami rowerowymi Baribal Bike.

Regularna konserwacja

Konserwacja jednośladu jest ważna w przypadku każdego rodzaju roweru, choć w przypadku MTB jest szczególnie istotna. Niezależnie od tego, czy regularnie jeździsz nim do pracy, na wyścigi, czy po prostu kilka razy w miesiącu wyruszasz na szlaki, musisz na bieżąco dbać o jego stan.

Wykonując podstawowe i regularne czynności pielęgnacyjne, zminimalizujesz ryzyko wystąpienie niebezpiecznych i kosztownych „niespodzianek” na drodze. Konserwacja roweru nie musi być trudna. Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, możesz zapewnić swojemu rowerowi dłuższą żywotność.

Utrzymuj swój rower w czystości tak, jak dbasz o samochód. Dzięki temu będzie ładnie wyglądał i dobrze działał nawet na wymagających górskich trasach. Wystarczą do tego podstawowe narzędzia i środki chemiczne: wiadro, woda, płyn do mycia, duża gąbka, ręcznik, a nawet stara szczoteczka do zębów.

Niektóre z nich na pewno masz w domu, a brakujące materiały możesz kupić w sklepie z częściami rowerowymi. Mając odpowiedni sprzęt, bez problemu wyczyścisz: ramę roweru, łańcuch, zębatki, pedały, hamulce czy siodełko.


Czyszczenie i konserwacja elementów napędowych

Pamiętaj, aby zawsze wyczyścić łańcuch po skończonej jeździe. Następnie należy go przesmarować, używając do tego odpowiedniego lubrykantu. Dzięki temu smar rowerowy będzie miał czas na wchłonięcie się do łańcucha oraz zębatek.

Niektórzy lubią smarować łańcuch przed jazdą, ale może to w większym stopniu przyciągać kurz i brud. Używając smaru, nałóż tylko niewielką ilość i zetrzyj nadmiar. Jeśli zaaplikujesz zbyt dużą ilości towotu, może to negatywnie wpłynąć na działanie napędu.

W specjalistyczne smary rowerowe możesz zaopatrzyć się w sklepie Baribal Bike. Jeśli nie wiesz, jaki wybrać, poproś o pomoc sprzedawcę.


Dbanie o opony i dętki

Nie ma chyba nic gorszego, niż konieczność zatrzymania roweru i zmiany przebitej opony podczas wycieczki. W przypadku MTB jest to znacznie bardziej prawdopodobne, ponieważ opona ma bezpośredni kontakt z ostrymi kamienia i wystającymi korzeniami. Łatwo więc może dojść do jej uszkodzenia.

Dlatego zawsze kontroluj opony oraz ciśnienie za pomocą pompki. Po upewnieniu się, że opony są prawidłowo napompowane, sprawdź je pod kątem potencjalnych uszkodzeń, które mogłyby spowodować przebicie ogumienia podczas jazdy.

W szczególności zwróć uwagę na bieżnik opony MTB, który odpowiada za przyczepność i łatwiejsze pokonywanie zakrętów. Jeśli jest zużyty, wymień oponę na nową.


Konserwacja hamulców

Sprawdź również układ hamulcowy. Jak pewnie wiesz, dobre hamulce to podstawa. Klocki hamulcowe zużywają się z biegiem czasu, pamiętaj więc o skontrolowaniu ich stanu.

W tym celu możesz wybrać się na przejażdżkę w pobliżu domu. W trakcie pedałowania co pewien czas wciskaj dźwignię. Jeśli czujesz, że hamulce są miękkie, klocki hamulcowe prawdopodobnie wymagają wymiany.

Zerknij również na linki hamulcowe, czy nie mają przetarć lub zadziorów. Utrzymuj także tarcze hamulcowe w należytej czystości. Najlepiej po skończonej jeździe przetrzeć je szmatką nasączoną profesjonalnym preparatem.

Sprawdź ofertę tarcz hamulcowych do roweru na: https://sklep.baribalbike.pl/kategorie/czesci/hamulce/tarcze

Naprawy i wymiana części

Praktycznie każdą część roweru MTB po pewnym czasie należy wymienić. W wyniku intensywnej eksploatacji szczególnie narażone na zużycie są komponenty ruchome oraz mające bezpośredni kontakt z trasą.

Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie i naprawianie roweru oraz wymiana zużytych lub uszkodzonych części. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się płynną jazdą oraz bezpieczeństwem podczas górskich wojaży.

W internetowym sklepie rowerowych Baribal Bike znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości części do rowerów typu MTB.

Są to produkty z najwyższej półki, które wyróżniają się ponadprzeciętną wytrzymałością oraz innowacyjnością. Sklep oferuje również doradztwo oraz serwis.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.