Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak dobrać i czytać rozmiar opony rowerowej?

Jak dobrać i czytać rozmiar opony rowerowej?

Opon rowerowych na rynku jest... dużo to mało powiedziane. Dostępne są w tylu wariantach, rozmiarach, z jednym bieżnikiem, drugim, że głowa od tego może rozboleć. A prawda jest taka, że...
Tekst przeczytasz w ok. 10 minut.

Udostępnij artykuł

Opon rowerowych na rynku jest… dużo to mało powiedziane. Dostępne są w tylu wariantach, rozmiarach, z jednym bieżnikiem, drugim, że głowa od tego może rozboleć. A prawda jest taka, że dobrze dobrane opony rowerowe są podstawą udanej jazdy. To one odpowiadają za prędkość, przyczepność i ostatecznie: Twoje bezpieczeństwo. U nas dowiesz się jak dobrać i czytać rozmiar opony rowerowej, by znaleźć tą najlepszą dla siebie.

Jak czytać rozmiar opon rowerowych – cale, centymetry, ETRTO

Dawno, dawno temu każdy producent i kraj miał własny standard zapisu określający rozmiar opony rowerowej. Niektóre z nich były bardziej sensowne, a inne mniej. Tak duży rozstrzał był zmorą klientów, którzy przy każdej zmianie opon rowerowych musieli wdrażać się w specyfikę ich rozmiaru.

Z biegiem lat, wychodząc z tych ciemnych wieków powstały standardy, które są obecnie powszechnie stosowane na rynku. Są to: system calowy, system metryczny zwany francuskim oraz system ETRTO. Z kilkudziesięciu sposobów zapisu rozmiaru opon zrobiły się trzy.

Ale! Żeby nie było za różowo, to nawet powstanie 3 standardów określających rozmiar opon rowerowych, nie załatwiło wszystkich spraw. Zdarza się tak, że ogumienie określane jako 26-calowe może mieć różną średnicę wewnętrzną, która nie będzie ze sobą integralna. Z czasem z rynku wypychane są takie nietypowe rozmiary opon rowerowych, ale nadal można się z nimi spotkać. Sprawia to, że cała standaryzacja nie dla każdego jest jasna, ale poniżej wyjaśnimy, o co dokładnie chodzi.

System calowy rozmiaru opony w rowerze

System calowy jest chyba tym najbardziej znanym i rozpowszechnionym. Często spotyka się go w rowerach MTB. System calowy podaje szerokość opony rowerowej oraz jej zewnętrznej średnicy właśnie w calach. Przykładem jego zapisu niech będzie: 26”x2”. W tym wypadku chodzi o to, że rozmiar opony rowerowej ma średnicę 26 cali i szerokość 2 cali. Jednak nie ulegajmy temu, że jest to rozwiązanie ostateczne. Czasem zdarza się tak, że posiadając dwie opony rowerowe różnych producentów, określone jako 26-calowe nie będą one pasowały na tę samą obręcz. Wtedy warto sugerować się skalą ETRTO, którą opiszemy później.

System metryczny (francuski) – wymiar opony

System metryczny zwany także francuskim często spotykany w rowerach szosowych i gravelach. Określa on wymiary opon rowerowych z wykorzystaniem np. takiego zapisu: 700 x 45C i podawany jest w milimetrach. Dla zewnętrznej średnicy opony w przybliżeniu podaje się cyfrę 700, a jej szerokość to z kolei owe 45C. Ostatnim czynnikiem mówiącym o tym, jaki jest rozmiar opony rowerowej to litera na końcu. I tak: opony rowerowe 700 x 45A, 700 x 45B, 700 x 45C będą miały inną średnicę wewnętrzną i nie założysz ich na tę samą obręcz.

Standard ETRTO dla rozmiaru opony – koniec z chaosem?

Zarówno system calowy, jak i system metryczny nie ułatwiają życia rowerzystom. To nie jest tak, że w prosty sposób dobierzesz rozmiary opon rowerowych jak odzieży. Owszem pewne ogólne normy są przyjęte, ale gdy masz nietypowy jednoślad albo zdecydowałeś się na specyficzne obręcze, to zaczynają się schodki. Dlatego powstał standard ETRTO. Odpowiada za niego Europejska Organizacja Techniczna ds Opon i Obręczy. Jej system określa rozmiar opony rowerowej zgodnie z normami ISO, czyli Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Szczegółowa norma nadana ETRTO to ISO 5775.

Wymiary opon rowerowych standard ETRTO opisuje za pomocą dwóch liczb: 590-25. Pierwsza oznacza średnicę wewnętrzną opony lub zewnętrzną felgi. Druga opisuje szerokość opony. Standard ETRTO ma tę zaletę, że jest niezwykle precyzyjny, a do podawania wymiaru służą milimetry. Rozmiar opony rowerowej 590-25 mówi nam, że w systemie metrycznym będzie to 650 x 25A, a w calowym 26 x 1.00. Cóż, Europejską Organizację Techniczną ds Opon i Obręczy możemy chwalić za to czego dokonała. Dzięki temu można jednoznacznie stwierdzić jaki rozmiar opon rowerowych potrzebujemy do jednośladu i łatwo je kupić.

Jak sprawdzić rozmiar opony w rowerze?

Na każdym modelu ogumienia producenci umieszczają oznaczenia opon rowerowych. Jest to więc zadanie łatwe. Wystarczy spojrzeć na boczną ściankę, by je zobaczyć. Zapis określający rozmiar opon rowerowych jest najczęściej wytłoczony lub ma formę nadruku.

W większości modeli ogumienia znajdziesz wymiar podany w systemie calowym/systemie francuskim, a dodatkowo sprawdzisz informacje dla standardu ETRTO. Niestety starsze opony rowerowe mogą mieć te informacje wytarte lub mocno zabrudzone, dlatego trzeba je zmierzyć samemu. Skoro już wiesz, jak czytać rozmiar opon rowerowych i gdzie go sprawdzić, to możemy iść dalej.

Jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze?

Mimo że większość opon ma wytłoczone lub nadrukowane wymiary, liczby te mogą z czasem ulec zużyciu i stać się nieczytelne. Dlatego musisz wiedzieć, jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze, by móc dobrać do niego oponę, gdy wymieniasz starą na nową.

Krok 1 – oprzyj stabilnie rower lub umieść go w uchwycie rowerowym.

Krok 2 – Przytrzymaj koniec taśmy mierniczej przy środku koła rowerowego i rozciągnij ją w linii prostej do zewnętrznej krawędzi opony. Otrzymany wynik pomnóż razy 2. Tak otrzymasz rozmiar opony rowerowej w swoim jednośladzie.

Krok 3 – teraz zmierzymy szerokość opony. Dokonaj pomiaru płaskiej powierzchni w poprzek bieżnika opony z jednej strony do drugiej.

Krok 4 – obie otrzymane wartości tworzą rozmiar opony rowerowej. Przyjmijmy, że pomiar był dokonywany za pomocą miarki metrycznej. Dlatego jeżeli potrzebujesz wynik w calach, to podziel centymetry przez 2,54.

Trzeba jednak pamiętać o kilku zmiennych. Jeżeli zależy Ci na wyniku w systemie francuskim, to rozmiar opon rowerowych mierz do zewnętrznej średnicy opony. Standard ETRTO z kolei oznacza średnicę wewnętrzną opony.

Tabela rozmiarów opon rowerowych

Niezależnie, czy chcesz sam zmierzyć rozmiar koła w rowerze, czy oznaczenia opon rowerowych się nie starły, to tabela rozmiarów opon rowerowych okaże się bardzo pomocna. Dzięki niej możesz kupić odpowiedni rozmiar opon rowerowych, przeliczając jednostki z jednego systemu na drugi.

Rozmiar w mm

Rozmiar w calach

152 – 194 mm

10 cali

203 – 248 mm

12 cali

254 – 298 mm

14 cali

305 – 369 mm

16 cali

355 – 400 mm

18 cali

381 – 451 mm

20 cali

484 – 508 mm

22 cale

507 mm

24 cale

559 mm

26 cali

630 mm

27 cali

584 mm

27,5 cala

622 mm

28 cali / 29 cali

Tabela rozmiarów opon rowerowych pokazuje zakresy i dokładne przeliczniki dla danych wymiarów. Jednak z pewnością rzuca Ci się w oczy jedna rzecz. Pewien rozjazd pojawia się, gdy patrzysz na rozmiary opon rowerowych 28 i 29 calowych. Oba rodzaje ogumienia mają tę samą średnicę wewnętrzną, ale wysokość opony jest inna. Jest to czysto marketingowy zabieg, gdyż pozwala klientom na łatwe rozróżnienie produktów o innym zastosowaniu.

Jaka powinna być szerokość opony rowerowej?

Szerokość opony rowerowej, która jest dla Ciebie właściwa, zależy od typu roweru, na którym jeździsz. Poniższa rozpiska pozwoli Ci lepiej rozeznać się w temacie:

Szerokość opon w rowerach szosowych – w kolarzówkach zasada jest taka: cienka opona = większa prędkość. Najpopularniejsza szerokość opony w tym wypadku to 25 mm, gdyż daje dobry balans pomiędzy komfortem, przyczepnością i prędkością. Coraz bardziej popularne stają się również opony szosowe 28 mm, bo lepiej spisują się na wyboistych trasach. Niezależnie od wybranej szerokości opony, należy upewnić się, że rower ma wystarczający prześwit, aby zmieścić ogumienie i nie ocierać nim o ramę.

Szerokość opon w rowerach górskich – opony do roweru MTB mają spory zakres szerokości, co wynika ze zmiennej specyfiki górskich wypadów. Kolarze XC często mają szerokość opony od 2 do 2,35 cala. Z kolei rowery enduro, trailowe, czy all mountain to już 2,25 – 2,4 cala. Pojawiają się także rozmiary opon rowerowych w zakresie 2,6 – 3 cala. Zapewniają one niesamowitą trakcję i komfort w każdych warunkach. Kolarze przełajowi zazwyczaj używają węższych opon, natomiast zjazdowi wybierają szersze.

Szerokość opon rowerowych miejskich – osoby dojeżdżające do pracy na rowerze skorzystają z połączenia komfortu i wydajności, aby poradzić sobie z drogą i zmiennymi warunkami. Tutaj najczęstsze szerokości opon rowerowych to od 32 do 42 mm.

Dlaczego to ma znaczenie? Jeżeli wybierzesz zbyt dużą szerokość opony, to w trakcie jazdy będzie ona poddawana ogromnym siłom. Tak dużym, że może się rozerwać. W przypadku mniejszej dysproporcji w rozmiarze opona rowerowa może po prostu spaść z obręczy, co też nie jest sytuacją pożądaną. Z kolei za szerokie ogumienie nie będzie się dobrze trzymać, o ile w ogóle uda Ci się taką oponę założyć.

Jaka opona do roweru będzie pasować?

O tym, jaki rozmiar opony rowerowej wybierzesz, decyduje także sama wielkość bicykla. Prawidłowo dobrane opony do roweru muszą mieć prześwit pozwalający na swobodne toczenie się. Nie każde ogumienie będzie pasować do sztyc i konstrukcji. Za szeroka i za wysoka opona może trzeć o przerzutkę, zaczepiać o hamulec, ramę i widelec. Dodatkowo ważnym parametrem jest wysokość opony rowerowej. Niektórzy z producentów rowerów oraz amortyzatorów podają informacje na temat maksymalnej wysokości i szerokości opon. Jeżeli nie znajdziesz tej informacji, to musisz po prostu dokonać pomiaru lub wybrać się do sklepu na przymiarkę.

Kiedy wymienić opony rowerowe?

Wiedza o tym kiedy należy wymienić opony rowerowe, to sposób na uniknięcie sytuacji, gdy utkniemy w środku trasy, stając przed koniecznością pieszego powrotu do domu. Dobrym rozwiązaniem jest wożenie ze sobą zestawu naprawczego z łatkami i klejem, ale jak ogumienie jest w fatalnym stanie i rozdarło się na amen, to na nic się to zda. Co więc sprawdzać, by opony do roweru wymienić w porę?

Jeśli zauważysz głębokie nacięcia na oponie, to od razu kup nową. Kiedy są one takie, że widać wewnętrzną osłonkę, to jedno jest pewne: na tych oponach do roweru już nie pojeździsz. Opony rowerowe, które wyglądają na suche i popękane, oznaczają, że guma straciła swoją elastyczność. Po prostu sparciała, tak więc może nie wytrzymać w trakcie następnej jazdy.

Niektóre opony rowerowe posiadają specjalne wskaźniki zużycia, po których sprawdzisz, w jakim są stanie. Jeśli na oponie nie ma wskaźników zużycia, można przyjrzeć się bieżnikowi, patrząc na niego od góry. Jeżeli opona do roweru wygląda na kwadratową w środku bieżnika — zamiast tworzyć okrągły kształt, oznacza to, że znaczna część bieżnika uległa zużyciu.

W oponach do rowerów górskich należy przyjrzeć się środkowym wypustom. Zużyte lamele są zaokrąglone i znacznie mniejsze w porównaniu do nowych opon. Lamele mają bezpośredni wpływ na zdolność ogumienia do bezpiecznego zatrzymywania się i efektywnego przyspieszania.

Rozmiar opony rowerowej – podsumowanie

Przebrnęliśmy przez cały temat rozmiarów opon rowerowych i żyjemy. Jest to kwestia, co tu dużo mówić — skomplikowana. Różnorodność w tych produktach jest tak duża, że przez nieuwagę możemy kupić zły rozmiar, a nawet narazić się na wypadek, gdy opona nie będzie pasować do obręczy. W pierwszym przypadku po prostu wymienimy ogumienie na poprawne, ale gdy przekombinujemy ze złą szerokością, to upadek w trakcie jazdy jest gwarantowany. Z naszym poradnikiem łatwiej będzie Ci wejść w ten świat i kupić odpowiedni rozmiar opony rowerowej.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.