Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak dobrać kask rowerowy? Jak zmierzyć obwód głowy?

Jak dobrać kask rowerowy? Jak zmierzyć obwód głowy?

Poczucie niezależności i wolności, które daje jazda na rowerze, jest uzależniające. Jednak tak jak w przypadku każdej aktywności, by w pełni się z niej cieszyć, ważne jest, by posiadać odpowiednie...
Tekst przeczytasz w ok. 10 minut.

Udostępnij artykuł

Poczucie niezależności i wolności, które daje jazda na rowerze, jest uzależniające. Jednak tak jak w przypadku każdej aktywności, by w pełni się z niej cieszyć, ważne jest, by posiadać odpowiednie wyposażenie. Jednym z jego elementów jest kask rowerowy, który zapewnia bezpieczeństwo w trakcie każdego wypadu. Dowiedz się jak dobrać kask, by Cię chronił, ale też w niczym nie ograniczał.

Kask rowerowy to pierwsza linia Twojej obrony w sytuacji, gdy dochodzi do wypadku. Głowa to najbardziej newralgiczny organ naszego ciała, dlatego trzeba ją bezsprzecznie chronić. Ten artykuł może być swego rodzaju apelem do rozsądku rowerzystów, którzy jeżdżą bez kasku. Szczerze nie warto ryzykować wypadów bez ochrony głowy tylko dlatego, że uważa się kask za „lamerski”, czy zbędny. Dzięki ostatnim innowacjom w tworzeniu materiałów kaski stały się lekkie i wygodne, a dodatkowo jeszcze lepiej zapobiegają urazom. W życiu jest tak, że nigdy nie wiemy, czy coś się zdarzy, więc warto się zabezpieczyć przed niespodziewanym i założyć kask rowerowy.

Dlaczego kask rowerowy jest ważny?

Kask rowerowy to ochrona, która jest niezbędna podczas rekreacyjnych wycieczek lub, gdy jesteś profesjonalnym kolarzem. W momencie, gdy dochodzi do wypadku rowerowego, głowa jest często pierwszą częścią ciała, która ulega obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać kask, który będzie ją chronić. Jego zadaniem będzie zabezpieczenie przed zewnętrznymi i wewnętrznymi urazami. Istotne jest także, by dobrać kask rowerowy dla dziecka. Oczywiście spełnia on tę samą funkcję, ale też uczy malucha odpowiedzialności i uświadamia mu ryzyko.

Statystyki dla różnych krajów pokazują te same tendencje: kask rowerowy zmniejsza ryzyko urazu głowy nawet o 70%. Prawdą jest, że ten element rowerowego wyposażenia powinien być obowiązkowy tak jak pasy w samochodzie. Jest to pogląd kontrowersyjny, bo wiele osób uważa, że to ich własna decyzja. Owszem tak, ale w momencie urazu konsekwencje dotkną także bliskich ofiary.

Dzięki badaniom stwierdzono, że około 54% śmiertelnych skutków wypadków związanych było z brakiem kasku rowerowego. Jest to na tyle duża wartość, że z pewnością stwierdzamy: kask rowerowy = większe bezpieczeństwo i warto go nosić. Na rynku jest dostępnych tak wiele modeli, rozmiarów, kształtów i stylów, że każdy może dopasować kask rowerowy do siebie. Posiadanie tej ochrony ma ogromne znaczenie niezależnie czy jesteś profesjonalnym kolarzem, czy tylko dojeżdżasz codziennie do pracy.

Jak poprawnie dobrać kask rowerowy?

Już wiesz, że kask rowerowy zapewnia bezpieczeństwo głowy w trakcie każdego rodzaju wypadów na jednośladzie. Teraz zajmiemy się tym, jak dobrać rozmiar kasku rowerowego. Jego wybór przypomina nieco przymierzanie ubrań. Jednak zły rozmiar kasku rowerowego może nieść o wiele groźniejsze skutki niż za luźna koszulka. Dobrze – do rzeczy. Poniżej sprawdzisz nasz mini poradnik dotyczący tego, jak dobrać kask do swoich potrzeb. Pamiętaj tylko, że jeżeli, na którymkolwiek etapie będzie on powodował dyskomfort, to wiesz, że nie jest to model dla Ciebie.

  1. Musisz zmierzyć obwód głowy – użyj miękkiej miary krawieckiej. Owiń ją wokół głowy na wysokości około 2,5 cm. Jest to wartość nad linią brwi i uszami. Jeżeli nie masz taśmy, weź kawałek sznurka. Ten również owiń wokół głowy, a następnie zmierz. Otrzymany wynik będzie wskazówką do tego, jaki rozmiar kasku rowerowego będzie dla Ciebie odpowiedni.
  2. Przymierzanie kasku – kiedy Twój nowy kask rowerowy dotarł do Ciebie w paczce, bo był zamówiony przez internet albo bierzesz go w ręce w sklepie, to ważne jest jego przymierzenie. Kask musi leżeć równo na głowie. Jego przednia część powinna znajdować się około 2,5 cm nad linią brwi, chroniąc czoło i część skroni.
    Wykorzystaj system dopasowania i pokrętło regulacyjne. Najczęściej znajduje się ono tam, gdzie tył głowy. Dopasuj kask rowerowy tak, by mógł on ściśle przylegać i nie przesuwać się pod własnym ciężarem. Upewnij się, że nie ma on żadnych luzów. Zwróć uwagę na wszelkie punkty ucisku, ponieważ mogą one wskazywać na to, że kask jest za mały.
  3. Paski regulacyjne – już wiesz, jak dopasować kask rowerowy do głowy, więc teraz możesz go zapiąć. Każdy model ma paski regulacyjne na bokach oraz pasek pod brodą, które utrzymują kask na miejscu. Zapnij wszystko tak, by system był dopasowany, a sam kask nie uciskał. Między paskiem a brodą powinieneś móc zmieścić nie więcej niż jeden palec. Dodatkowo niech oba boczne paski tworzą wyraźną literę „V” i nie będą poskręcane. Kiedy już wszystko zapniesz, to otwórz szeroko usta. Powinieneś wtedy poczuć, że kask przylega do czubka głowy i nie powoduje ucisku.
  4. Test wstrząsowy – brzmi śmiesznie, ale warto po prostu poruszać dynamiczne głową na wszystkie strony, by wyczuć czy kask rowerowy jest stabilny.

I tyle. Teraz wiesz, jak dobrać kask.

Jak ciasny powinien być kask rowerowy?

Za ciasny kask rowerowy będzie powodował dyskomfort, który utrudni Ci jazdę, bo będziesz stale rozproszony. Odpowiednio dobrany kask zachowa stabilność na głowie, nawet gdy nie będzie zapięty, a pokrętło regulacyjne nie zostanie dokręcone. Jednocześnie nie powinien on Cię uciskać, ani wbijać boleśnie w głowę.

Jak sprawdzić rozmiar kasku rowerowego?

Ten akapit przeznaczony jest raczej dla osób kupujących kask rowerowy przez internet. Gdy jesteś w sklepie stacjonarnym, to sprzedawca po prostu da Ci modele w miarę pasujące do głowy, a ostateczne przymierzenie określi, czy dany kask jest dla Ciebie. W przypadku kupowania on-line nie możemy na to liczyć.

Producenci podają rozmiar kasku rowerowego w szerokiej rozmiarówce znanej z odzieży. I tak mamy XS, S, M, XL, które odpowiadają na wartość, jaką ma obwód głowy. Oczywiście anatomia ludzi różni się od siebie, więc kaski od dwóch producentów o tym samym rozmiarze mogą nie pasować do Ciebie. Oprócz samego rozmiaru kasku rowerowego ważny jest jego kształt. Dlatego warto zawsze przymierzyć kilka modeli. Zamówisz je z internetu i zwrócisz te niepasujące. Rozmiary kasków dla dorosłych dostępne są od 48 do 62 cm. Zapoznaj się z poniższą tabelą, by poznać je dokładnie.

Rozmiar kasku

Obwód głowy (cm)

S

51 – 55 cm

M

55 – 59 cm

L

59 – 63 cm

XL

61-65 cm

Jak dobrać kask rowerowy na zimę?

Zimą jest zimno, dlatego nosimy czapkę, ale nadal chcemy zadbać o bezpieczeństwo przed urazami głowy. W tym wypadku kask musi pozostawiać nieco więcej miejsca. Chodzi o to, aby uwzględnić grubość czapki. Warto zatem wybrać taki kask rowerowy, którego system dopasowania zapewnia szerszy zakres regulacji. „Pi razy drzwi” chodzi tutaj tylko o 1 cm. Tyle zazwyczaj wynosi grubość czapki. Jeżeli nosisz bardziej docieploną, to zapewne będzie to więcej. Zatem wybierając się do sklepu latem, by kupić kask, weź ze sobą czapkę zimową i dopasuj całość od razu.

A jaki kask rowerowy dla dziecka?

Kask rowerowy dla dziecka to trochę inna historia. Rozmiary są tutaj mniejsze i mamy do wyboru XS/S, S/M oraz M/L. System dopasowania takiego kasku jest też inny i pozwala na większą regulację. Można powiedzieć, że kask rowerowy dla dziecka rośnie wraz z nim. Jest to fajne, bo dzieci szybko idą w górę, więc nie trzeba kupować kolejnego modelu co sezon.

Z dziećmi jest też inaczej, bo często zły rozmiar kasku powoduje duży dyskomfort i maluch po prostu nie chce go nosić. Dlatego trzeba dobrać odpowiedni model. Dodatkowo dzieci często kręcą nosem na samą myśl, że miałyby coś nosić. Ale tutaj producenci pomagają rodzicom i tworzą swoje kaski rowerowe, zapewniając mnogość kształtów i szeroką gamę kolorystyczną z różnymi dodatkami, które zachęcają młodych kolarzy do ubrania kasku.

Zasada dobrania kasku dla dziecka jest ta sama co dla dorosłych. Robimy to z wykorzystaniem miary krawieckiej i pamiętamy, by kask był stabilny i nie przesuwał się na głowie. Ważne jest, by wybierając kask dla dziecka zdecydować się na ten z dolnego zakresu obwodu głowy. Dzięki temu Twoja pociecha będzie mogła korzystać z niego przez dłuższy czas. Przykładowo, gdy główka dziecka ma obwód 53 cm, to wybierz kask o zakresie 53-57 cm, a nie 51-54 cm. Taki wystarczy na dłuższy czas niż tylko jeden sezon. Poniżej wstawiliśmy tabelę poglądową z rozmiarami kasków dla dzieci.

Rozmiar kasku

Obwód głowy (cm)

XS/S

47 – 51 cm

s/M

51 – 54 cm

M/L

53 – 57 cm

Różne kaski rowerowe do wyboru

Każdy rodzaj jazdy rowerowej ma swój własny typ kasku. Nie wynika to z fanaberii, ale z praktyki. Jeśli jesteś profesjonalnym kolarzem, to dostaniesz bardzo lekki kask o aerodynamicznych kształtach. Z kolei, gdy wybierasz się na długie trekkingi, to potrzebna będzie dodatkowa wentylacja, ale i uchwyt do mocowania latarki, czy kamerki.

Kaski do rowerów górskich mają zazwyczaj dodatkową ochronę do jazdy w terenie. Chodzi o to, by tył głowy był odpowiednio zabezpieczony. Są one zaprojektowane tak, by zapewnić wsparcie w trakcie upadku do tyłu lub na bok. Kaski te mogą być wyposażone w grubsze paski pod brodą i często posiadają daszki, zapewniające ochronę przed deszczem. Można wyróżnić dwa podstawowe typy kasków. Poznasz je poniżej.

Kaski rowerowe półskorupowe

Najbardziej rozpowszechniony typ kasku rowerowego to tzw. półskorupowy, który swoim kształtem przypomina połowę orzecha. Ich mnogość kształtów odpowiada różnym aktywnościom rowerowym, ale konstrukcja jest taka sama. Znajdziesz minimalistyczny lekki kask z dużą wentylacją, czy modele w pełni zabudowane do skakania na hopkach.

Kaski rowerowe z pełną twarzą

Kaski z pełną twarzą oferują największą ochronę na rynku. Składaj się z solidnej, jednoczęściowej skorupy oraz pełnej osłony szczęki. Coś za coś. Takie kaski są zazwyczaj ciężkie i wybierają je rowerzyści górscy, którzy jeżdżą szybko i z dużą szansą na upadek.

Jaki kask rowerowy – podsumowanie

Nie przekonamy przekonanych do nienoszenia kasku rowerowego. Ostatecznie to ich decyzja, ale prawdą jest, że warto to robić. Ceny dobrego modelu zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, więc każdy może się zabezpieczyć. Bo z głową jest tak, że nawet lekki jej uraz może spowodować niebezpieczne konsekwencje zdrowotne, a nawet śmierć. A pamiętajmy, że upadając na ziemię z roweru, lecimy z całym ciężarem ciała, więc siła uderzenia może być naprawdę duża. Tak więc – kask na głowę i w drogę!

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.