Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak dobrać wielkość roweru do wzrostu? Przewodnik od 14 do 28 cali

Jak dobrać wielkość roweru do wzrostu? Przewodnik od 14 do 28 cali

Zastanawiasz się, jaki rower będzie odpowiedni dla Ciebie? Chcesz poczuć wiatr we włosach i radosne pobudzanie mięśni, podczas jazdy na dwóch kółkach, lecz wybór właściwiej wielkości roweru to nie lada...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Zastanawiasz się, jaki rower będzie odpowiedni dla Ciebie? Chcesz poczuć wiatr we włosach i radosne pobudzanie mięśni, podczas jazdy na dwóch kółkach, lecz wybór właściwiej wielkości roweru to nie lada wyzwanie? Właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy ten przewodnik, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące doboru wielkości roweru do wzrostu. Za moment dowiesz się, jaki jest odpowiedni rower z ramą 28 cali na jaki wzrost, a także jak to wygląda w przypadku rowerów 14, 20, 21 czy 26 cali. Wybór właściwego roweru to nie tylko gwarancja komfortu, ale też bezpieczeństwa podróży. W dodatku, jazda na rowerze to doskonała alternatywa dla samochodów, która sprawia, że nasza planeta może oddychać pełną piersią. Gotowi na ekologiczną przygodę? Przygoda zaczyna się teraz, z nami i naszym przewodnikiem!Rozpocznijmy od podstaw – jak dobrać wielkość roweru do wzrostu? Mówiąc prosto – rozmiar roweru powinien odpowiadać Twojemu wzrostowi. Jak to jednak wygląda w praktyce?

Dobór roweru – kluczowe zasady

Niezależnie, czy interesuje Cię 28 cali rower na jaki wzrost, czy inna wielkość, podstawową zasadą jest zawsze ta sama: podczas jazdy na rowerze powinniśmy być w stanie dotykać obiema stopami ziemi, to podstawa bezpiecznej jazdy na rowerze. Przy doborze roweru powinniśmy zwracać uwagę na tzw. „prześwit”. W momencie, gdy stajemy na ziemi obiema nogami, między nami a ramą roweru powinna być przestrzeń – ok. 2-5 cm u mężczyzn i 1-3 cm u kobiet.

Kalkulator doboru roweru w zależności od wzrostu
Ile cali rower na jaki wzrost?

14 cali rower na jaki wzrost zatem się nadaję? Rower tej wielkości to znakomity wybór dla najmłodszych entuzjastow rowerów, a konkretnie dla dzieci o wzroście 95-105 cm.

Sprawa komplikuje się nieco, gdy zaczniemy rozważać większe wielkości rowerów. Pytania takie jak „20 cali rower na jaki wzrost” oraz „21 cali rower na jaki wzrost” to tematy, które często powracają na forach rowerowych. Wielkość roweru 20 cali to doskonały wybór dla osób o wzroście 125-155 cm, natomiast 21 cali to już rower dla osób o wzroście ok. 160-175 cm.

26 cali rower na jaki wzrost, a może jednak 28 cali?

Gdy nasz wzrost przekroczy 160 cm, warto zwrócić uwagę na większe rowery. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaki jest 26 cali rower na jaki wzrost, odpowiedź brzmi: dla osoby o wzroście 160-180 cm.

Z kolei jeśli Twój wzrost przekracza 175 cm, rower o wielkości 28 cali będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Dzięki takiej wielkości ramy podróże na dużą odległość staną się dużo przyjemniejsze.

Pamiętaj jednak, że podane tutaj wzrosty są jedynie orientacyjne. Każdy z nas ma inną budowę ciała, a komfort jazdy to przede wszystkim kwestia indywidualna.

Podsumowanie

Dobór roweru to nie lada wyzwanie, ale dzięki naszemu przewodnikowi na pewno łatwiej Ci będzie podjąć decyzję. Pamiętaj jednak, że podane tutaj informacje są jedynie orientacyjne – najlepiej zawsze przetestować rower na miejscu, by sprawdzić, czy jego wielkość jest dla nas komfortowa. Właściwy dobór roweru to gwarancja bezpiecznej i przyjemnej jazdy – trzymaj się zasady, że powinieneś być w stanie dotykać stopami ziemi, a na pewno poczujesz się komfortowo na dwóch kółkach. Ciesz się jazdą i pamiętaj, że rowery to nie tylko super forma aktywności – to też ekologiczna alternatywa do samochodu!

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego rozmiaru roweru jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Najważniejszą zasadą jest to, że powinniśmy być w stanie dotykać obiema stopami ziemi podczas stania na rowerze. Rozmiar roweru powinien być dobrane do wzrostu:

  • 14 cali rower dla dzieci o wzroście 95-105 cm.
  • 20 cali rower dla osób o wzroście 125-155 cm.
  • 21 cali rower dla osób o wzroście ok. 160-175 cm.
  • 26 cali rower dla osób o wzroście 160-180 cm.
  • 28 cali rower dla osób o wzroście powyżej 175 cm.

Pamiętaj, że te wzrosty są orientacyjne i najlepszym sposobem na znalezienie idealnego roweru jest jego przetestowanie na miejscu.

Sugerowane produktyRowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.