Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak Dobrze Dobierać Rozmiar Roweru do Twojego Wzrostu: Przewodnik na Przykładzie Wzrostów 170cm i 180cm

Jak Dobrze Dobierać Rozmiar Roweru do Twojego Wzrostu: Przewodnik na Przykładzie Wzrostów 170cm i 180cm

Cześć! Planujesz kupić nowy rower i zastanawiasz się, jaki rozmiar będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy? Dobra, trafiłeś we właściwe miejsce! Bez względu na to, czy jesteś entuzjastą długich tras rowerowych, czy...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Cześć! Planujesz kupić nowy rower i zastanawiasz się, jaki rozmiar będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy? Dobra, trafiłeś we właściwe miejsce! Bez względu na to, czy jesteś entuzjastą długich tras rowerowych, czy po prostu chcesz wygodnie przemieszczać się na rowerze po mieście, jedna rzecz jest pewna: dobór odpowiedniego rozmiaru roweru jest kluczowy. Idealny rower powinien pasować do twojego wzrostu, a dobór niewłaściwego może skutkować nie tylko niewygoda, ale i potencjalnymi urazami. Więc jak dobrze dobrać rozmiar roweru do twojego wzrostu? W tym przewodniku skupimy się na dwóch przykładowych wzrostach: 170cm i 180cm, a ponadto dowiesz się jakie powinny być rozmiary kół do twojego wzrostu. Zaczynajmy!

Jak wybrać rozmiar roweru – ogólne zasady

Na początku chciałbym Ci powiedzieć o paru ogólnych zasadach, które możemy zastosować przy wyborze rozmiaru roweru. Tak, jak dobrze wiesz, istnieje kilka standardów rozmiarowych rowerów, ale najważniejszzy z nich to rozmiar ramy i średnica kół. Ramy są typowo mierzone w calach, a ich rozmiar można łatwo odczytać z oznaczenia producenta. Jeżeli natomiast chodzi o koła, to ich idealny rozmiar zależny jest od twojego wzrostu i rodzaju roweru, na którym zamierzasz jeździć.

Kalkulator doboru roweru w zależności od wzrostu
Rower dla osoby o wzroście 170 cm

Jeżeli mierząc swoje średnie 170 cm zastanawiasz się, jaki rozmiar roweru do wzrostu 170 cm będzie dla ciebie odpowiedni, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na rame. Dla osoby o takim wzroście, idealny rozmiar ramy to 15-17 cali w przypadku rowerów górskich i 52-54 cm dla rowerów szosowych.

Z punktu widzenia rozmiaru kół, 26-calowe koła powinny być wystarczające do zapewnienia Ci komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Większe koła mogą przysporzyć Ci problemu, szczególnie jeżeli nie nosisz zbyt długich spodni, które mogłyby się łatwo przyczepiać do kół.

Rower dla osoby o wzroście 180 cm

Jeżeli natomiast mierzysz, powiedzmy, 180 cm i myślisz jaki rozmiar roweru do wzrostu 180 cm powinieneś wybrać, zasady są nieco inne. W przypadku rowerów górskich, rozmiar ramy powinien wynosić w granicach 17-19 cali, natomiast w przypadku rowerów szosowych idealny rozmiar to 54-57 cm.

Ruchome części, jakie znamy pod nazwą kół, powinny być dla Ciebie większe niż dla osoby mierzącej 170 cm. Idealny rozmiar kół roweru do wzrostu 180 cm to 27,5 cala, choć dla wielu osób sprawdzi się również rozmiar 29 cali.

Podsumowując

Nie bez przyczyny powiedziałem Ci na początku, że dobór odpowiedniego rozmiaru roweru jest kluczowy. Bez względu na to, czy mierzy się 170, 180 cm, czy jakiś inny wzrost, zawsze warto pamiętać o podstawowych zasadach dobierania rozmiaru roweru. Pamiętaj o nich, a będziesz miał gwarancję, że twoja jazda na rowerze będzie bezpieczna i komfortowa!

Podsumowanie artykułu

Artykuł omawia tematykę doboru odpowiedniego rozmiaru roweru i kół w zależności od wzrostu. Dla osób o wzroście 170 cm zaleca się ramę o wielkości 15-17 cali dla rowerów górskich i 52-54 cm dla rowerów szosowych, przy rozmiarze kół 26 cali. Dla osób o wzroście 180 cm rozmiar ramy powinien wynosić od 17 do 19 cali dla rowerów górskich oraz 54-57 cm dla rowerów szosowych. Idealny rozmiar kół roweru dla tej grupy to 27,5 cala, ale może też sprawdzić się rozmiar 29 cali.

Zobacz te produkty

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.