Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak dopasować wielkość ramy roweru do swojego wzrostu: Praktyczny przewodnik

Jak dopasować wielkość ramy roweru do swojego wzrostu: Praktyczny przewodnik

Jeżeli coś możemy powiedzieć na pewno o pasjonatach rowerowych, to fakt, że oni naprawdę doceniają dobrze dopasowany rower. Jak idealnie dobrany garnitur, czy ulubiona para butów, rower jest nie tylko...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Jeżeli coś możemy powiedzieć na pewno o pasjonatach rowerowych, to fakt, że oni naprawdę doceniają dobrze dopasowany rower. Jak idealnie dobrany garnitur, czy ulubiona para butów, rower jest nie tylko przedmiotem funkcjonalnym, ale czymś co ma elegancko pasować do nas, jak odzież skrojona na miarę. Niezależnie od tego, czy jesteś weekendowym jeźdźcem szlaków, komórkowym bojownikiem dróg, czy doświadczonym uczestnikiem wyścigów, kluczem do optymalnych wrażeń rowerowych jest znalezienie odpowiedniej ramy. Bez względu na to, jaki typ roweru preferujesz, dobór odpowiedniej wielkości ramy dla swojego wzrostu jest kluczowy dla komfortu, wydajności i bezpieczeństwa na drodze czy szlaku. Velo-moda nie jest jednak tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zaraz oprowadzimy Cię przez jej tajniki, objaśniając, która rama – czy to L, M, S, czy też oznaczona w calach – będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Czyli de facto, jak twój wzrost wpływa na wybór ramy roweru. Przygotuj się na przejażdżkę przez nieskazitelny teren wiedzy rowerowej!

Rama roweru L: dla kogo?

Przede wszystkim zastanówmy się, na kogo kierowany jest size, czyli rozmiar „L”. Cóż, profesjonalni rowerzyści przychylają się do tego, że rama roweru oznaczona jako „L” jest najbardziej adekwatna dla osób o wzroście z zakresu 175-185 cm. Oczywiście, to są tzw. „zalecenia generalne” i warto mieć na uwadze, że ostateczny komfort i zadowolenie z jazdy zależy od wielu czynników, nie tylko od naszego wzrostu.

Ramy oznaczone calami: o co kaman?

Ale co z tymi numerkami? Jeśli myślisz, że rowerowe biznesy chcą Cię skomplikować, to powiedz sobie „ham ham”, bo to naprawdę jest proste. Znaki „19”, „54”, „16”, „58”, „19.5” to po prostu rozmiary ramy… ale wyrażone w calach! Konwersja na metryczny system nie jest prosta (chodzi przecież o całkiem skomplikowane matematyczne szaleństwo), ale tutaj masz wskazówki:

Kalkulator doboru roweru w zależności od wzrostu
– rama 16″ to odpowiednik dla osoby o wzroście 150-165 cm,
– rama 19″, czyli odpowiednik ramy M/L, pasuje do osób o wzroście 170-180 cm,
rama 19.5″, jest dla osób o wzroście od 175 do 185 cm,
– rama 54″ to mamut w świecie rowerów, przeznaczona dla osób o wzroście powyżej 185 cm,
– a rama 58″ to wręcz gigant, na którym swoje miejsce znajdą osoby o wzroście przekraczającym 190 cm.

Zdziwienie liter, czyli rama S, rama M i ich tajemnice.

Idąc dalej, napotykamy na inny typ oznaczeń – S, M, L itd. W skrócie, „S” oznacza „małe” („small”), „M” to „średnie” („medium”), a „L” to „duże” („large”). Tak samo, jak w przypadku t-shirtów czy butów, wybierasz rozmiar ramy, który wydaje się najbardziej odpowiedni:

rama roweru oznaczona jako „S” pasuje na ogół do osób o wzroście z zakresu 150-165 cm,
– „M”, czyli rama rowerowa M, to świetny wybór dla osób o wzroście 165-175 cm.

Złota zasada dopasowania ramy do wzrostu

Nie zapominaj, że te wartości są tylko ogólnymi wytycznymi i właściwe rozmiary mogą się różnić w zależności od producenta i modelu roweru. Zawsze warto zasięgnąć porady ekspertów lub, jeżeli to możliwe, wypróbować rower przed zakupem. Dlatego warto pamiętać, że najważniejsza jest Twoja wygoda i poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy. Bez względu na to, jakich rozmiarów rama będzie dla Ciebie idealna, pamiętaj, że wytrawni rowerzyści twierdzą, iż najważniejszy jest komfort jazdy i dzielna duma z posiadania dobrze dopasowanego roweru!

Wskazówki do dopasowania ramy roweru

W artykule omówiliśmy, jak odpowiednio dobrac rozmiar ramy rowerowej do wzrostu użytkownika. Kluczowe jest zrozumienie, że rama oznaczona jako „L” jest najbardziej odpowiednia dla osób o wzroście od 175 do 185 cm. Rozmiary ramy możemy również spotkać w calach, gdzie dla przykładu 16″ to odpowiednik dla osoby o wzroście 150-165 cm, a 19,5″- dla osób o wzroście od 175-185 cm. Warto zauważyć, że rama 54″ przewidziana jest dla osób o wzroście powyżej 185 cm, natomiast 58″ dla tych przekraczających 190 cm. Innym typem oznaczeń są litery S, M, L itd. „S” pasuje do osób o wzroście z zakresu 150-165 cm, natomiast „M” to idealny wybór dla osób o wzroście 165-175 cm.

Pamiętaj jednak, że te wartości są tylko ogólnymi wytycznymi i mogą różnić się w zależności od producenta i modelu roweru, a twoja wygoda podczas jazdy powinna być najważniejsza.

Sprawdź pasujące produkty

Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort jazdy, sprawdź nasze rekomendowane produkty:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.