Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak się przygotować do pierwszego maratonu?

Jak się przygotować do pierwszego maratonu?

Podjęcie decyzji o wzięciu udziału w maratonie wymaga odwagi. Jeśli należysz do grona osób, które mają przed sobą swój pierwszy bieg na 42,195 km, przed Tobą dużo wyzwań. Od teraz...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Podjęcie decyzji o wzięciu udziału w maratonie wymaga odwagi. Jeśli należysz do grona osób, które mają przed sobą swój pierwszy bieg na 42,195 km, przed Tobą dużo wyzwań. Od teraz musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie, obejmujące zarówno treningi, jak i właściwy sposób żywienia. Bez solidnych fundamentów Twój udział w maratonie może skończyć się szybciej niż myślisz. Co zatem należy uwzględnić w planie przygotowującym do udziału w pierwszym maratonie?

Ułóż plan treningowy i dietę

Maraton to wyzwanie, ale jest do osiągnięcia dla każdego. Jeśli chcesz się solidnie przygotować, musisz zacząć od podstaw. Pierwszym krokiem jest ułożenie planu treningowego, który będzie odpowiedni dla Ciebie. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy w tym zakresie, warto udać się do doświadczonego trenera, który posłuży radą i w razie potrzeby, opracuje cały plan za Ciebie. Pamiętaj, by stawiać sobie realne cele. Ambicja to dobra cecha, jednak zbyt wygórowane oczekiwania mogą skończyć się kontuzją.

Każdy trening musi zostać wsparty właściwą dietą. Prawidłowy sposób żywienia, który dostarczy Ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych to klucz do sukcesu. Zadbaj o odpowiednią kaloryczność potraw, nie zapominając o swoim zapotrzebowaniu na witaminy i minerały. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz wspomóc się suplementami diety dla sportowców.

Znajdź właściwe buty do biegania

Choć może się to wydawać banalne, zakup dobrych butów do biegania to bardzo ważny element przygotowań do maratonu. Biegi, zwłaszcza na długie dystanse, obciążają stawy, dlatego ważne jest, by stopa miała wystarczające wsparcie.

Porzuć myśl o wystartowaniu w swojej starej parze butów. Są one najważniejszym elementem wyposażenia w czasie biegu, dlatego warto pokusić się o zakup nowego modelu. Poświęć trochę czasu na wizyty w sklepach sportowych i wybierz najlepsze dla siebie buty do biegania. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, zapytaj o opinię pracowników – powinni oni posiadać wiedzę potrzebną do dokonania właściwego wyboru. Pamiętaj, że dobrze dobrane buty do biegania będą Ci służyć lata, dlatego nie działaj w pośpiechu i nie bój się wydać większej kwoty pieniędzy – Twoj komfort jest tego wart.

Rozpocznij treningi

Masz już kupione buty do biegania i ułożony plan treningowy – czas go wdrożyć w życie. Po upływie kilku tygodni włącz do niego również inne aktywności. Dzięki temu unikniesz nudy i wyrzeźbisz swoją sylwetkę. Treningi możesz urozmaicić ćwicząc jogę, podnosząc ciężary lub zwyczajnie się rozciągając.

Pamiętaj, że równie ważna jak same ćwiczenia, jest regeneracja. Daj swoim zmęczonym mięśniom czas na odpoczynek, by mogły rosnąć większe i silniejsze. Przetrenowanie zwiększa także ryzyko kontuzji, a te mogą całkowicie wykluczyć Twój udział w maratonie. Trenuj więc z głową i daj sobie odpocząć.

Jeśli jesteś początkującym biegaczem i chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat maratonów, koniecznie zajrzyj na: https://alenergy.eu/Co-to-jest-maraton-i-ile-kilometrow-ma-maraton-blog-pol-1649575503.html. Znajdziesz tam garść ciekawostek i faktów, które z pewnością Cię zainteresują.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.