Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jak się przyjrzeć dokładniej sukcesowi Igi Świątek, to w tle zobaczymy… rower

Jak się przyjrzeć dokładniej sukcesowi Igi Świątek, to w tle zobaczymy… rower

Iga Świątek podbiła serca polskich kibiców. 19-letnia tenisistka wygrała w Paryżu turniej wielkoszlemowy i stała się gwiazdą światowego formatu. Co ma wspólnego z kolarstwem? Ano ma.
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Iga Świątek podbiła serca polskich kibiców. 19-letnia tenisistka wygrała w Paryżu turniej wielkoszlemowy i stała się gwiazdą światowego formatu. Co ma wspólnego z kolarstwem? Ano ma.

Nie, jako dziecko nie uprawiała kolarstwa. Nie brała udziału w wyścigach szosowych, MTB czy przełajowych. Przynajmniej oficjalne źródła nic o tym nie mówią. Jej idolem nie byli: ani Maja Włoszczowska, ani Leszek Piasecki, ani Peter Sagan.

Z kolarstwem – pośrednio – łączy ją natomiast Daria Abramowicz. Psycholog sportowy rozpoczęła współpracę z Igą Świątek wiosną 2019 roku. Dołączyła do ściśle wyselekcjonowanego teamu zawodniczki. I stała się jej bardzo ważnym ogniwem. – Nie wyobrażam sobie sukcesów bez niej – przyznała tenisistka w jednym z wywiadów. – Dzięki niej nauczyłam się kontrolować emocje, a właściwie nimi odpowiednio zarządzać. Bez tego nie wygrałabym ważnego meczu, nie poradziłabym sobie z głową.

Oglądając zdjęcia, które nasza tenisistka zamieszcza w social mediach, nie jest trudno zauważyć, że Abramowicz to jej prawa ręką. Na większości z nich stoi bardzo blisko naszej tenisistki, widać, że jest bardzo ważną dla niej osobą. Kiedy po wygranej w finale Roland Garrosa zawodniczka poszła na wspólną kolację z rodziną, znajomymi i sztabem szkoleniowym, to właśnie psycholog siedziała przy stole tuż obok niej. Wymowne.

Abramowicz współpracuje nie tylko z Igą Świątek, ale również z kolarzami, głównie torowymi. To z nią wiele rozmów przeprowadził m.in. były mistrz świata, Adrian Tekliński. – Wspomagałem się rozmowami z naszym psychologiem z kadry narodowej, Darią Abramowicz. Odbyliśmy kilka długich rozmów (…) Staram się wyłączyć i wprowadzić organizm w tryb, w którym będzie czerpał tylko i wyłącznie pozytywną energię. I właśnie nad tym przede wszystkim pracowałem, ponieważ wiem, że fizycznie jestem gotowy. Ważne jest to, aby zarówno noga, jak i głowa zagrała. – mówił w rozmowie z portalem naszosie.pl.

Psycholog sportu była obecna m.in. w Pruszkowie choćby podczas mistrzostw świata, które odbyły się w Pruszkowie, na przełomie lutego i marca 2019. Tych samych, które przyniosły nam brązowy medal Mateusza Rudyka. Ale nie tylko. Była również obecna podczas wielu Pucharów Świata na torze, podczas mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym.

Kolarstwo to nie tylko praca dla Darii Abramowicz. To także pasja. Lubi jeździć na rowerze, lubi tak spędzać wolny czas, o czym można się przekonać obserwując jej social media (choćby Instagram). – Skoro masz dzień wolny w pracy z kolarzami, to spędzasz go na rowerze. Logiczne – podpisała jedno ze swoich zdjęć, na którym widać, jak sama jedzie szosówką.

Mental, psychika, radzenie sobie z emocjami – bez tego w obecnym sporcie nie ma szans na sukces. Tym bardziej trzeba się cieszyć, że jedna z najlepszych specjalistek w tym zakresie na świecie jest fanką kolarstwa i bardzo chętnie współpracuje z reprezentantami naszej ukochanej dyscypliny sportowej.

Marek Bobakowski, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.