Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jaką kadencję na rowerze MTB wybrać – rozwiewamy wątpliwości riderów

Jaką kadencję na rowerze MTB wybrać – rozwiewamy wątpliwości riderów

Rowerzysta, którego celem jest podnieść swoje umiejętności do wyższego poziomu, nie może pominąć jeden ważny aspekt treningu – kadencji. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaką kadencję na rowerze MTB wybierać? Może...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Rowerzysta, którego celem jest podnieść swoje umiejętności do wyższego poziomu, nie może pominąć jeden ważny aspekt treningu – kadencji. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaką kadencję na rowerze MTB wybierać? Może zauważyłeś, że niska kadencja powoduje szybkie zmęczenie, a zbyt wysoka nie pozwala ci na efektywne poruszanie się? Ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Pomożemy ci rozwiać wszelkie wątpliwości i dostosować tę kluczową umiejętność do twoich indywidualnych potrzeb.

Zrozumienie koncepcji kadencji

Zanim przejdziemy do szczegółów, musimy najpierw zrozumieć podstawy kadencji. Kadencja jest to prędkość, z jaką pedałujemy – innymi słowy, ilość obrotów pedałów na minutę, które wykonujesz. Zbyt niska kadencja może prowadzić do szybkiego zmęczenia, gdyż zamiast korzystać efektywnie z mięśni i tłuszczu na energię, przekształcasz w krótkich porywach surowy, anaboliczny wysiłek. Z kolei za wysoka kadencja może sprawić, że będziesz się męczył z utrzymaniem odpowiedniego tempa, a twój puls może skoczyć do niezdrowych wartości.

Jaka kadencja na rowerze MTB?

Czy istnieje idealna kadencja na rowerze MTB? Niestety, nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od kilku czynników, takich jak poziom kondycji fizycznej, wytrzymałość mięśni nóg i osobiste preferencje. Niemniej jednak, zasada jest taka, że powinniśmy spróbować utrzymać kadencję w granicach 80-100 obrotów na minutę.

Praktyka kadencji a teren rowerowy

W praktyce, szczególnie na szlakach górskich, na których teren jest zróżnicowany, osiągnięcie idealnej kadencji może być trudne. Miejsca o dużym nachyleniu mogą wymusić niższą kadencję, podczas gdy strome zjazdy mogą spowodować zbyt szybkie obracanie pedałów. Dlatego też ważne jest, by dobrać odpowiednią przerzutkę, która umożliwi ci utrzymanie złotego środka.

Trening kadencji

Nauczenie się utrzymywania prawidłowej kadencji to proces, który wymaga czasu i praktyki. Możesz zacząć od monitorowania swojej typowej kadencji podczas zwykłych jazd, a następnie pracować nad jej zwiększeniem. Trening interwałowy może być tutaj dużą pomocą. Polega on na naprzemiennym pedałowaniu z wysoką i niską kadencją. Dzięki temu nauczysz się kontrolować tempo pedałowania i zrozumiesz, jakie są efekty różnych prędkości kadencji.

Korzyści z utrzymania odpowiedniej kadencji

Dlaczego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej kadencji? Po pierwsze, pozwala ona na lepsze wykorzystanie energii. Twój organizm działa najefektywniej, gdy jest w stanie utrzymać stałą prędkość. Poza tym, pedałowanie z wyższą kadencją pomaga zmniejszyć nacisk na stawy i ścięgna, co z kolei zmniejsza ryzyko urazów.

Podsumowując, odpowiednią kadencję na rowerze MTB należy dobrać indywidualnie, z uwzględnieniem własnej kondycji i specyfiki terenu. Wbrew pozorom, niska czy wysoka kadencja nie są złe – wszystko zależy od kontekstu. Najważniejsze, by pamiętać o bezpiecznym wykorzystaniu swoich możliwości i stałym doskonaleniu techniki jazdy.
Podsumowanie:
W artykule omówiono koncepcję kadencji w jazdzie na rowerze, w szczególności na rowerze MTB. Zaznaczono, że nie ma jednej idealnej kadencji – wszystko zależy od kilku czynników, jak kondycja fizyczna czy preferencje. Polecana jest kadencja w granicach 80-100 obrotów na minutę. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka kadencja mogą prowadzić do problemów. W artykule podkreślono również wartość treningu interwałowego w nauce utrzymania prawidłowej kadencji oraz korzyści zdrowotne płynące z utrzymania odpowiedniej prędkości pedałowania.

W naszym sklepie rowerowym znajdują się odpowiednie produkty do jazdy na rowerze, które pomogą Ci utrzymać odpowiednią kadencję. Poniżej znajdują się wybrane kategorie produktów:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.