Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jaki rower dla dziecka kupić? Jak dobrać rower dziecięcy?

Jaki rower dla dziecka kupić? Jak dobrać rower dziecięcy?

Rower dla dziecka to prawdziwa rewolucja. Przestaje się ono poruszać wyłącznie pieszo i otrzymuje możliwość odkrywania nowych miejsc i przeżywania przygód. Czas spędzany na świeżym powietrzu z rodziną lub przyjaciółmi...
Tekst przeczytasz w ok. 11 minut.

Udostępnij artykuł

Rower dla dziecka to prawdziwa rewolucja. Przestaje się ono poruszać wyłącznie pieszo i otrzymuje możliwość odkrywania nowych miejsc i przeżywania przygód. Czas spędzany na świeżym powietrzu z rodziną lub przyjaciółmi będzie dla malucha czymś niezapomnianym. Jednak jaki rower dla dziecka kupić? Jak go dobrać, by zapewnić dziecku komfortową jazdę i bezpieczeństwo? Zaraz odpowiemy na te pytania.

Kiedy rozpocząć naukę jazdy na rowerze?

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, co każdy rodzic wie najlepiej. Niektóre maluchy zaczynają chodzić po 1 roku życia, a inne później. Dlatego nie da się konkretnie określić kiedy rozpocząć naukę jazdy dziecka na rowerze. Niekiedy wskazuje się, że dziecko powinno zacząć poruszać się na rowerze w okresie 18 miesiąca, czasem stwierdza się, że wcześniej albo później. Zapomnij o tym. Kieruj się wyłącznie możliwościami dziecka i jego rozwojem. Ważne jest, by maluch umiał utrzymać równowagę, gdy chodzi i pewnie stawiać kroki. Wtedy możesz rozpocząć naukę jazdy na rowerze, a pierwszy rower, który wybierzesz, będzie zapewne biegowy.

Lekki rower biegowy dla najmłodszych dzieci

Co to jest rower biegowy? To bicykl, który nie ma pedałów, a żeby się na nim poruszać, dziecko odpycha się od podłoża nóżkami. Poza tym taki rower posiada ramę, widelec, kierownicę i koła, jak klasyczne konstrukcje.

Rower biegowy to idealne rozwiązanie dla najmłodszych dzieci. Wybierzesz go jako pierwszy rower i od niego rozpoczniesz naukę jazdy swojej pociechy. Na nim dziecko będzie szlifować swoją koordynację ruchową i przygotuje się do jazdy na większych jednośladach w przyszłości.

Takie rowerki nie posiadają żadnych stabilizatorów (kółek bocznych), a dziecko trzyma stopy na ziemi i może rozwijać swoje umiejętności bez wsparcia. Oznacza to, że gdy przesiądzie się na rower dla starszych dzieci, to łatwiej go opanuje. Rowerek biegowy zazwyczaj stosuje się od momentu, gdy dziecko ma 1,5 roku do około 3,5 lat. Oczywiście górna granica zależy od umiejętności małego rowerzysty. Jednak przyjmuje się, że najlepszy okres na rozpoczęcie przygody z biegówką to od 18 miesięcy do 2 lat, gdyż jest to przedział wiekowy, w którym dziecko jest fizycznie i rozwojowo gotowe, aby zacząć łapać równowagę na rowerze.

Jaki rowerek dziecięcy biegowy wybrać?

Rynek rowerowy obfituje w różne marki produkujące rowerki biegowe, więc nie ma problemu z wyborem. Znajdziemy model z każdej półki cenowej, poczynając od kilkudziesięciu złotych, na około tysiącu kończąc. Dobrym przykładem marek premium jest Early Rider, woom, czy Frog Bikes. Owszem są to rowery drogie, ale zapewniają dziecku najlepszy start. Ich konstrukcja ułatwia koordynację ruchową, co dla najmłodszych dzieci ma kluczowe znaczenie. Dodatkowo każdy z nich to lekki rower, który nie będzie ograniczał maluchów. Na sam koniec warto zaznaczyć, że niekiedy przy odsprzedaży modele takich marek potrafią osiągać sensowne ceny, więc strata nie jest duża.

Jak dobrać rower dla dziecka?

Przy rowerkach biegowych nie ma większego problemu z kwestią wzrostu malucha, a rozmiarem samego jednośladu. Problem zaczyna się, gdy dziecko jest starsze, a Ty chcesz dobrać odpowiedni rower. Wynika to z faktu, że dzieci po pierwsze szybko rosną, a po drugie budowa ciała dla dwóch maluchów w tym samym może być inna. Sprawia to, że istotniejsze jest to, jaka jest długość nóg niż sam wzrost, czy wiek.

Rower dla dziecka musi być dobrany dobrze – nie może być za mały, ani za duży. Chodzi o bezpieczeństwo i komfortową jazdę. Jeżeli rower dziecięcy jest za duży, to Twoja pociecha może mieć problem z sięgnięciem do pedałów, a kierownica będzie za daleko. Oznacza to częste upadki i może jedynie zrazić malucha i utrudnić poprawną naukę jazdy. Z kolei, gdy rozmiar ramy jest za mały, to stabilność dziecka będzie zaburzona, co źle wpłynie na koordynację ruchową.

Producenci rowerów dla dzieci jak Early Rider, woom i inni oznaczają rozmiar jednośladu, używając parametru wielkości kół. Niestety jak wspomnieliśmy wyżej dziecko dziecku nierówne i nawet ten sam wiek o niczym nie przesądza. Może się okazać, że konkretny rower będzie pasował do 4-letniej Ani, ale już do jej rówieśniczki nie. Najlepiej jest samemu dokonać pomiaru i wybrać taki model, który będzie dla dziecka najlepszy.

Jaki rozmiar ramy dla dziecka dobrać?

Kiedy chcesz kupić rower dla dziecka, to wiedz, że rozmiar jego ramy nie ma takiego znaczenia, jak w przypadku jednośladu dla dorosłych. Ważniejszy jest rozmiar koła. Najczęściej spotykane rowery dziecięce zaczynają się od kół 12 cali i przechodzą w koła 24-calowe.

Starsze dzieci mogą wybierać spośród rowerów dla dorosłych, które zaczynają się od kół 26″. Rozmiar koła jest jednak tylko jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania roweru dla dzieci.

Rodzaj ramy powinien być dobrany do wzrostu dziecka, ale należy również wziąć pod uwagę długość nóg. O tym jak zmierzyć długość nóg dziecka dowiesz się później. Ważne, by dziecko mogło swobodnie ruszać pedałami i sięgało do kierownicy. Lepiej wybrać rower z nieco niższą ramą, gdyż ułatwi to dziecku wsiadanie i zsiadanie z roweru.

To rozróżnienie nie ma znaczenia w przypadku, kiedy rowerek dziecięcy ma boczne kółka. Stosuje się je u najmłodszych dzieci, ale w przypadku nieco starszych dzieci też się sprawdzą. Taki rower dla dziecka jest stabilniejszy, dlatego maluch może na nim swobodnie siedzieć.

Poniższa tabela ma charakter orientacyjny i nie powinna zastępować fizycznego testu roweru dla dziecka. Podaliśmy w niej szacunkowe przedziały wiekowe, rozmiar koła oraz długość nóg dziecka.

Rozmiar koła w calach

Wzrost dziecka w cm

Wiek

Długość nóg dziecka w cm

12’’

76-100

2-4

30-43

14’’

94-111

3-5

40-51

16’’

99-122

5-8

45-56

20’’

106-132

6-10

53-63

24’’

127-147

8-12

61-70

26’’

142 wzwyż

10 wzwyż

71 wzwyż

Jaki rozmiar koła dla dziecka wybrać?

Jak wspomnieliśmy wyżej, to rozmiar koła jest ważniejszy niż rozmiar ramy. Kiedy chodzi o rowery dla dzieci, to koła zaczynają się od 12 cali. Są one przeznaczone dla dzieci, które mają około metra wzrostu. Oczywiście im wyższe i starsze jest dziecko, tym rozmiar koła musi być większy. Pamiętaj jednak, że należy wziąć pod uwagę również długość nóg dziecka.

Jak zmierzyć długość nóg dziecka?

Długość nóg to parametr, który możesz zmierzyć samemu w domu. W oparciu o niego producenci rowerów dla dzieci budują tabele, w których znajdziesz rozmiar ramy odpowiedni dla Twojego malucha. Jak zmierzyć długość nóg u dziecka? W całkiem prosty sposób (chyba że Twój malec to wiercipięta 😉 Najdokładniejszą metodą, by dopasować rower dziecięcy, jest wykorzystanie wzrostu w stosunku do wysokości siodełka. Oto jak zmierzyć długość nóg dziecka:

  • 1. Ustaw dziecko pod ścianą z lekko rozstawionymi stopami, na których ma założone buty;
  • 2. Weź książkę w twardej oprawie i umieść ją pomiędzy nogami dziecka grzbietem w kierunku kroku;
  • 3. Podnoś książkę w kierunku pachwin do momentu, gdy jej grzbiet osiądzie w kroku;
  • 4. By otrzymać wewnętrzną długość nóg, zmierz odległość od grzbietu książki do podłogi;

W ten sposób uzyskany wynik pozwoli Ci dobrać rower dziecięcy bez większych przeszkód. W tym celu warto przejrzeć strony producentów w poszukiwaniu tabel, w których rowery dziecięce są opisane rozmiarami. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jazdy dziecka jest najważniejsze, dlatego dobierz odpowiedni rower, a nie taki, do którego maluch musi dorosnąć.

Na co zwrócić uwagę, gdy kupuję rower dla dziecka?

Posiadając informacje na temat tego, jaka jest długość nóg dziecka oraz sprawdzając, jak to ma się do tabeli producenta, możesz podjąć się kupna roweru. Jednak pomiary pomiarami, ale póki Twoja pociecha nie siądzie na jednośladzie, to nie będziesz wiedzieć, czy do niego pasuje. Zwróć uwagę na to, czy maluch może stanąć z rowerem między nogami. Chodzi o to, by trzymał on stopy płasko na podłodze, a jego krocze nie dotykało górnej rury ramy roweru. Ma to duże znaczenie dla komfortu jazdy, ale i bezpieczeństwa.

Kolejną rzeczą, którą musisz sprawdzić, jest to, czy dziecko sięga kierownicy. Rower dla malucha musi być bezpieczny, a nie będzie, gdy maluch nie może go kontrolować. Najlepiej, gdy dziecko trzyma kierownicę z lekkim zgięciem w łokciach. Musi on łatwo kierować i pewnie ściskać hamulce (o ile rower dla dziecka je posiada).

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wysokość siodełka. Rowery dziecięce są zaprojektowane tak, by maluchy jeździły w bardziej wyprostowanej pozycji. Powinny one móc wygodnie siedzieć i rozglądać się po otoczeniu. Nogi dziecka powinny być lekko zgięte w momencie, gdy pedały rowerowe są w pozycji neutralnej. Kiedy Twój maluch albo starsze dziecko spełnia powyższe wytyczne, to spokojnie możesz kupić mu rower, który do niego pasuje.

Kupowanie roweru dziecięcego w sklepie on-line

Wcześniej daliśmy Ci rady odnośnie zakupu roweru dziecięcego stacjonarnie, ale wiemy, że niekiedy lepsza opcja jest w sklepie internetowym. W tym wypadku musisz dokładnie zmierzyć długość nóg dziecka, ale już przecież wiesz, jak to zrobić ;-). Jednak ważny jest także inny czynnik, który wpłynie na bezpieczeństwo i komfortową jazdę malucha. Musisz sprawdzić, jaka jest wysokość siodełka w stosunku do górnej rury ramy roweru.

Rower dla dziecka a wysokość siodełka

Masz już informację o wewnętrznej długości nóg dziecka, a więc teraz sprawdź wysokość siodełka. Określisz ją, pobierając dane ze strony producenta lub sklepu internetowego. Tam często podana jest wartość, która mówi, jak wysoko znajduje się górna rurka ramy roweru. Poniżej zapoznasz się z przykładami różnych typów rowerków i idealną wysokością siodełka dla nich. Jednak z racji tego, że producenci posługują się calami, to my też to zrobimy. Zapisz więc sobie, że 1 cal to 2,54 centymetra.

1. Rower dla dziecka biegowy – siodełko musi być ustawione od 0,5 cala do 1,5” poniżej wzrostu dziecka. Chodzi o to, by maluch, siedząc na rowerze, mógł swobodnie postawić stopy płasko na ziemi. Kolana powinny być delikatnie zgięte i tylko taka pozycja umożliwia komfortową jazdę.

2. Rower dziecięcy z kółkami bocznymi – to konstrukcja, która nie wymusza na dziecku utrzymywania równowagi. Oznacza to, że siodełko powinno być ustawione od 0 do 3” powyżej wzrostu dziecka.

3. Pierwszy rowerek dla dziecka po rowerze biegowym – dla małego rowerzysty, który przesiadł się z biegówki i nie używa już kółek bocznych, ważne jest, by mógł on postawić stopy płasko na ziemi. W związku z tym siodełko powinno być na tej samej wysokości, jak wewnętrzna długość nóg.

4. Rower dla starszych dzieci – w tym wypadku mówimy o dzieciach, które potrafią ruszać i zatrzymywać się na rowerze. Dotyczy to także sprawnej obsługi manetek, tak by hamulce działały jak należy. Nieco starsze dziecko powinno mieć siodełko ustawione od 2 do 4 cali powyżej swojego wzrostu. Dzięki temu może ono wyprostować nogi w trakcie pedałowania, co zapewnia komfortową jazdę.

Jaki rower dla dziecka – podsumowanie

Każdy pamięta swoją pierwszą jazdę na rowerze: upadki i poczucie sukcesu, gdy jako dziecko, rozpędzeni pokonywaliśmy w końcu kolejne metry. Dlatego warto zachęcać dziecko do wypadów na jednośladzie, bo jest to dla niego zdrowe, przyjemne i uczy go odpowiedzialności. Jednak, by było to dla niego bezpieczne, to musisz na poważnie podejść do tematu doboru roweru.

Łatwiej jest kupić rower w sklepie stacjonarnym, ale nasz poradnik wyczerpał temat do tego stopnia, że bez problemu zrobisz to też on-line. Kiedy już Ci się to uda, to wspólne wypady z dzieckiem, przebywanie na świeżym powietrzu i miło spędzane chwile, będą dla Was najlepszymi wspomnieniami 🙂

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.