Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jaki rower wybrać do wykonywania wheelie i bikepackingu – praktyczne porady

Jaki rower wybrać do wykonywania wheelie i bikepackingu – praktyczne porady

Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, żeby wykonać perfekcyjne wheelie na rowerze lub uwolnić swoją żądzę przygód przez bikepacking? Odpowiednie wybory sprzętowe są kluczem do sukcesu w obu tych aktywnościach. W...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, żeby wykonać perfekcyjne wheelie na rowerze lub uwolnić swoją żądzę przygód przez bikepacking? Odpowiednie wybory sprzętowe są kluczem do sukcesu w obu tych aktywnościach. W tym artykule, przyjrzymy się bliżej, jaki rodzaj roweru jest optymalny dla wykonywania zręcznościowych tricków, jakim jest wheelie, oraz dla ekscytującej formy samodzielnej eksploracji, jaką jest bikepacking. Niezależnie czy jesteś początkującym entuzjastą, czy też doświadczonym rowerzystą, ten artykuł pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru. Zapraszam do lektury!
Bike contrast

Jak wybrać rower do trików wheelie?

Rowery Wheelie to specjalistyczne jednoślady, które zostały zaprojektowane z myślą o wykonywaniu akrobacji na tylnym kole. Przy wyborze takiego sprzętu, zwróć uwagę na jego stabilność, ergonomię oraz odporność na uszkodzenia. Kluczowe parametry to przede wszystkim wielkość kół i typ ramy.

Rozmiar i rodzaj kół w rowerze Wheelie

Ramy rowerów Wheelie dostosowane są do kilku standardów rozmiarów kół:

  • 20 cali – preferowane głównie przez młodszych użytkowników oraz osoby o niższym wzroście,
  • 24 cale – odpowiednie dla dorosłych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z trikami wheelie,
  • 26 cali – rozmiar koła, który osiągnął największą popularność w tej dyscyplinie,
  • 27,5 i 29 cali – coraz częściej wybierane przez wyższych rowerzystów.

Jeżeli planujesz często pokonywać długie trasy, warto wybrać rower z większymi kołami (27,5″ lub 29″). Ułatwią one utrzymanie odpowiedniej prędkości i będą się skuteczniej poruszać po różnego rodzaju nawierzchniach.

Materiał i konstrukcja ramy w rowerze Wheelie

Rama roweru do tricków typu wheelie powinna charakteryzować się wytrzymałością na obciążenia, dlatego najlepiej, jeśli wykonana jest ze stali lub aluminium. Idealna będzie również rama o niskim zawieszeniu – ułatwia ona utrzymanie równowagi podczas jazdy na jednym kole.

Jak wybrać rower do bikepackingu?

Rower do bikepackingu powinien być przede wszystkim wytrzymały, mieć możliwość montażu dodatkowego sprzętu oraz zapewniać komfort podczas długodystansowych wycieczek. Kluczowe są tutaj sprawdzone rozwiązania, które opisujemy poniżej.

Wybór kół i opon do roweru bikepackingowego

Rowery do bikepackingu najlepiej wyposażyć w koła o średnicy 29 cali. Zapewniają one niezawodne toczenie na niestabilnych nawierzchniach i skuteczność jazdy po drogach szutrowych czy leśnych. Równie istotne jest wybranie opon o szerokim profilu i agresywnym bieżniku.

Osprzęt i wyposażenie roweru do bikepackingu

Twoim celem powinno być zaopatrzenie roweru w solidny system do przewożenia bagażu. Najlepiej, jeżeli będzie on obejmował sakwy, nisko zawieszone pakiery oraz dodatkowe uchwyty. Zwróć również uwagę na mocne hamulce tarczowe oraz niezawodny napęd, który powinien charakteryzować się dużą ilością przełożeń.

Atrybut Rower Wheelie Rower do Bikepackingu
Rozmiar koła 26″ – 29″ 29″
Materiał ramy Stal / Aluminium Aluminium / Karbon
Typ hamulców Tarczowe Hydrauliczne tarczowe
Typ napędu Jednobiegowy / Wielobiegowy Wielobiegowy

Właściwy wybór roweru zależy od Twoich indywidualnych potrzeb oraz stylu jazdy. Na rynku znajdziesz modele odpowiednie zarówno do wykonywania wymagających tricków wheelie, jak i do długich wypraw bikepackingu.

Bike contrast

Wybór odpowiedniego roweru na triki typu wheelie zależy od kluczowych elementów jak rodzaj i rozmiar kół oraz konstrukcja ramy. W przypadku ramy, istotne są takie aspekty jak stabilność, ergonomia i wytrzymałość. Z drugiej strony, rower do bikepackingu powinien wyróżniać się wytrzymałością, zdolnością do przewożenia dodatkowego sprzętu oraz oferować komfort jazdy na długich dystansach.

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi artykułami na naszym blogu. Przydatnym źródłem informacji może być wpis Jak dobierać rozmiar roweru, w którym znajdziesz tabelę rozmiarów rowerów dedykowaną dla kobiet. Dla miłośników jazdy na długie dystanse, rekomendujemy artykuł Podróż ku smukłości – ile km na rowerze powinniśmy przejechać, aby schudnąć?. Z kolei w wpisie Dobór idealnych spodenek rowerowych dowiesz się, jak wybrać ten kluczowy element garderoby każdego cyklisty.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.