Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Jakie żele energetyczne na rower? A może napoje i batony dla kolarzy?

Jakie żele energetyczne na rower? A może napoje i batony dla kolarzy?

Jazda rowerowa jakakolwiek by nie była, czy to wyczynowa, czy rekreacyjna wiąże się z wysiłkiem. Warto więc uzupełniać starty, żeby doładować naturalne baterie i móc jechać dalej.
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Jazda rowerowa jakakolwiek by nie była, czy to wyczynowa, czy rekreacyjna wiąże się z wysiłkiem. Warto więc uzupełniać starty, żeby doładować naturalne baterie i móc jechać dalej.

Na rynku dostępne są różne batony energetyczne dla kolarzy, żele i napoje… Tak łatwo, że nie wiadomo co wybrać. Dzisiaj na tapetę weźmiemy markę Vitarade® i sprawdzimy, czy jej żele, batony i proszki do tworzenia napojów energetycznych warto wpisać w swoją rowerową dietę.

Dlaczego warto stosować żele dla kolarzy, batony energetyczne i napoje?

Żele Vitargo® Liquid Energy to produkt, którego skład oparty jest na mieszance Vitargo® z maltodekstrynami oraz fruktozą (unikalna TRIPLECARB FORMULA) i kofeiną. Producent wskazuje, że są to rozwiązania gwarantujące niską osmolalności produktu. Co to znaczy? To pojęcie związane jest z ilością substancji czynnych obecnych w roztworze, które wpływają na transport płynów i składników odżywczych oraz na tempo opróżniania żołądka.

Roztwory o wysokiej osmolalności (np. zawierające dekstrozę) powodują spowolnienie wchłaniania płynów i składników odżywczych z jelit, a także powodują opóźnienie opróżniania żołądka. Z kolei żele energetyczne, czy batony dla kolarzy Vitargo® dostarcza węglowodanów o dużej masie cząsteczkowej, co skutkuje niską osmolalnością roztworu. Dzięki temu transport płynów z jelit jest ułatwiony, a organizm jest lepiej nawodniony. Nie da się ukryć, że to w trakcie wysiłku jest bardzo istotne, co skłoniło naszą redakcję do wyboru tych produktów.

Dodatkowo marka ma dwie inne technologie, którymi są Aquamin® i Enduracarb®. Pierwszy to minerały z czerwonych alg, druga to technologia Enduracarb® – węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.

Dlaczego Vitarade® jest dla kolarzy?

Oprócz zalet płynących ze składu produktów tej marki widać, że lubi ona kolarzy. Wspiera bowiem profesjonalistów i amatorów startujących w zawodach. Przykład? Vitarade® jest partnerem imprez z cyklu ORLEN Lang Team Race, przekazując na wyścigi pakiety swoich żeli, batonów i proszków do napojów zarówno dla startujących, jak i tych nagradzanych kolarzy.

Vitarade® jest również partnerem Tour de Pologne Amatorów, którym również przekazuje pakiety energetyczne idące w tysiące. Dodatkowo marka jest równie aktywna na legendzie wśród imprez sportowych, czyli Ironman’ie. Triathlon to wyjątkowo ekstremalny wysiłek, więc obecność Vitarade® i wsparcie, które zapewnia, świadczy o tym, że żele energetyczne, batony dla kolarzy i napoje faktycznie działają. Ten producent bierze udział także w Runmageddon’ie, który rowerowy nie jest, ale jak widać Vitarade® prężnie działa w każdej dziedzinie sportu.

Co daje baton energetyczny, żel i napój?

Batony, żele energetyczne dla kolarzy i napoje dają najważniejszą rzecz: siłę, niezbędną do pokonywania kolejnych kilometrów. Dawniej stosowało się prowiant klasyczny, czyli ciężki i czasochłonny. Obecnie mamy do wyboru takie produkty jak Vitargo® Liquid Energy, Vitarade® Endurance Bar i proszek do tworzenia napojów energetycznych Vitarade® El. Wystarczy wrzucić do sakwy, plecaka lub kieszeni w bluzie, dwa batony dla kolarzy, żele, a w bidonie rozpuścić napój, by spokojnie wyjechać na trasę. W redakcji zdecydowanie bardziej lubimy takie podejście, bo jest to niesamowita oszczędność miejsca i wygoda.

Zainteresowały nas produkty dla kolarzy tej marki, gdyż są one tworzone w oparciu o naukę, więc oprócz zalet z ich stosowania dostajemy coś więcej. Mianowicie 10% więcej mocy i szybsze wchłanianie się do organizmu. Nie spotkamy takiego podejścia w zwykłym asortymencie tego typu składników kolarskiej diety. Sprawdźmy zatem w szczegółach, co oferuje Vitarade:

  • Batony energetyczne dla kolarzy Vitarade® Endurance Bar dostępne są w dwóch smakach: arachidowym i kokosowym. Znajdziemy w nich skoncentrowane węglowodany oblane smaczną mleczną czekoladą. Jest to dosyć uniwersalny produkt, który możemy spożywać, przed, w trakcie i po treningu kolarskim, czy starcie w zawodach. Te batony energetyczne są małe, lekkie, więc bez problemu można je zabrać na każdy wypad rowerowy, co czyni je wyjątkowo uniwersalnymi.

  • Żele energetyczne dla kolarzy Vitargo® Liquid Energy to produkt o bardziej sportowym charakterze, który najlepiej spożywać przed i w trakcie wysiłku. Oprócz węglowodanów dostajemy dawkę potasu i magnezu, czyli składników odpowiadających za utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu. Dodatkowo wspierają one pracę mięśni, serca i biorą udział w procesie metabolicznym. Te żele energetyczne dla kolarzy zawierają również kofeinę, więc dostajemy sporą dawkę mocy, co przyda się na trudnym podjeździe. Produkt dostępny jest w smaku coli i truskawkowym.

  • Napój energetyczny dla kolarzy Vitarade® El to proszek, który po rozpuszczeniu daje napój. Jest to źródło glukozy Enduracarb® oraz Aquamin®, czyli minerałów z czerwonych alg. Producent zaleca stosowanie przed, w trakcie i po wysiłku, więc bez problemu ten napój energetyczny może nam towarzyszyć na co dzień. Dostępny jest on w wielu smakach jak cytryna-marakuja, mrożone liczi, połączenia pomarańczy z kokosem, czy arbuza i wiśni.

Więcej informacji na https://vitarade.com/

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.