Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Karta rowerowa – kto, jak i gdzie może ją zdobyć?

Karta rowerowa – kto, jak i gdzie może ją zdobyć?

Karta rowerowa wraca do łask. Egzamin praktyczny co roku przyciąga sporą rzeszę dzieci, które chcą w sposób bezpieczny uczestniczyć w ruchu drogowym.
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Karta rowerowa 2022 – takie są aktualne przepisy

Kartę rowerową może zdobyć dziecko w wieku od 10 do 18 lat. Jest to specjalne poświadczenie potwierdzające, że jej właściciel może poruszać się po drogach publicznych. Należy podkreślić, że karta rowerowa uprawnia również do korzystania z – popularnych w ostatnim czasie – hulajnóg elektrycznych.

Dzieci do lat 10 mogą poruszać się po drogach publicznych pod opieką osoby dorosłej. Potem? Z pomocą przychodzi karta rowerowa.

Dzieci do lat 10 mogą poruszać się po drogach publicznych pod opieką osoby dorosłej. Potem? Z pomocą przychodzi karta rowerowa.

Czy bez karty rowerowej dziecko może jeździć rowerem? Może, ale… Od 1 stycznia 2022 roku w prawie o ruchu drogowym pojawił się nowy paragraf, który brzmi bardzo jasno:

” Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 zł”.

Ktoś powie, że przecież dziecko nie może zapłacić kary, bo jest niepełnoletnie. Owszem. Ale już w przypadku – odpukać – jakiegoś zdarzenia, policja może wystąpić o taką karę dla rodziców lub opiekunów prawnych dziecka. A wtedy będzie trzeba zapłacić.

Gdzie uzyskać uprawnienia? Tylko w szkole?

„Nie ma się, co zastanawiać i należy umożliwić dzieciom uzyskanie karty rowerowej, aby uniknąć jakichkolwiek problemów” – twierdzą specjaliści od ruchu drogowego.

Warto też posłać dziecko na kurs, by po prostu poznało przepisy i bezpieczniej poruszało się po drogach publicznych. A gdzie można uzyskać ten dokument?

Najprościej w szkole podstawowej. W zdecydowanej większości szkół kursy, a potem egzaminy na kartę rowerową odbywają się w maju, czerwcu. Każdego roku. A co jeżeli dziecko nie jest już uczniem szkoły podstawowej?

Wtedy należy odwiedzić wojewódzki ośrodek ruchu drogowego i tam uzyskać odpowiednie uprawnienia.

Jak wygląda egzamin na kartę rowerową? Co trzeba umieć?

Egzamin na kartę rowerową jest złożony z części teoretycznej i części praktycznej. Egzamin pisemny składa się z 25 pytań i trwa 35 minut. Za każdym razem uczeń ma do wyboru trzy odpowiedzi, tylko jedna jest prawdziwa. W sumie może pomylić się cztery razy. Maksymalnie.

Część teoretyczna na pozór wygląda groźnie, ale zdecydowana większość egzaminowanych bez większych problemów ją zdaje.
Część teoretyczna na pozór wygląda groźnie, ale zdecydowana większość egzaminowanych bez większych problemów ją zdaje.

„Wygląda to dość groźnie, ale z doświadczenia wiemy, że dzieci nie mają większych problemów. Podczas kursu otrzymują wszystkie potrzebne materiały edukacyjne, dlatego zdawalność jest bardzo wysoka” – przekonują specjaliści od ruchu drogowego.

Po części teoretycznej przychodzi czas na sprawdzenie umiejętności praktycznych kierowania rowerem. Tutaj będzie trzeba:

  • zatrzymać się w wyznaczonym miejscu
  • przejechać slalomem między pachołkami
  • jechać w linii prostej
  • wykonać tzw. „ósemkę”.

Oczywiście dziecko może podejść do egzaminu tylko wtedy, gdy ma zgodę rodzica.

Dlaczego warto zachęcić dziecko, by uzyskało kartę rowerową?

Nie chodzi tylko i wyłącznie o aktualne przepisy i to, że można zapłacić mandat. To oczywiście ważna sprawa, ale karta rowerowa ma nauczyć nasze pociechy bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Dzieci ćwiczą – często w specjalnie przygotowanym miasteczku ruchu drogowego – podejmowanie decyzji w różnych sytuacjach, które mogą przytrafić im się na drodze publicznej. Zmiana pasa ruchu, reagowanie na innych uczestników ruchu drogowego, bezpieczna i rozważna jazda rowerem – tego wszystkiego nasze dzieci powinny się nauczyć.

Dlatego nie jest najważniejsze, by mieć kartę rowerową, zdać egzamin, ale świadomie i bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych. Bo wtedy będziemy mieli w Polsce mniej wypadków. Pamiętajmy o tym i mobilizujmy nasze pociechy do egzaminu na kartę rowerową.

Marek Bobakowski, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.