Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Kiedy wzrost decyduje – jak dobrać idealny rower trekkingowy i inne typy rowerów do swojej postury

Kiedy wzrost decyduje – jak dobrać idealny rower trekkingowy i inne typy rowerów do swojej postury

„Czy myśląc o zakupie roweru, czujesz się przytłoczony szerokim wyborem modeli, specyfikacji i rodzajów dostępnych na rynku? Możliwości wyboru są prawie nieograniczone: rower trekkingowy, treningowy, szosowy, crossowy, miejski, górski, bądź...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

„Czy myśląc o zakupie roweru, czujesz się przytłoczony szerokim wyborem modeli, specyfikacji i rodzajów dostępnych na rynku? Możliwości wyboru są prawie nieograniczone: rower trekkingowy, treningowy, szosowy, crossowy, miejski, górski, bądź rowerek biegowy – wybór może wydawać się skomplikowany. Ale co, jeśli powiemy Ci, że klucz do wyboru idealnego roweru może być blisko – dosłownie na wyciągnięcie ręki, a raczej na wyciągnięcie nogi? Tak, wszystko sprowadza się do Twojego wzrostu. W końcu chodzi o to, aby rower był dopasowany do Ciebie, a nie Ty do niego. W tym przewodniku pokażemy Ci, jak dobrać rower – nie tylko trekkingowy, ale dowolny typ, zgodnie z Twoją posturą. Przestań martwić się o wybór, zacznij cieszyć się jazdą – jedź z nami!”Wybór odpowiedniego roweru jest często procesem skomplikowanym, ze względu na wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Jednym z kluczowych jest bez wątpienia dobranie właściwego rozmiaru ramy. To zdecydowanie więcej niż estetyka – rozmiar ramy wpływa na komfort jazdy, bezpieczeństwo i efektywność pedałowania. Przyjrzyjmy się, jak dobrze dobrać rozmiar ramy roweru.

Nieodpowiedni rozmiar ramy może prowadzić do niekomfortowych przejażdżek. Możesz szybciej się męczyć, a nawet odczuwać ból czy nabawić się kontuzji.

Kiedy wybierasz rower trekkingowy, który jest idealny na długie wycieczki i powinien zapewniać maksimum komfortu, potrzebujesz podjąć kilka kroków:
Zmierz swój wzrost, sprawdź odpowiednie rozmiary w tabeli, którą zazwyczaj dostarcza producent, i upewnij się, że rama jest dobrana tak, aby między kroczem a ramą roweru, gdy stoisz, mieścił się przynajmniej jeden palec.

Rower górski wymaga precyzyjnego dopasowania, by zapewnić kontrolę i trakcję w wymagającym terenie. Tutaj ważny jest przekrój – odległość od podłogi do krocza – który przemnażasz przez współczynnik zależny od typu roweru górskiego (0,57 dla 26 cali, 0,59 dla 27,5 cali, 0,61 dla 29 cali) i przeliczysz na cale.

Rower szosowy to maszyna stworzona do szybkości, więc dopasowanie do niego ma kluczowe znaczenie. Efektywna długość górnej rury ramy jest tu ważnym czynnikiem. Porównaj swoje wymiary z sugerowanymi przez producenta, zwracając szczególną uwagę na „Reach” i „Stack”, które mówią o położeniu kierownicy względem siodełka.

Rower miejski, używany na co dzień, powinien zapewniać wygodę. Rozmiar ramy dobiera się na podstawie wzrostu, ale ważne jest także, aby kierownica była na odpowiedniej wysokości, co ułatwia obserwację drogi i manewrowanie w ruchu miejskim.

Pamiętajmy też, że liczy się nie tylko wzrost. Typ sylwetki też ma znaczenie – osoby o dłuższych nogach mogą potrzebować niższej ramy, aby uzyskać optymalny kąt pedałowania. A preferencje osobiste? Niektórzy rowerzyści wolą bardziej sportową pozycję, inni wygodniejszą i bardziej wyprostowaną.

Podsumowując, wybór odpowiedniego rozmiaru ramy rowerowej jest kluczem do czerpania przyjemności z jazdy. Zawsze warto zmierzyć swoją wysokość i porównać ją z rekomendacjami producenta, a w razie wątpliwości skonsultować się ze sprzedawcą w sklepie rowerowym. Pamiętaj, że każdy typ roweru ma odmienne wymagania co do rozmiaru ramy, więc zwróć na to szczególną uwagę.

Artykuł na temat dobierania rozmiaru ramy rowerowej

Istotnym aspektem, który zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze, jest odpowiednie dobranie rozmiaru ramy. Na szczęście, producenci często dostarczają użytkownicom tabelki z rozmiarami, które pomagają znaleźć idealny rower na podstawie wzrostu osoby.

  • Rower trekkingowy: Wybierz rozmiar ramy opierając się na swoim wzroście. Pomiędzy twoim kroczem a ramą roweru powinien zmieścić się przynajmniej jeden palec dla dodatkowego komfortu.
  • Rower górski: Tutaj rozmiar ramy dobieramy na podstawie przekroju, czyli odległości od podłogi do krocza, którą następnie przemnażamy przez specyficzny dla tego typu roweru współczynnik.
  • Rower szosowy: Tutaj kluczową rolę odgrywa tzw. efektywna długość górnej rury ramy. Zwróć szczególną uwagę na wartości „Reach” i „Stack”.
  • Rower miejski: W tym przypadku rozmiar ramy dobieramy opierając się na wzroście użytkownika. Bardzo istotna jest także wysokość kierownicy.

Jeżeli planujesz zakup roweru, warto mieć na uwadze różnice w budowie ciała. Osoby o dłuższych nogach mogą potrzebować ramy o mniejszym rozmiarze. Zawsze pamiętaj o porównaniach swojego wzrostu z rekomendacjami producenta danego roweru, a także – jeżeli masz taką możliwość – skonsultuj swoją decyzję ze sprzedawcą w sklepie.

Zalecane produkty

Zajrzyj do naszej oferty – poniżej prezentujemy produkty, które mogą okazać się dla ciebie idealne:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.