Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Kolej na rowery w Tarnowskich Górach

Kolej na rowery w Tarnowskich Górach

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności w Tarnowskich Górach trwa Kongres Rowerowy poświęcony wykorzystaniu nieczynnej infrastruktury kolejowej dla ruchu rowerowego. Wydarzenie jest okazją do spotkania z ekspertami do spraw rozwoju...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Mobilności w Tarnowskich Górach trwa Kongres Rowerowy poświęcony wykorzystaniu nieczynnej infrastruktury kolejowej dla ruchu rowerowego. Wydarzenie jest okazją do spotkania z ekspertami do spraw rozwoju mobilności i turystyki rowerowej z Polski, Niemiec i Austrii oraz do wizyty w Tarnowskich Górach, gdzie trwa największa w dziejach miasta rozbudowa infrastruktury rowerowej. Podczas wydarzenia miasto zaczęło również poszukiwania rowerowego ambasadora na TikToku ogłaszając konkurs.

Trzecia odsłona Tarnogórskiego Kongresu Rowerowego rozpoczęła się w czwartek, 21 września w Tarnogórskim Centrum Kultury. Głównym tematem międzynarodowej konferencji, na której posłuchać można prelegentów z Polski, Niemiec i Austrii, jest wykorzystanie nieczynnej infrastruktury kolejowej dla ruchu rowerowego. Jednym z przykładów takiej inwestycji jest zbudowana wzdłuż kolei wąskotorowej trasa dla rowerzystów w Tarnowskich Górach – Trasa wzdłuż wąskotorówki została świetnie przyjęta przez mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic. Tą inwestycją chcemy zachęcić inne gminy do podobnego spojrzenia na nieczynną infrastrukturę kolejową – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór i dodaje: – Tym bardziej cieszy nas udział ponad stu przedstawicieli samorządów różnych szczebli z województwa śląskiego, a także z Wrocławia, Opola i Krakowa.

Tory i nasypy dla rowerzystów

Tarnogórski Kongres Rowerowy to okazja do wymiany doświadczeń i dyskusji poświęconych szeroko pojętej problematyce rowerowej. – Wśród prelegentów tegorocznego kongresu są między innymi Horst Splett i dr Arndt Gutzeit, współtwórcy pętli w pobliżu Braunschweig w Dolnej Saksonii. Oprócz części teoretycznej dla uczestników kongresu przygotowaliśmy także warsztaty, panele oraz wycieczkę rowerową z Tarnowskich Gór do Zbrosławic, której celem jest pokazanie możliwości rozwoju turystyki rowerowej w oparciu o nieczynne trasy kolejowe – mówi Aleksander Kopia, Tarnogórski Oficer Rowerowy.

Największa taka inwestycja w historii miasta

Tarnowskie Góry to świetne miejsce do przemieszczania się na dwóch kółkach – w mieście trwa największa w jego dziejach rozbudowa infrastruktury rowerowej. Prawie 30 km dróg rowerowych powstaje z myślą o mieszkańcach i turystach. Inwestycja obejmuje niemal całe miasto, a jej sercem jest centrum przesiadkowe typu “park&ride”. To tutaj powstaje 200 miejsc parkingowych dla samochodów, parking na 100 rowerów oraz miejsca z punktami do ładowania e-rowerów.

Aktualny stan prac

Budowa infrastruktury rowerowej zbliża się na wielu odcinkach do końca. Z części korzystają już rowerzyści, chociaż trasy czekają jeszcze na formalne otwarcie lub ostatnie poprawki. – Czekamy na zatwierdzenie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad projektu połączenia ulicy Bałtyckiej z drogą rowerową przy obwodnicy oraz akceptację niemal gotowego odcinka przy ulicy Piłsudskiego przez Tauron. Zaawansowane prace trwają na Osadzie Jana i przy ulicy Nakielskiej. W najbliższych dniach uruchomimy oświetlenie na trasie biegnącej wzdłuż wąskotorówki i ten odcinek będzie już oficjalnie otwarty – wylicza Aleksander Kałka, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Tarnowskich Gór.

Rowerowi ambasadorzy poszukiwani

Budowa dróg dla rowerzystów w Tarnowskich Górach jest na ostatniej prostej, więc władze miasta już teraz poszukują rowerowych ambasadorów, którzy zachęcą do jazdy na dwóch kółkach – Po wakacjach tarnogórzanie nie odstawili rowerów. Wręcz przeciwnie: obserwujemy, że mieszkańcy coraz częściej na dwóch kółkach dojeżdżają do pracy i do szkoły. Otwarcie wszystkich dróg rowerowych na pewno wzmocni ten trend, ale ciągle szukamy nowych sposobów, które zachęcą do zmiany nawyków. Przesiadka na rower to korzyści dla mieszkańców i środowiska – mówi Bartosz Skawiński, zastępca burmistrza Tarnowskich Gór ds. gospodarczych.

– Rowerowymi ambasadorami mogą zostać tarnogórzanie, którzy opublikują na TikToku krótkie wideo z hasztagiem #RoweroweTG i zaprezentują swoje ulubione rowerowe trasy w Tarnowskich Górach. Na zwycięzców czekają rowerowe gadżety, darmowy serwis rowerowy i możliwość dalszej współpracy – mówi Aleksander Kopia, Tarnogórski Oficer Rowerowy i zachęca do zapoznania się ze szczegółami konkursu na stronie tarnowskiegory.pl

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.