Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Kompletny przewodnik: jak dobrać, założyć, poluzować i sprawdzić klocki hamulcowe w rowerze

Kompletny przewodnik: jak dobrać, założyć, poluzować i sprawdzić klocki hamulcowe w rowerze

Czy zdarzyło Ci się kiedyś jechać na rowerze i nagle odkryć, że twoje hamulce nie działają tak, jak powinny? Doświadczenie takie może być nie tylko irytujące, ale i niebezpieczne. Dobra...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Czy zdarzyło Ci się kiedyś jechać na rowerze i nagle odkryć, że twoje hamulce nie działają tak, jak powinny? Doświadczenie takie może być nie tylko irytujące, ale i niebezpieczne. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednie dobranie, założenie, poluzowanie i sprawdzenie klocków hamulcowych w rowerze może znacznie poprawić Twoje doświadczenia z jazdy na rowerze, a co najważniejsze – bezpieczeństwo. W tym artykule, pokażemy Ci, jak to zrobić krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

Poradnik: Jak trafnie dobrać i zamontować klocki hamulcowe w rowerze?

Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze jest nadrzędną kwestią, dlatego warto poświęcić chwilę na zrozumienie, jakie klocki hamulcowe będą dla Ciebie najlepsze. Właściwy dobór tego elementu wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na komfort i przyjemność z jazdy. Pamiętaj, iż różne rodzaje hamulców rowerowych wymagają zastosowania odpowiednich typów klocków, dostępnych na rynku w różnych wariantach.

Rodzaje hamulców rowerowych i klocki do nich pasujące

 1. Hamulce tarczowe: do nich pasują klocki hamulcowe tarczowe, które są zazwyczaj wykonane z mieszanki metalicznej, żywicznej lub półmetallicznej. Klocki te muszą odpowiadać typowi tarczy hamulcowej.
 2. Hamulce szczękowe (V-brake): w przypadku tych hamulców, zawartość gumy w klocku jest kluczowa dla efektywności hamowania.
 3. Hamulce U-brakes i cantilever: używane głównie w rowerach BMX i turystycznych, które potrzebują specjalnych klocków o specyficznej konstrukcji i materiałach.

Wyłonienie typu hamulca w Twoim rowerze to krok, który przyspieszy proces wyboru odpowiednich klocków.

Samodzielne montowanie klocków hamulcowych – krok po kroku

Czy można założyć klocki hamulcowe samodzielnie? Oczywiście! Właściwe narzędzia i nasza instrukcja krok po kroku pomogą Ci w tym zadaniu.

 1. Na początek, zdejmij koło, w którym zamierzasz wymienić klocki.
 2. Używając odpowiedniego klucza, odkręć klocki od zacisku hamulca.
 3. Następnie, oczyść dokładnie zacisk i obszar wokół niego, aby usunąć nagromadzony brud i osady.
 4. Teraz, włóż nowe klocki w miejsce starszych, dbając o właściwy kierunek ich ułożenia.
 5. Dokręć klocki – muszą być stabilne i pewnie zamocowane.
 6. Na koniec, przykręć koło do roweru z powrotem i sprawdź, czy hamulce działają prawidłowo.

Niezbędne regulacje: jak poluzować klocki hamulcowe w rowerze?

Może się zdarzyć, że klocki hamulcowe są zbyt mocno dociskane do obręczy lub tarczy – wówczas konieczne będzie ich poluzowanie. Jak to zrobić?

 1. Do tej czynności potrzebny będzie klucz do regulacji śruby na zacisku hamulca.
 2. Obróć śrubę w lewo, aby zmniejszyć napięcie i poluzować klocki.
 3. Upewnij się, że klocki nie ocierają o obręcz/kolanowca podczas obracania koła.
 4. Jeżeli to konieczne, delikatnie dostosuj pozycję klocków, aby uzyskać idealny odstęp.

Dbanie o jakość: Jak regularnie sprawdzać stan klocków hamulcowych w rowerze?

Regularna kontrola klocków hamulcowych to twoje pierwsze zabezpieczenie przed ewentualnymi wypadkami. Ale jak prawidłowo to zrobić?

 1. Poczynając od wizualnej inspekcji klocków, szukaj śladów ścierania lub uszkodzeń.
 2. Przyjrzyj się głębokości rowków – jeśli są prawie niewidoczne, to jest to jasny sygnał, że klocki powinny zostać wymienione.
 3. Nie zapominaj o teście hamowania – jeśli hamulce piszczą, trzeszczą lub rower zatrzymuje się z opóźnieniem, może to wskazywać na konieczność wymiany klocków.

Pamiętaj, że zakup odpowiednich klocków hamulcowych, ich regularne sprawdzanie oraz wymiana są niezwykle istotne dla Twojego bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze. Dbanie o stan hamulców, wybieranie produktów renomowanych marek oraz właściwe montowanie klocków, sprawią, że jazda na rowerze stanie się nie tylko bezpieczna, ale także prawdziwą przyjemnością.
Cześć! Właśnie skończyłeś czytać poradnik, który pomoże Ci zapewnić bezpieczną i komfortową jazdę na rowerze. Najpierw, nauczysz się, jak dobrać odpowiednie klocki hamulcowe do Twojego roweru. To zależy od typu hamulców, które masz – tarczowe, szczękowe (V-brake) czy U-brakes i cantilever.

Następnie dowiesz się, jak samodzielnie zamontować klocki. Po prostu musisz zdjąć koło, odkręcić stare klocki, dokładnie oczyścić obszar, zainstalować nowe klocki, a potem przykręcić koło z powrotem i sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie.

Jeżeli Twój rower hamuje zbyt mocno, potrzebujesz poluzować klocki. Możesz to zrobić, obracając śrubę na zacisku hamulca w lewo, aż uzyskasz idealny odstęp.

Na koniec, pamiętaj o regularnym sprawdzaniu stanu klocków hamulcowych. Zwróć uwagę na ślady ścierania, głębokość rowków i sprawdź, czy hamulce nie piszczą czy nie trzeszczą.

Pamiętaj, Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego ważne jest, aby dbać o stan hamulców i regularnie je sprawdzać. Bezpieczna jazda to przede wszystkim przyjemna jazda!

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.