Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Marta Jaskulska wygrywa pierwszą edycję Sowiogórski Tour

Marta Jaskulska wygrywa pierwszą edycję Sowiogórski Tour

Marta Jaskulska (Reprezentacja Polski) zwyciężczynią zakończonej dzisiaj pierwszej edycji Sowiogórskiego Touru – Wyścigu Nadziei Olimpijskich. W kategorii juniorek na najwyższym stopniu podium stanęła Sylwia Kulczyk (UKS Copernicus Toruń), a juniorów...
Tekst przeczytasz w ok. 7 minut.

Udostępnij artykuł

Marta Jaskulska (Reprezentacja Polski) zwyciężczynią zakończonej dzisiaj pierwszej edycji Sowiogórskiego Touru – Wyścigu Nadziei Olimpijskich. W kategorii juniorek na najwyższym stopniu podium stanęła Sylwia Kulczyk (UKS Copernicus Toruń), a juniorów – jej teamowy kolega, Igor Sęk.

Chyba największym bohaterem tej nowej w kalendarzu kolarskim etapówki okazał się Radosław Frątczak, zawodnik „Copernicusa”, któremu na każdym etapie towarzyszyły problemy ze sprzętem. Nie przeszkodziło mu to zająć drugiego miejsca na pierwszym etapie i wygrać wczorajszego, górskiego odcinka Sowiogórski Tour, mimo że musiał zmienić rower 5 km przed metą, a później gonił peleton.

W dzisiejszej czasówce – rozgrywanej na dystansie 16 km, na lekko pofałdowanej i solidnie zroszonej deszczem trasie Osolin-Jagoszyce-Osolin – znów złapał defekt i powtarzał start. Finalnie wjechał na metę z trzecim czasem i stratą ponad 26 sekund do etapowego zwycięzcy, Kacpra Majewskiego (Kolarski Klub Sportowy Gostyń). O 21 sekund szybszy był także jego kolega z „Copernicusa”, Igor Sęk, drugi w klasyfikacji eapowej.

Ta sama trójka stanęła na podium podczas dekoracji w klasyfikacji generalnej. Igor Sęk wygrał cały wyścig, Kacper Majewski był drugi, a Radosław Frątczak – trzeci. I choć Radosław nie został zwycięzcą Sowiogórskiego Touru, z pewnością zaimponował w nim walecznością. Jak w każdym sporcie, również w kolarstwie oprócz przygotowania przydaje się także trochę szczęścia. Oby nie zabrakło go zawodnikowi „Copernicusa” w przyszłym tygodniu, podczas mistrzostw Polski. Jak sam powiedział, w wyścigu ze startu wspólnego chciałby zameldować się na mecie w pierwszej piątce.

Elita kobiet

W kategorii elita kobiet na najwyższym stopniu podium Sowiogórski Tour stanęła Marta Jaskulska, triumfatorka wczorajszego etapu, dzisiaj z trzecim czasem w jeździe indywidualnej. Dla niej ta etapówka była nie tyle „przetarciem” przed krajowym, co europejskim czempionatem. – W mistrzostwach Polski wystartuję tylko w czasówce, ponieważ wyjeżdżam na mistrzostwa Europy – mówi Marta, która od tego sezonu ściga się w zawodowej drużynie CCC-Liv Team. – Ta ekipa jest świetnie zorganizowana i dobrze się w niej czuję. Uczę się od starszych zawodniczek, w tym od utytułowanej Marianne Vos, która okazała się niezwykle sympatyczną, pomocną dziewczyną, to po prostu dobry człowiek. Zresztą takie jest założenie, że mam się w tej drużynie rozwijać. To dla mnie ważne – dodaje Marta.

Dzisiejszą czasówkę wygrała Marta Lach (Reprezentacja Polski) na co dzień, już drugi sezon, ścigająca się w barwach CCC-Liv Team. – Sądzę, że w ITT pójdzie mi dobrze, jestem coraz lepsza w tej konkurencji – mówiła po pierwszym etapie Sowiogórski Tour. Dzisiaj to udowodniła, osiągając średnią prędkość niemal 43 km/h i o ponad 20 sekund wyprzedzając specjalistkę w jeździe na czas, Agnieszkę Skalniak (która w 2015 roku na mistrzostwach świata juniorek wywalczyła złoto w ITT, a rok wcześniej wygrała wyścig ze startu wspólnego).

W klasyfikacji generalnej Sowiogórski Tour Agnieszka musiała zadowolić się piątą lokatą. Podium podzieliły między siebie: Marta Jaskulska, nabierająca w tym sezonie rozpędu Monika Brzeźna (MAT Atom Deweloper Wrocław), która zaledwie tydzień wcześniej wygrała Grand Prix Doliny Baryczy – Memoriał Grundmanna i Wizowskiego, oraz Marta Lach. Jaskulska została również liderką obu klasyfikacji – punktowej i górskiej.

Wśród juniorek najszybsza była Maja Olszewska (UKS Copernicus Toruń). Z drugim czasem na metę wjechała Małgorzata Manowska (MAT Aom Deweloper), a z trzecim – Dorka Jordán (Lotus Cycling Team), która na wyścig przyjechała z Węgier. Dorka zdobyła także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, w której najwyższa lokata przypadła Sylwii Kulczyk (UKS Copernicus Toruń), a drugie miejsce – Małgorzacie Manowskiej, od tego sezonu ścigającej się barwach MAT Atom Deweloper Wrocław, ekipy prowadzonej przez Paulinę Brzeźną-Bentkowską i Pawła Bentkowskiego.

Ostatni etap Sowiogórskiego Touru – Wyścigu Nadziei Olimpijskich rozgrywany był w ramach VIII Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „Korona Kocich Gór” – Memoriał Kornela Morawieckiego.

Kolejne edycje Sowiogórski Tour

Wszystko wskazuje na to, że odbędą się kolejne edycje Sowiogórskiego Touru. – Miałem trochę obaw związanych z organizacją, ale etapówka przebiegła bez większych problemów – mówi Mariusz Mazur, dyrektor wyścigu. – Zarówno sędziowie, jak i służby odpowiedzialne za zabezpieczenie trasy – policja i strażacy – zrobili świetną robotę, chciałbym im za to, podobnie jak całemu zespołowi, szczególnie podziękować.

– Wyścig nie odbyłby się bez wsparcia Ministerstwa Sportu, które zapewniło nam finansowanie w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, bez władz samorządowych miejscowości, w których gościliśmy oraz sponsorów – wszyscy oni mają ogromny udział w tym, że możliwe było zorganizowanie pierwszej edycji wyścigu po Górach Sowich. Nieoceniona jest także pomoc od Grupy Wyszehradzkiej, której aktualnie przewodniczy Polska – dodaje dyrektor wyścigu.

W tych skomplikowanych czasach pandemii spełnione zostały wszystkie restrykcje związane z organizacją tego rodzaju imprez, wyścig rozgrywany był bez publiczności. Jednocześnie Sowiogórski Tour był okazją do zaspokojenia głodu rywalizacji i zarazem świetnym przygotowaniem do rozgrywanych za tydzień mistrzostw Polski i Europy. – Budujący jest pozytywny odzew zawodników i trenerów, zainteresowanych kolejnymi edycjami. Chcemy, by ten wyścig miał dla zawodników również wymiar szkoleniowy, dlatego wybierzemy taki termin, by rywalizacja w Sowiogórskim była sprawdzianem formy przed najważniejszymi imprezami w sezonie – mówi Mazur.

Zdjęcia: Dariusz Krzywański

Klasyfikacja generalna Sowiogórski Tour – Wyścig Nadziei Olimpijskich 2020 w poszczególnych kategoriach

ELITA KOBIET

  1. Marta Jaskulska, Reprezentacja Polski

  2. Monika Brzeźna, MAT Atom Deweloper

  3. Mart a Lach, Reprezentacja Polski

JUNIORKA

  1. Sylwa Kulczyk, UKS Copernicus Toruń

  2. Małgorzata Manowska, MAT Atom Deweloper

  3. Dorka Jordán, Lotus Cycling Team

JUNIOR

  1. Igor Sęk, UKS Copernicus Toruń

  2. Kacper Majewski, Kolarski Klub Sportowy Gostyń

  3. Radosław Frątczak, UKS Copernicus Toruń

Informacje o wyścigu:

Sowiogórski Tour – Wyścig Nadziei Olimpijskich rozgrywany jest w terminie 13-15 sierpnia 2020 roku na Dolnym Śląsku, w miejscowościach Roztocznik, Ostroszowice i Bagno. Etapówka realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Sportu wspierającego szkolenie sportowe i współzawodnictwo młodzieży pn. „Organizacja zawodów Turnieju Nadziei Olimpijskich w ramach Grupy Wyszehradzkiej” i finansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Na dolnośląskich szosach rywalizuje elita kobiet, juniorki oraz juniorzy.

Więcej bieżących informacji na profilach społecznościowych wyścigu:
www.facebook.com/sowa.tour

www.instagram.com/sowa.tour

Rozpiska etapów I edycji Sowiogórskiego Touru:

13 sierpnia – I etap

Roztocznik

JUNIOR: 15 rund x 6,7 km, w sumie 100,5 km

JUNIORKA: 10 rund x 6,7 km, w sumie 67 km


ELITA KOBIET: 15 rund x 6,7 km, w sumie 100,5 km

Start:

13:00 – junior
16:00 – kobiety open

14 sierpnia – II etap

Ostroszowice

JUNIOR: 12 rund x 8,7 km, w sumie 104,4 km


JUNIORKA: 9 rund x 8,7 km, w sumie 78,3 km


ELITA KOBIET: 12 rund x 9,7 km, w sumie 104,4 km

Start:

13:00 – junior
16:00 – kobiety open

15 sierpnia – III etap (ITT)

Osolin-Jagoszyce-Osolin

JUNIOR: 16 km


ELITA KOBIET i JUNIORKA: 16 km

Start:

10:00 – junior
10:44 – kobiety open

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.