Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Michał Kwiatkowski najbardziej wszechstronnym kolarzem w szeregach Team Ineos

Michał Kwiatkowski najbardziej wszechstronnym kolarzem w szeregach Team Ineos

Portal cyclingnews.com opublikował na swoich łamach zestawienie najbardziej wszechstronnych kolarzy w każdej drużynie na poziomie World Tour. W Team Ineos wyróżnienie to przypadło Michałowi Kwiatkowskiemu.

Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Portal cyclingnews.com opublikował na swoich łamach zestawienie najbardziej wszechstronnych kolarzy w każdej drużynie na poziomie World Tour. W Team Ineos wyróżnienie to przypadło Michałowi Kwiatkowskiemu.
Siedząc przed ekranem telewizora z największym podziwem patrzymy na wybitnych specjalistów – górskie wspinaczki w wykonaniu Alberto Contadora, ponadprzeciętna wytrzymałość w jeździe indywidualnej na czas Tony Martina, czy niesamowita moc na ostatnich metrach Marka Cavenidisha, to coś, co wywierało podziw u każdego sympatyka kolarstwa.
Równie imponujące jest łączenie tych specjalizacji, czego świetnym przykładem jest Michał Kwiatkowski. “Pan Wszechstronny”, jak w dosłownym tłumaczeniu możemy tłumaczyć “Mr Versatile” to kolarz, który każdą ze specjalizacji kolarskich wykonuje na ponadprzeciętnym poziomie.
“Luke Rowe jest najlepszym pomocnikiem w Team Ineos, a może nawet w całym peletonie, ale największą wszechstronnością wyróżnia się Kwiatkowski. Nigdy się nie dowiemy, ile wygranych miałby teraz na koncie, gdyby nie dołączył do zespołu ukierunkowanego pod klasyfikacje generalne, ale faktem jest, że 29-latek mimo to zdobył tytuł mistrza świata, wygrał Mediolan-San Remo, Amstel Gold Race oraz tygodniowe wyścigi etapowe. Dodatkowo, zawsze wykonywał świetną pracę na rzecz Chrisa Froome’a” – komentuje cyclingnews.com uzasadniając swój wybór.
Trudno się z tym nie zgodzić, Kwiatkowski już jako nastolatek sięgnął po tytuł mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas, po dziś dzień właśnie ta specjalność jest jego mocną stroną – ma na koncie 2. miejsce na etapie Tour de France, dwa tytuły mistrza Polski, czy 4. pozycję w mistrzostwach świata. Jeszcze lepiej wychodzą mu prologi, pierwsze zawodowe zwycięstwo odniósł na trasie prologu Driedaagse van West-Vlaanderen. Dodatkowo ma na koncie trzy zwycięstwa na poziomie World Tour – Kwiatkowski triumfował w prologach Paryż-Nicea, Tour de Romandie oraz Criterium du Dauphine.
Foto: Justin Setterfield
Główną specjalizacją 29-latka wydają się być jednak klasyki – wygrane mistrzostwo świata na pagórkowatej trasie w Ponferradzie, triumf w Mediolan-Sanremo, czy Amstel Gold Race są tego świetnym przykładem. Warto jednak zaznaczyć, że jak na klasykowca Kwiatowski dysponuje świetnym finiszem – to właśnie w sprinterskim pojedynku pokonał Juliana Alaphilippe’a oraz Petera Sagana w Mediolan-Sanremo. Z tym drugim, kolarz Team Ineos wygrał także na ostatnich metrach klasyku E3 Harelbeke, a w 2016 roku dobra postawa na etapie sprinterskim zapewniła mu koszulkę lidera Vuelta a Espana.
Kwiatkowski jest także kolarzem świetnie radzącym sobie w wyścigach tygodniowych, charakteryzuje go dynamika na krótkich podjazdach, dobra umiejętność jazdy na czas i minimalizowanie strat w wysokich górach. Michał na swoim koncie ma zwycięstwo w Tirreno-Adriatico, dwa zwycięstwa w Volta ao Algarve, wygraną w Tour de Pologne, a także dwa podia Paryż-Nicea.
Kwiatkowskiemu nie są straszne także wysokie góry, co prawda nie jest kolarzem, który wygrywać będzie Wielkie Toury, ale jego pomoc przyczyniła się do wygrania Tour de France przez Chrisa Froome’a (2016, 2017), Gerainta Thomasa (2018) oraz Egana Bernala (2019). W każdej z tych edycji praca na czele peletonu wykonywana przez Polaka była doceniana przez peleton, a także media.
Chris Froome dziękujący Kwiatkowskiemu za pomoc przez trzy tygodnie zmagań w Tour de France. Fot. Cyclingnews.com
Kilka tygodni temu portal cyclingnews przeprowadził wśród kolarzy ankietę, której celem miało być wyłonienie najlepszych “Gregario” w peletonie, czyli kolarzy, którzy najlepiej wywiązują się z roli pomocnika w peletonie. Kolarze docenili Polaka, w zestawieniu zajął miejsce w pierwszej dziesiątce.
“Ankietowani kolarze z poziomu World Tour musieli wybrać tylko jednego kolarza, który ich zdaniem najlepiej wywiązuje się z funkcji “domestique”. Aż 17% głosów zebrał wcześniej wspomniany Declerq, a podium dopełnili Luke Rowe (Team Ineos) oraz Michael Mørkøv (Deceuninck – Quick Step). Wysokie 9. miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Team Ineos), który świetnie wywiązywał się z roli pomocnika m.in. podczas Tour de France, gdzie wielokrotnie pracował na swoich liderów. Michał jest przykładem kolarza, który łączy bycie pomocnikiem oraz liderem. Wtedy, gdy specyfika wyścigu odpowiada jego upodobaniom, staje na czele Team Ineos, jednak w momentach, kiedy ważniejsze jest dobro drużyny poświęca się na rzecz swoich liderów” więcej w artykule Najlepsi “gregario” w peletonie – dwóch Polaków w czołówce
W innych drużynach, wyróżneini zostali:
Team Jumbo-Visma – Tony Martin
Team NTT – Edvald Boasson Hagen
Mitchelton-Scott – Daryl Impey
Lotto-Soudal – Thomas de Gendt
Israel Start up Nation – Nils Politt
EF Education First – Simon Clarke
Deceuninck QuickStep – Julian Alaphilippe
CCC Team – Serge Pauwels
Bora-hansgrohe – Maximilian Schachmann
Bahrain-McLaren – Dylan Teuns
Trek-Segafredo – Vincenzo Nibali
Movistar – Alejandro Valverde
Groupama FDJ – Anthony Roux
Astana – Jakob Fuglsang
AG2R La Mondiale – Tony Gallopin
Cofidis – Christophe Laporte

Karol Dziambor - Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.