Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Od kiedy rower z pedałami? Historia rowerku z pedałami dla ciekawskich

Od kiedy rower z pedałami? Historia rowerku z pedałami dla ciekawskich

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kiedy pojawił się rower z pedałami? To pytanie może wydawać się proste, ale odpowiedź na nie kryje w sobie znacznie więcej ciekawostek niż mogłoby się wydawać...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kiedy pojawił się rower z pedałami? To pytanie może wydawać się proste, ale odpowiedź na nie kryje w sobie znacznie więcej ciekawostek niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zanim dojedziemy do kluczowej kwestii, czyli kiedy dokładnie rowery zaczęły być wyposażane w pedały, warto zrozumieć kontekst historyczny i technologiczny, w którym ten przełomowy wynalazek zyskał swoją popularność. Zapraszam do artykułu „Od kiedy rower z pedałami? Historia rowerku z pedałami dla ciekawskich”, w którym przyjrzymy się bliżej tej fascynującej historii.

Od kiedy rower z pedałami? Zobaczmy, jak to zaczynało

Przygoda z rowerem zaczęła się naprawdę dawno, ale pierwotne konstrukcje nie miały za grosz podobieństwa do tego, co znamy dzisiaj. Najstarsze pojazdy dwukołowe, które określilibyśmy jako „rower” w najprostszym sensie słowa, pochodzą z początku XIX wieku. Zostały one stworzone przez niemieckiego wynalazcę Karla Dreisa, który nazwał swój wynalazek „wózkiem bieżnym”. Ale tutaj pojawia się szczegół – ów pierwotny rower nie miał pedałów. Użytkownik napędzał go do przodu, popchnięciem nogami o ziemię.

Pierwszy rower z pedałami – kiedy to było?

Pierwsze prawdziwe rowery z pedałami pojawiły się dopiero w 1863 roku. To dzięki wynalazkowi Francuza Pierre’a Michauxa. Na prototypie zwanym „boneshaker”, możemy zauważyć niewielkie, ale bardzo istotne ulepszenie – pedały, które umożliwiają kierowaniu napędu bezpośrednio do koła roweru, bez konieczności dotykania ziemi stopymi.

Od kiedy rowerek z pedałami zapewnia rozrywkę dla naszych dzieci?

Jeśli chodzi o rowerki dla dzieci, to historia wyposażenia ich w pedały jest nieco młodsza. Nie jest to łatwe do ustalenia, jako że rowerki dla dzieci już od długo istniały, ale wprowadzenie modeli z pedałami – to już całkiem inny rozdział. Szacujemy, że na polskim rynku rowerki z pedałami dostępne są od lat 70-tych XX wieku.

Jak wygląda obecnosc rowerów z pedałami na naszym rynku?

Obecnie, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci dostępne są różnorodne modele rowerów, o różnych konstrukcjach i wyposażonych dodatkowo w wiele różnych elementów. Istnieje wiele marek rowerów na polskim rynku, dla przykładu: Kross, Giant, Trek czy Arus.

Podsumowanie

No dobrze, to jak jest na koniec z tymi pedałami? Kiedy do roweru dołączył pedał? Jak widzimy, od kiedy rower z pedałami zaczął swoją historię, to było to dopiero w połowie XIX wieku. Początkowo były to konstrukcje dość prymitywne, ale z biegiem czasu ewoluowały w coraz bardziej skomplikowane maszyny, aż do formy, którą znamy i cenimy dzisiaj. Rowerzyści na całym świecie, na pewno są wdzięczni Pierre’owi Michaux’owi – bo to dzięki niemu jest to możliwe, że możemy cieszyć się jazdą na dwóch kółkach.

W tym artykule dowiesz się, że pierwsze pojazdy, które mogliśmy nazwać „rowerem”, pochodzą z początku XIX wieku, ale nie miały one pedałów. Wynalazca tych „wózków bieżnych” był Niemiec Karl Drais. Dopiero w 1863 roku, dzięki Francuzowi Pierre’owi Michauxowi, zaczęliśmy cieszyć się rowerami z pedałami. Co do rowerków dla dzieci z pedałami, szacuje się, że na polskim rynku są dostępne od lat 70-tych XX wieku. Na koniec, artykuł informuje o szerokiej ofercie modeli rowerów na polskim rynku.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.