Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Odzież kolarska – jak wybrać odpowiednią?

Odzież kolarska – jak wybrać odpowiednią?

Jazda na rowerze to doskonały sposób na utrzymanie kondycji i cieszenie się wspaniałymi widokami na świeżym powietrzu. Będąc rowerzystą musisz znać rodzaje odzieży i nauczyć się je dobierać. Najważniejsze jest, aby wybrać to, co jest dla Ciebie wygodne i pozwala w pełni cieszyć się jazdą. Odzież kolarska i jej odpowiedni wybór sprawi, że jazda będzie wygodniejsza, poprawisz wyniki, a nawet zwiększysz bezpieczeństwo na drogach. Z nieskończonymi opcjami odzieży i marek, skąd wiedzieć, co kupić?

Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Jazda na rowerze to doskonały sposób na utrzymanie kondycji i cieszenie się wspaniałymi widokami na świeżym powietrzu. Będąc rowerzystą musisz znać rodzaje odzieży i nauczyć się je dobierać. Najważniejsze jest, aby wybrać to, co jest dla Ciebie wygodne i pozwala w pełni cieszyć się jazdą. Odzież kolarska i jej odpowiedni wybór sprawi, że jazda będzie wygodniejsza, poprawisz wyniki, a nawet zwiększysz bezpieczeństwo na drogach. Z nieskończonymi opcjami odzieży i marek, skąd wiedzieć, co kupić?

Co należy wiedzieć o odzieży rowerowej ?

Przeprowadziłeś badania nad najlepszym rowerem dla siebie, a teraz nadszedł czas, aby sprawdzić, jaka odzież kolarska będą najlepiej pasować do Twoich potrzeb rowerowych. Istnieją tysiące opcji i chociaż wiele z nich wygląda świetnie, należy pamiętać, że nie każda odzież rowerowa jest taka sama. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odzieży rowerowej.

  • Oddychalność to jedna z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej odzieży rowerowej. Oddychające materiały zapobiegają przegrzaniu, co może mieć wpływ na wydajność i ogólny poziom komfortu podczas jazdy. Chcesz zachować chłód i suchość, aby czuć się jak najlepiej podczas jazdy na rowerze.
  • Elastyczność Odzież rowerowa nie powinna utrudniać ruchu ani powodować dyskomfortu podczas jazdy na rowerze. Aby przetestować elastyczność swojej odzieży rowerowej, spróbuj wykonywać różne pozy i ruchy, takie jak pochylanie się do przodu, kucanie, sięganie po coś i tym podobne. Jeśli nie możesz wykonać żadnego z tych ruchów z łatwością, oznacza to, że ta konkretna odzież nie jest wystarczająco elastyczna.
  • Wyprofilowany krój. Krój ma na celu wyeliminowanie nadmiaru materiału, który mógłby trzepotać na wietrze lub wplątywać się w ruchome części roweru. Pozwala również na większą swobodę ruchów podczas pedałowania i mniej narażonej skóry na działanie żywiołów.
  • Widoczność. Nie tylko dla Ciebie, ale także dla innych użytkowników dróg! Paski odblaskowe to bezpieczny sposób na to, aby rowerzyści byli widziani w warunkach słabego oświetlenia i/lub w nocy. Odzież rowerowa o wysokiej widoczności jest koniecznością.

Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze odzieży kolarskiej ?

Jak intensywnie jeździsz na rowerze?

Szukasz dodatkowej wyściółki na dłuższe przejażdżki, czy jesteś poważnym rowerzystą, który chce zmniejszyć opór wiatru i zmaksymalizować każde naciśnięcie pedału? Twoja intensywność jazdy na rowerze będzie głównym czynnikiem przy wyborze odzieży kolarskiej. Jeśli dopiero zaczynasz, świetna para wyściełanych spodenek rowerowych może pomóc w zapobieganiu podrażnieniom, zapewniając dodatkowe wyściełanie kości kulszowych. Polecamy również zakup dwóch par spodenek rowerowych, aby można było je wymieniać podczas każdej przejażdżki – w ten sposób wytrzymają dłużej.

Wolisz ciepłą czy zimną pogodę do jazdy?

Odzież rowerowa zaprojektowana na zimną pogodę jest wykonana ze specjalnie zaprojektowanych tkanin, które zapewniają ciepło. Tkaniny te zatrzymują ciepło ciała, odprowadzają pot, a nawet zapobiegają przecinaniu ubrań przez wiatr. Zwykle są nieco droższe niż zwykłe ubrania, ale są warte inwestycji w komfort i bezpieczeństwo. Ubrania rowerowe zaprojektowane na ciepłe dni są wykonane z materiałów, które zapewniają chłód, skutecznie odprowadzając pot z ciała. Często mają w sobie większe kieszenie i otwory wentylacyjne, które również pomagają w przepływie powietrza.

Jak długo będziesz jeździć?

Niezależnie od tego, czy robisz sprint, czy maraton, długość Twojej przejażdżki określi, jakiego rodzaju ubrania będziesz potrzebować. Jeśli Twoja przejażdżka jest na tyle krótka, że można ją ukończyć w ciągu półtorej godziny, wystarczy każdy rodzaj stroju sportowego. Po prostu noś to, co jest dla ciebie wygodne. Jeśli jednak planujesz spędzić trzy godziny lub dłużej, będziesz chciał założyć coś, co zostało stworzone specjalnie do jazdy na rowerze.

Różnica odzieży kolarskiej damskiej i męskiej

Jeśli kiedykolwiek kupowałeś odzież rowerową, prawdopodobnie zauważyłeś, że odzież kolarska damska i męska są dość podobne. Na przykład damska koszulka z krótkim rękawem może być wykonana z tego samego materiału o takich samych właściwościach użytkowych jak męska koszulka z krótkim rękawem. Często zdarza się, że top damski jest po prostu mniejszą wersją topu męskiego, różniącą się tylko rozmiarem i być może kolorem lub stylem. Odzież kolarska damska i męska różnią się szczególnie w przypadku spodenek rowerowych. Kobiety mają zwykle szerszą miednicę niż mężczyźni. Aby to uwzględnić, damskie spodenki rowerowe mają panele zaprojektowane specjalnie dla kobiecej sylwetki – zwykle wykonane z rozciągliwych materiałów, które poruszają się wraz z ciałem. Spodenki damskie są również często krótsze niż te stworzone dla mężczyzn.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.