Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Owijki na kierownicę – jaki mamy wybór?

Owijki na kierownicę – jaki mamy wybór?

Rowery szosowe, popularnie określane jako kolarzówki, są wyposażone w kierownicę o charakterystycznym kształcie, określanym często jako baranek. Wygięte rączki kierownika pozwalają na przyjęcie bardziej aerodynamicznej postawy, a ich ważnym i...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Rowery szosowe, popularnie określane jako kolarzówki, są wyposażone w kierownicę o charakterystycznym kształcie, określanym często jako baranek. Wygięte rączki kierownika pozwalają na przyjęcie bardziej aerodynamicznej postawy, a ich ważnym i nieodłącznym elementem są owijki na kierownicę. To one bowiem gwarantują sprawny chwyt i wysoki komfort jazdy. Na rynku wybór owijek jest naprawdę spory. Czym się one różnią między sobą i z jakich materiałów są wykonywane?

Owijki na kierownicę i rodzaj materiału

Taśmy stosowane do owijania kierownicy są produkowane z wielu różnych materiałów i wybierając owijki na kierownicę, trzeba wiedzieć, z czego jest ona zrobiona. Przekłada się to bowiem w dużym stopniu na jej cechy i właściwości, takie jak stopień amortyzacji, wytrzymałość, jakość chwytu (brak poślizgu spowodowanego np. potem) czy w końcu odporność na warunki atmosferyczne. Jaki zatem mamy wybór owijek na kierownicę pod względem materiału, z jakich są wykonane? Są to przede wszystkim:

  • Owijki korkowe – najbardziej uniwersalne owijki na kierownicę, które można zaliczyć do owijek starszej generacji. Spotkać można owijki korkowe w zestawie z pianką. Te ostatnie są dostępne w postaci dwóch taśm, podstawowej i maskującej.

  • Owijki skórzane – owijki wykonane ze skóry, odznaczają się wysoką jakością, trwałością i atrakcyjnym wyglądem.

  • Owijki syntetyczne (piankowe, żelowe itd.) – niezwykle szeroki zakres produktów wykonanych z różnych rodzajów materiałów sztucznych, takich jak silikon, poliuretan czy nylon. Dostępne są także w formie owijek warstwowych lub specjalnych mieszanek materiałowych. Są to obecnie najpopularniejsze typy owijek.

Przy czym materiał wykonania to nie jedyna istotna kwestia, jaką należy brać pod uwagę przy wyborze owijki do swojego roweru.

owijki na kierownice

Sposób wykończenia i grubość owijek

Bardzo często owijki na kierowniceperforowane, czyli taśmy, którymi owijamy kierownik, pokrywają drobne dziurki. Takie wykończenie pozwala na skutecznie odprowadzenie potu z dłoni, co pozwala na pewny i bezpoślizgowy chwyt. Ważnym elementem jest także grubość owijek, ponieważ różnią się one tym parametrem. Im grubsza owijka, tym lepsza amortyzacja. Z drugiej strony zmniejsza się jednak czucie roweru. Z tego też powodu grube owijki wybierane są często przez kolarzy do jazdy po trudniejszym i nierównym terenie. Natomiast do jazdy po gładkiej drodze, gdy chcemy lepiej czuć jej powierzchnię, warto wybierać owijki nieco cieńsze.

Kolory owijek i dodatkowe akcesoria

Najbogatszą paletę kolorów znajdziemy wśród owijek wykonanych z materiałów syntetycznych. Tutaj praktycznie nie ma ograniczeń pod względem kolorystycznym. Co ciekawe, wśród takich produktów znaleźć można również owijki odblaskowe, które odbijają światło w ciemności. Dzięki temu można znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze w czasie nocnej jazdy na rowerze. Ponadto przy zakupie owijek warto zwrócić uwagę, czy w zestawie znajdują się zaślepki do kierownicy, które pozwolą na sprawne zamocowanie i zabezpieczenie końców owijki.

Artykuł sponsorowany

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.