Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Pedaluj z precyzją: przewodnik po rowerowych pedałach platformowych – od MTB po szosę

Pedaluj z precyzją: przewodnik po rowerowych pedałach platformowych – od MTB po szosę

Rowerzysta, który cieszy się swoim rowerem MTB poza utartymi szlakami, czy odważa się na długie trasy na swoim rowerze szosowym wie, jak ważne jest właściwe połączenie stopy z pedałem. Właśnie...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Rowerzysta, który cieszy się swoim rowerem MTB poza utartymi szlakami, czy odważa się na długie trasy na swoim rowerze szosowym wie, jak ważne jest właściwe połączenie stopy z pedałem. Właśnie dlatego, w tym artykule pod lupę weźmiemy pedały rowerowe platformowe – od tych przeznaczonych do górskiej jazdy MTB, po opcje do roweru szosowego. Nasza podróż poprowadzi nas m.in. przez wysokiej jakości pedały platformowe marki Kellys i Kross. Gotowi na wyprawę w świat rowerowej precyzji? Zapnij kask i do dzieła!

Bike pedals

Wybór pedałów platformowych dla rowerów: MTB i szosowe

1. Pedały rowerowe platformowe MTB

Pedały platformowe MTB są niezastąpione w kolarstwie górskim, zapewniając uniwersalność i bezpieczeństwo. Kluczowe cechy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru to wytrzymałość i przyczepność. Pedalami platformowymi MTB wyróżniającymi się na rynku są pedały platformowe Kellys i Kross. Są one wykonane z wytrzymałego aluminium i często mają agresywne piny, które zwiększają przyczepność buta do pedała – niezastąpione na nierównych, śliskich czy błotnistych trasach.

Pedały Platformowe MTB: Szybkość Zwalniania Stopy

W MTB istotne jest szybkie zwolnienie stopy z pedała, na przykład podczas skoków czy potrzeby stabilnego oparcia na ziemi. Pedały platformowe umożliwiają to znacznie lepiej niż pedały wpinane.

2. Pedały platformowe do roweru szosowego

Pomimo dominacji pedałów wpinanych w szosie, niektórzy kolarze wybierają pedały platformowe do roweru szosowego. Decydują się na nie przede wszystkim ze względu na możliwość szybkiego zsiadania z roweru. Podczas wyboru, kluczowe staje się znalezienie modelu oferującego odpowiednią równowagę między lekkością a wystarczającą szerokością zapewniającą komfort i efektywność pedałowania.

Zalecenia dotyczące wyboru pedałów platformowych

1. Materiał wykonania pedałów

  • Pedały aluminiowe: Lekkie i wytrzymałe, idealne dla sportowców i entuzjastów MTB.
  • Pedały stalowe: Zapewniają większą trwałość, ale są cięższe.
  • Pedały z tworzywa sztucznego: Najlżejsze i najtańsze, ale mogą nie być odpowiednie dla zaawansowanych tras lub intensywnego użycia.

2. Rodzaj i jakość łożysk pedałów

Wyższa jakość łożysk to płynniejsza jazda i mniejsza konserwacja. Uszczelnione łożyska maszynowe są zazwyczaj najlepszym wyborem.

3. Profil i przyczepność pedałów

Dla trudniejszych tras MTB czy zjazdów, warto wybierać pedały z agresywniejszym profilem i większą liczbą pinów, które zapewnią lepszą przyczepność. W przypadku jazdy miejskiej oraz turystyki, wystarczają pedały o gładkiej powierzchni z opcjonalnymi mniejszymi pinami.

4. Specyficzne modele pedałów dla różnych dyscyplin

Typ roweru Rekomendowane pedały
MTB Kellys, Kross (z agresywnym profilem)
Szosowe Modele lekkie, z mniejszą ilością pinów
Miejskie Pedały szerokie, z mniejszą ilością pinów lub bez

Podsumowanie

Dobór odpowiednich pedałów platformowych jest kluczowy dla komfortu, efektywności oraz bezpieczeństwa jazdy. W zależności od potrzeb – roweru MTB, szosowego czy miejskiego, istnieje wiele opcji. Pamiętaj o materiale wykonania, rodzaju łożysk, profilu, przyczepności oraz specyficznym użyciu w danej dyscyplinie rowerowej.

Bike pedals

Artykuł omawia kluczowe aspekty związane z doborem odpowiednich pedałów platformowych dla rowerów, zarówno górskich (MTB), jak i szosowych. Wybór materiału, rodzaju łożysk, profilu i przyczepności pedałów zależy od indywidualnych upodobań kolarza oraz charakteru tras, po których najczęściej się porusza. Na rynku dostępne są różne modele pedałów, takie jak pedały platformowe Kellys i Kross, które są popularne wśród entuzjastów MTB.

Jeśli jesteś zainteresowany innymi aspektami wyboru sprzętu rowerowego, warto przeczytać następujące artykuły:

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.