Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Pierwszy maraton gravelowy w województwie świętokrzyskim

Pierwszy maraton gravelowy w województwie świętokrzyskim

Sam środek wakacji. Dwie trasy 250 i 500 km. I najbardziej malownicze drogi Gór Świętokrzyskich i Ponidzia. Takie atrakcje czekają na uczestników ultramaratonu Sabat Gravel, który odbędzie się w dniach...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Sam środek wakacji. Dwie trasy 250 i 500 km. I najbardziej malownicze drogi Gór Świętokrzyskich i Ponidzia. Takie atrakcje czekają na uczestników ultramaratonu Sabat Gravel, który odbędzie się w dniach od 30 lipca do 1 sierpnia 2021.

Jazda na rowerze z roku na rok zyskuje coraz większe grono miłośników. Przybywa też tych, którzy od kolarstwa turystyczno-rekreacyjnego przechodzą dalej. Właśnie dla takich osób dedykowane są różnego rodzaju maratony rowerowe. Wśród nich ultramaratony, które wyróżnia długość trasy i idea samowystarczalności. Jedną z takich imprez jest Sabat Gravel.

Według legendy w Świętokrzyskiem, na Łysej Górze odbywał się sabat czarownic. Ile w tym prawdy, a ile zmyślenia nie wiemy. Wiemy jednak, że magii w okolicy nie brakuje. Dlatego postanowiliśmy zorganizować sabat w nowym wydaniu, aby każdy mógł poczuć tę magię, a przy okazji przeżyć niesamowitą rowerową przygodęwyjaśniają organizatorzy Sabat Gravel.

Odkryj Świętokrzyskie

To pierwsza tego typu impreza w województwie świętokrzyskim. Start i meta zlokalizowane są przy Wiejskim Domu Kultury nad Zalewem Mostki koło Suchedniowa. Uczestnicy do wyboru mają dwie długości tras 250 i 500 km. Dla tych, którzy dopiero wchodzą w świat przygody gravelowej lub chcą pojechać „na luzie” – Sabat Gravel 250 oraz dla wytrawnych poszukiwaczy przygód i rywalizacji – Sabat Gravel 500. Trasy zostały poprowadzone głównie drogami szutrowymi przez najpiękniejsze zakątki Gór Świętokrzyskich i Ponidzia. Uczestnicy przejadą obok wyjątkowych pomników natury, ruin zamków, klasztorów, a także przez zagubione wśród pól wsie i miasteczka. Wśród atrakcji są m.in.: Zamek w Bodzentynie i Chęcinach, mury obronne stolicy polskiej śliwki Szydłowa, jezioro Hańcza, najstarszy kościół Cystersów w Jędrzejowie.

W tej części Polski zdecydowanie brakowało tego typu imprezy, a miejsc, przez które można poprowadzić maraton nie brakuje. Zależało nam także, by odczarować Góry Świętokrzyskie. Nie raz słyszymy pobłażliwe stwierdzenie – co to za góry? Dlatego zachęcamy do przyjazdu i sprawdzenia. Na trasie 500 km przewidujemy ok 4 tys. metrów przewyższenia, na 250 km 1,5 tys. metrów przewyższeniawyjaśniają organizatorzy Sabat Gravel.


Aktywny weekend

Sabat Gravel to ultramaraton gravelowy adresowany do osób aktywnie jeżdżących na rowerze. W czasie jego trwania obowiązują zasady fair play oraz zero waste. Śmieci, które generujemy po drodze zabieramy ze sobą. W pakiecie startowym, który dostaje każdy z uczestników znajduje się tracker GPS. Umożliwia on śledzenie na żywo postępów wszystkich zawodników. Uczestnicy pokonują wyznaczoną trasę dokładnie po śladzie GPS w określonym limicie czasu. Mogą używać każdego rodzaju roweru napędzanego siłą mięśni. W myśl idei samowystarczalności na trasie korzystają z tego, co mają lub sami mogą kupić. Nie są wspomagani przez pomoc z zewnątrz. Aby zachować równe szanse dla każdego, noclegi rezerwują dopiero po starcie.

Jak wziąć udział? Wystarczy wejść na stronę www.sabatgravel.pl i zapisać się na wybraną trasę. Zapisy trwają do końca czerwca 2021 lub do wyczerpania puli miejsc.

Więcej informacji:

https://sabatgravel.pl/

https://www.facebook.com/sabat.gravel

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.