Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Podstawowe kroki, jak rozpiąć łańcuch w rowerze – praktyczny przewodnik dla każdego rowerzysty

Podstawowe kroki, jak rozpiąć łańcuch w rowerze – praktyczny przewodnik dla każdego rowerzysty

Rower to wspaniały środek transportu, a dla wielu również pasja. Dla sprawnego działania roweru istotna jest regularna konserwacja – dzięki niej możemy zwiększyć jego żywotność, a także zapewnić bezpieczeństwo podczas...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Rower to wspaniały środek transportu, a dla wielu również pasja. Dla sprawnego działania roweru istotna jest regularna konserwacja – dzięki niej możemy zwiększyć jego żywotność, a także zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. Wiele osób zastanawia się, jak w czasie takiej konserwacji rozpiąć łańcuch w rowerze. Czy to trudne? Czy można to zrobić samodzielnie? Czy potrzebne są do tego specjalistyczne narzędzia? Odpowiedzi na te pytania są zaskakująco proste. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym rowerzystą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z dwukołowym pojazdem, zaraz dowiesz się, jak krok po kroku, bezpiecznie i efektywnie rozpiąć łańcuch w rowerze. Zapraszam do lektury!

Czy potrzebne są specjalistyczne narzędzia?

Często słyszymy pytanie: czy aby rozpiąć łańcuch w rowerze potrzebne są specjalistyczne narzędzia?. Odpowiedź jest jak najbardziej prosta i brzmi: tak. Mimo, że niektóre osoby próbują robić to bez użycia odpowiedniego sprzętu, to nie jest to zalecana metoda. Większość łańcuchów rowerowych jest trwale zamknięta lub zakończona specjalnymi pinami, które są trudne do zdjęcia bez odpowiednich narzędzi. Najprostszym i najbardziej powszechnym narzędziem do tego zadania jest tzw. łańcuchowiec.

Kroki jak rozpiąć łańcuch w rowerze

To wiec jak właściwie rozpiąć łańcuch w rowerze? Zacznij od obrócenia roweru do góry kołami albo umieszczenia go na specjalnym stojaku. Następnie, przy pomocy łańcuchowca, wciskaj pin (wyróżnia się on na tle pozostałych ogniw) do momentu, aż wystarczająco wystanie po drugiej stronie. Ważne, aby nie wypchnąć go całkowicie – utrudni to potem ponowne złożenie łańcucha.

Co dalej z rozciągniętym łańcuchem?

Gdy już udało nam się rozpiąć łańcuch, możemy przejść do jego dokładnego czyszczenia. Możemy w tym celu używać różnych preparatów dostępnych w sklepach rowerowych. Nie wolno nam jednak zapominać o tym, aby po umyciu łańcuch dobrze wysuszyć i naoliwić. Inaczej może dojść do jego korozji.

Znowu łańcuch na swoim miejscu

Kiedy nasz łańcuch jest już czysty i suchy, czas go ponownie założyć. W tym celu, wkładamy wcześniej wypchnięty pin do ogniw łańcucha (musi przechodzić przez oba ogniwa) i za pomocą łańcuchowca dociskamy go do momentu, gdy obie strony pina będą równo z ogniwami. Voilà! Łańcuch jest już na swoim miejscu.

Podsumowanie

Oto lista podstawowych kroków, które powinniśmy zastosować, gdy zastanawiamy się, jak rozpiąć łańcuch w rowerze:

1. Wyciśnij pin łańcucha za pomocą łańcuchowca.
2. Wyjmij łańcuch i dokładnie go wyczyść.
3. Wysusz łańcuch i nasmaruj go specjalnym olejem.
4. Załóż łańcuch z powrotem na rower i wciśnij pin na swoje miejsce za pomocą łańcuchowca.

Jak widzisz, podjęcie się tej prostej czynności nie jest wcale takie trudne. Jednak zawsze warto mieć pod ręką odpowiednie narzędzia i znać podstawy mechaniki rowerowej. Pamiętaj, regularna konserwacja roweru to podstawa, aby służył nam jak najdłużej. Czy poradziłeś sobie z wyzwaniem jak rozczepic lancuch w rowerze? Przyznaj, to było proste, prawda?

Podsumowanie

Rozpięcie łańcucha w rowerze wymaga użycia specjalistycznego narzędzia, znanego jako łańcuchowiec. Proces ten obejmuje wypchnięcie pina za pomocą łańcuchowca, wyjęcie łańcucha, jego dokładne czyszczenie, wysuszenie i naoliwienie, a następnie ponowne zainstalowanie na rowerze. Regularna konserwacja roweru jest kluczowa dla jego długotrwałego użytkowania.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.