Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Poradnik: Jak wybrać odpowiedni rozmiar ramy roweru górskiego i miejskiego?

Poradnik: Jak wybrać odpowiedni rozmiar ramy roweru górskiego i miejskiego?

Wybór odpowiedniego rozmiaru ramy roweru, zarówno górskiego, jak i miejskiego, to kluczowy element zapewniający komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą szybkich zjazdów terenowych, czy codziennym...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Wybór odpowiedniego rozmiaru ramy roweru, zarówno górskiego, jak i miejskiego, to kluczowy element zapewniający komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą szybkich zjazdów terenowych, czy codziennym rowerzystą miejskim, dobrze dopasowany rower jest gwarancją przyjemnej jazdy. W tym poradniku pomożemy Ci odpowiedzieć na pytania: jaki rozmiar ramy roweru górskiego lub miejskiego będzie dla Ciebie najlepszy? Przygotuj się na solidną dawkę wiedzy, która pomoże Ci zrobić najważniejszy krok w kierunku idealnie dopasowanego roweru.

Rozmiar ramy – Twoja podstawa

Pierwszym i podstawowym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, jest nasza wysokość. Jeżeli mierzymy powiedzmy 188 cm, ramy od 59 cm do 63 cm czy 21 do 24 cali w przypadku roweru górskiego będą dla nas odpowiednie. Jeżeli natomiast mierzymy około 160 cm, lepiej sprawdzi się ramka mniejsza, np. 47-51 cm lub 15-18 cali.

Rozmiar ramy roweru górskiego

Jeśli nasz wybór padł na rower górski, to istotna jest długość naszej nogi wewnętrznej. W rowerach górskich (MTB) najważniejszy jest zakres ruchów, a szczególnie na zjeździe górskim. Noga powinna się swobodnie układać na pedałach a przed stopą powinno być odpowiednio dużo miejsca na manipulowanie kierownicą.

Pytasz, jaki rozmiar ramy roweru górskiego będzie najodpowiedniejszy? Wszystko zależy od wymiarów Twojego ciała, ale przede wszystkim od tej cząstki, która określi, jak daleko będziesz mógł sięgnąć – to jest długość Twojej nogi. Poniżej umieściłem małą tabelkę pomagającą w wyborze:

„`html

Wysokość ciała: Długość nogi (cm): Rozmiar ramy (cale):
165-170 74-79 15″
170-175 79-83 17″
177-190 83-86 19″

„`

Rozmiar ramy roweru miejskiego

Jeśli zastanawiasz się, jaki rozmiar ramy roweru miejskiego będzie dla Ciebie odpowiedni, odpowiedź nie jest tak skomplikowana. Zmierz długość swojej nogi, pomnoż ją przez 0,66, a wynik zaokrąglij do najbliższej pełnej liczby. Otrzymasz w ten sposób odpowiedni rozmiar ramy w centymetrach. Dla wygody, przygotowałem też dla Ciebie tabelkę pomocniczą:

„`html

Wysokość ciała: Długość nogi (cm): Rozmiar ramy (cm):
150-160 66-74 44-48
161-170 75-79 49-53
171-180 80-86 54-58
181-190 87- 59 i więcej

„`

Podsumowując

Wybór odpowiedniego rozmiaru ramy to decyzja, która ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Oczywiście wymiary te mają charakter orientacyjny, dlatego zawsze polecam osobiste przetestowanie roweru przed zakupem. Jednak przede wszystkim pamiętaj: tylko Ty decydujesz, co jest dla Ciebie wygodne i komfortowe!
„`html

Podsumowanie:

Wybór odpowiedniego rozmiaru ramy roweru jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Pamiętaj o właściwym dopasowaniu ramy do Twojej wysokości. W rowerach górskich, długość nogi wewnętrznej jest istotna – w razie potrzeby zobacz naszą tabelę wskaźników. Dla rowerów miejskich, rozmiar ramy można obliczyć mnożąc długość nogi przez 0,66 i zaokrąglając do najbliższej pełnej liczby.

Sprawdź nasze produkty:

„`

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.