Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Poradnik krok po kroku: Jak ustawić i naprawić przerzutki w rowerze?

Poradnik krok po kroku: Jak ustawić i naprawić przerzutki w rowerze?

Wspinanie się pod górę staje się niewyobrażalnym wysiłkiem, a zjazd traci na dynamice? Oznaka, że przerzutki twojego roweru wymagają skrupulatnej uwagi. Tego typu usterki są potrzebą dostosowania sprzętu do indywidualnych...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Wspinanie się pod górę staje się niewyobrażalnym wysiłkiem, a zjazd traci na dynamice? Oznaka, że przerzutki twojego roweru wymagają skrupulatnej uwagi. Tego typu usterki są potrzebą dostosowania sprzętu do indywidualnych preferencji i predyspozycji każdego rowerzysty – zarówno wyczynowego, jak i niedzielnego amatora. W poradniku, który przed tobą, krok po kroku wyjaśnimy, jak ustawić i naprawić przerzutki w rowerze. Zapraszamy do zapoznania się z tym niezmiernie istotnym elementem eksploatacji dwóch kółek, który przekłada się bezpośrednio na komfort i satysfakcję z jazdy. Każda podróż na rowerze będzie łatwiejsza, gdy przerzutki działają sprawnie i są odpowiednio wyregulowane. Zatem, bez zbędnej zwłoki, przejdźmy do sedna!

Pierwszy krok: zupełnie od podstaw

To założenie może być dobrym początkiem dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie rowerowej mechaniki: zrozumienie schematu przerzutek. W górnej części, przy kierownicy, mamy zazwyczaj manetki (dzwignie), które służą do zmiany biegów, czyli w praktyce – przesuwają łańcuch na różne zębatki dla zmiany prędkości. Przerzutki w rowerze to nic innego jak mechanizmy, które przesuwają łańcuch na odpowiednie zębatki. Jeśli ten schemat jest jasny, przejdźmy do kolejnego kroku.

Drugi krok: Regulacja przerzutki przedniej

Aby prawidłowo ustawić przerzutki w rowerze, należy zacząć od tzw. limitów, które ograniczają ruch przerzutki. Najlepiej zaczynać od przerzutki przedniej, gdyż jest łatwiejsza do regulacji. Sprawdź, czy skrętka od przerzutki jest dokręcona, a prowadnica jest dobrze umocowana. Pamiętaj, aby łańcuch był na średniej zębatce przedniej i najmniejszej z tyle. Następnie, w zależności od modelu, przykręć odpowiednie śruby do końca i delikatnie poluzuj, aż przerzutka będzie działać płynnie.

Trzeci krok: regulacja przerzutki tylniej

Jeśli chodzi o jak ustawiać przerzutki w rowerze w kontekście tylnej przerzutki, tu sprawa jest nieco trudniejsza. Warto zacząć od tego, aby łańcuch znajdował się na największej zębatce – tym razem jest to zębatka najmniejsza. Następnie, podobnie jak w poprzednim punkcie, dokręć limit, ale tyle, aby przerzutka mogła działać bez przeszkód.

Czwarty krok: Ustawianie naprężenia linek

Kiedy już przerzutki są na swoich miejscach, czas na regulację naprężenia linek, które mają wpływ na płynność pracy przerzutek. Jeśli zauważysz, \b że łańcuch nie przechodzi płynnie między zębatkami, oznacza to, że masz do czynienia z problemem naprężenia. W takim wypadku należy skorygować naprężenie linek poprzez ich naciągnięcie lub poluzowanie przy pomocy śruby na manetce przerzutki.

Piąty krok: Delikatna kalibracja

Po tych czynnościach powinniśmy mieć już praktycznie gotowe przerzutki do jazdy. Jednak warto jest jeszcze dokonać delikatnej kalibracji. Dokręć śruby tak, aby przerzutki pracowały płynnie i bez przeskoków.

Konserwacja

Po skończonej pracy pamiętajmy także o konserwacji. To kluczowy element, aby mieć długotrwałe i sprawne przerzutki, a jak naprawić przerzutki w rowerze to pytanie, które nie powinno nam zajmować głowy zbyt często. Dobrze jest raz na jakiś czas naoliwić elementy, które mają bezpośredni kontakt z łańcuchem, aby zapewnić płynność pracy.

Podsumowanie

Regulacja przerzutek w rowerze to nic trudnego, jeśli zdobędziemy odpowiednią wiedzę i trochę wprawy. Pamiętaj, że każda przerzutka może wymagać innej kalibracji, dlatego – przede wszystkim – poznaj swój rower! Pamiętaj także, że aby utrzymać przerzutki w dobrej kondycji, konieczna jest regularna konserwacja. Jest to bardzo ważny element, który wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale także na bezpieczeństwo.

W tym artykule nauczysz się, jak prawidłowo ustawić przerzutki na twoim rowerze. Zaczynając od podstawowego zrozumienia schematu przerzutek, do regulacji przerzutki przedniej i tyłnej, ustawiania naprężenia linek i delikatnej kalibracji. Dodatkowo, dowiesz się, jak przeprowadzić konserwację, która jest kluczowa do utrzymania przerzutek w dobrej kondycji. Dzięki tym wskazówką, pytnie jak naprawić przerzutki w rowerze nie będzie cię już trapiło.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.