Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Powrót Sudety Tour. Po 10 latach ponownie odbędzie się broumovski maraton rowerowy.

Powrót Sudety Tour. Po 10 latach ponownie odbędzie się broumovski maraton rowerowy.

Po dziesięcioletniej przerwie w tym roku ponownie odbędzie się szosowy Maraton Rowerowy DEKOM SYSTEM Sudety Tour. W niedzielę 21 maja 2023 r. zawodnicy zmierzą się na długim (170 km) lub...
Tekst przeczytasz w ok. 3 minuty.

Udostępnij artykuł

Po dziesięcioletniej przerwie w tym roku ponownie odbędzie się szosowy Maraton Rowerowy DEKOM SYSTEM Sudety Tour. W niedzielę 21 maja 2023 r. zawodnicy zmierzą się na długim (170 km) lub krótkim (101 km) dystansie, z trasą prowadzącą po broumovskim, polsko-czeskim pograniczu.

„Reaktywowane zawody DEKOM SYSTEM Sudety Tour staną się jednym z pięciu czeskich maratonów szosowych. Tym wydarzeniem chcemy zainteresować pasjonatów kolarstwa z całej Europy. Chcemy też stać się częścią wyścigu UCI Granfondo World Series” – mówi główny organizator Josef Říha.

W porównaniu z poprzednimi edycjami, kiedy wyścig rozpoczynał się w Teplicach nad Metuja, teraz kolarze wystartują z Rynku (Mírovém náměstí) w Brumowie, a trasa będzie prowadzić także przez polskie pogranicze. Później uczestnicy pojadą tradycyjną trasą przez Wysoką Serbską do Policy nad Metują i Teplic nad Metują, a dłuższy wariant dystansu skieruje się do Aderszpachu. Organizatorzy spodziewają się, że w reaktywowanym wyścigu wystartuje około 400 zawodników.

Ambasadorem zawodów został Tomáš Konečný, były sportowiec, trener czeskiej kadry narodowej i zwycięzca etapu słynnego wyścigu La Vuelta a España. DEKOM SYSTEM Sudety Tour ma też dodatkowy odcinek dla uczestników specjalnych VIP, którzy chcą czynnie uczestniczyć w wydarzeniu w ramach tej dodatkowej kategorii. W tej formule wydarzeń towarzyszących przewidziano też zawody dla dzieci z Broumovska i szerszego regionu.

Maraton Sudety Tour po raz pierwszy zorganizował Tomáš Čada w 2004 r. Zawody odbywały się cyklicznie do 2013 r., kiedy zwycięzcą został mistrz olimpijski Jaroslav Kulhavý. Jednak ze względu na rozległy remont dróg i rygorystyczne środki bezpieczeństwa, edycję z 2014 roku odwołano. Klub CK Pardubice, kierowany przez Josefa Říhę (uczestnika wcześniejszych edycji), postanowił wznowić wyścig.

DEKOM SYSTEM Sudety Tour otrzymał wsparcie ze strony Kraju Královéhradeckiego, miasta Broumov i zespołu organizacyjnego kandydatury Broumova do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2028. Organizacja odpowiedzialna za kandydaturę Broumova zaprasza podczas trwania zawodów na swoje stoisko, na którym będzie udzielać informacji dotyczących tego konkursu Unii Europejskiej i jego znaczenia dla rozwoju regionu broumovskiego. Organizatorzy uzyskali wsparcie wyścigu również ze strony burmistrza Jana Bednarczyka, reprezentującego Miasto i Gminę Radków.

Osoby zainteresowane startem mogą zarejestrować się na stronie http://www.ckpardubice.cz/sudetytour .

Na koniec przytaczamy osobistą prośbę od organizatora Josefa Říhy:

– „Dołącz do nas jako kibic! Pomagając nam możesz też otrzymać małe wynagrodzenie. Potrzebujemy bowiem wsparcia organizacyjnego na skrzyżowaniach. Zarejestruj się i daj nam znać, gdzie możemy na ciebie liczyć”. Chętni mogą zarejestrować się tutaj.

Informacja Prasowa

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.