Kolarski peleton nie zwalnia tempa. Już jutro na terenie naszego kraju rozpocznie się kolejny wyścig etapowy z kalendarza UCI – Tour Bitwa Warszawska 1920.
Wyścig odbył się w nieco innej formule rok temu. W tym roku impreza nabiera rozmachu – zyskała rangę UCI i będzie liczyła aż 5 etapów. Organizatorzy podkreślają, że obchodzimy setną rocznicę historycznego zwycięstwa nad bolszewikami w bitwie warszawskiej zwanej zwyczajowo „Cudem nad Wisłą”. Wyścig jest formą oddania hołdu bohaterom tamtych wydarzeń.
De facto decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej rozegrała się w latach 13-25 sierpnia na przedpolach Warszawy. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
Zawodnicy do pokonania będę mieć nieco ponad 592 kilometry podzielone na 5 etapów. Wyścig rozpocznie się prologiem z podjazdem na warszawską Agrykolę, który ustawi wyścig następnie zawodnicy pokonają cztery płaskie etapy, na których do zdobycia będą bonifikaty. Trasa wyścigu jest teoretycznie płaska, ale peleton musi wziąć pod uwagę, że na północnym Mazowszu lubi powiać oraz na żar lejący się z nieba.
Etap 1: Warszawa – Warszawa (2,1 km – prolog)
Etap 2: Radzymin – Radzymin (147 km)
Etap 3: Legionowo – Serock (138 km)
Etap 4: Nasielsk – Nowy Dwór Mazowiecki (134 km)
Etap 5: Płock – Płońsk (151 km)
Na starcie wyścigu organizowanego przez Dariusza Banaszak zamelduje się 26 zespołów. Składy zespołów będą liczyć 6 zawodników.
Listę startową otworzy drużyna Mazowsze Serce Polski, która powalczy o to, aby na ich konto dopisać 10 zwycięstwo w tym sezonie. Głównymi kandydatami do zwycięstw będą: Norbert i Alan Banaszkowie, Paweł Bernas i Adrian Kurek.
Największą gwiazdą peletonu będzie zawodnik Alpecin-Fenix – Sacha Modolo. Włoch na swoim koncie dwa zwycięstwa w Giro d’Italia. Jeśli będzie w formie to może wygrać wyścig.
Mocnym kandydatem do zwycięstwa będzie Norweg Daniel Hoelgaard. Był ostatnio 3. w Czech Cycling Tour. Jego głównym atutem jest silna ekipa Uno-X Pro Cycling Team.
Na kolejne zwycięstwa na polskiej ziemi duży apetyt ma Alois Kankovsky. Czech będzie miał solidne wsparcie w postaci Jana Barty, Frantiska Sisra i Michaela Kukrle, który wygrał jeden z etapów Dookoła Mazowsza.
Na sprinterskie finisze liczy Voster ATS Team. Tutaj duże nadzieje mają Paweł Franczak i Sylwester Janiszewski, którzy ostatnio odebrali lekcje ścigania w Czechach i chcą się poprawić.
Z dobrej strony będą chcieli się pokazać Polacy z Leopard Pro Cycling – Szymon Rekita i Filip Maciejuk. Uważać należy także na Jana Maasa.
Groźni mogą być młodzi zawodnicy z Jumbo-Visma Development Team i Swiss Racing Academy. Kandydatem do zwycięstwa będzie Felix Gross z reprezentacji Niemiec, który w tym roku w Polsce wygrał już dwa etapy i klasyfikację generalną wyścigu Dookoła Mazowsza oraz Puchar Ministra Obrony Narodowej.
Pierwsze zwycięstwo na poziomie WorldTour chce odnieść Bartosz Rudyk, który wygrał ostatnio GP Doliny Baryczy. Jak zwykle groźny może być Maciej Paterski, który poprowadzi Wibatech 7R Merx.
Rozwojową ekipę Israel Cycling Academy poprowadzi Edwin Avilla. Jego ważnym pomocnikiem powinien być Kanadyjczyk Ben Perry.
Warto zwrócić także uwagę na obecność NTT Continental Cycling Team i Vino – Astana Motors.
Lista startowa
Program wyścigu tutaj.
Facebook wyścigu.