Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Przewodnik po drezynach rowerowych: ceny i porady dla entuzjastów przygody

Przewodnik po drezynach rowerowych: ceny i porady dla entuzjastów przygody

Czy kiedykolwiek marzyłeś o przejeżdżce na drezynie rowerowej, ekscytującym połączeniu roweru z wagonkiem kolejowym? Ten niecodzienny pojazd stał się częstym widokiem na starych, nieużywanych torach kolejowych, oferując unikalną przygodę na...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Czy kiedykolwiek marzyłeś o przejeżdżce na drezynie rowerowej, ekscytującym połączeniu roweru z wagonkiem kolejowym? Ten niecodzienny pojazd stał się częstym widokiem na starych, nieużywanych torach kolejowych, oferując unikalną przygodę na świeżym powietrzu, doskonałą dla zażyłych rowerzystów i poszukiwaczy przygód. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu niezwykłemu pojeździe, dowiesz się więcej o cenach drezyn rowerowych, a także otrzymasz kilka wartościowych porad, które pomogą Ci rozpocząć swoją ekscytującą drezynową przygodę.
Railbike Scenery

Definicja drezyny rowerowej

Drezyna rowerowa, inaczej nazywana koleją rowerową, jest to rodzaj pojazdu kolejowego, który napędza się siłą mięśni swoich użytkowników – podobnie jak ma to miejsce w przypadku klasycznego roweru. Zazwyczaj konstrukcja drezyny składa się z platformy na której znajdują się siedzenia wyposażone w pedały oraz dodatkowe miejsca do siedzenia na ławeczce. Drezyny rowerowe są popularne jako atrakcyjna, aktywna forma rekreacji. Dzięki nim możliwe jest zwiedzanie zabytkowych, często opuszczonych tras kolejowych.

Wprowadzenie do świata drezyn rowerowych

Korzystanie z drezyn rowerowych – gdzie?

Na terenie Polski istnieje wiele nieczynnych linii kolejowych, które zostały przemienione w atrakcje turystyczne z użyciem drezyn rowerowych. Przykładowe lokalizacje to:

 • Linia kolejowa nr 108 w Bieszczadach, ze stacją główną w Uhercach Mineralnych.
 • Trasa z Tolkmicka do Fromborka, prowadząca wzdłuż Zalewu Wiślanego.
 • Kolej na terenach Puszczy Białowieskiej.
 • Szlak kolejowy w Regulicach, umiejscowiony w województwie małopolskim.

Drezyna rowerowa – cena wynajmu

Koszt wynajmu drezyny rowerowej może zależeć od rozmaitych czynników, takich jak lokalizacja czy długość trasy. Średnia cena waha się między 100 zł a 150 zł za pojazd na godzinę. Na ilustrację:

 • W Bieszczadach: cena za jedną drezynę na trasie Uherce Mineralne – Stefkowa wynosi 150 zł za 1,5 godziny.
 • W Białowieży: koszt wynajęcia drezyny na łatwej trasie wynosi 100 zł za 35 minut, zaś trasa zaawansowana kosztuje 140 zł i trwa około 1 godzinę.

Wskazówki dla entuzjastów przygody na drezynie

Organizacja podróży drezyną rowerową

Planowanie podróży drezyną rowerową wymaga nieco przygotowań. Poniżej kilka praktycznych porad, które sprawią, że wyjazd stanie się niezapomnianym doświadczeniem:

 • Rezerwuj drezynę z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie turystycznym.
 • Zadbaj o strój i zabezpieczenia – nie zapomnij o nakryciu głowy, rękawicach oraz okularach przeciwsłonecznych.
 • Zaopatrz się w repelent – na trasie mogą pojawić się owady i zwierzęta.
 • Zabierz ze sobą wodę i przekąski – większość tras biegnie przez obszary z dala od sklepów i restauracji.
 • Spakuj apteczkę pierwszej pomocy.
 • Przestrzegaj instrukcji obsługi drezyny i zasad bezpieczeństwa podanych przez wynajmującego.

Własna drezyna rowerowa – kiedy warto?

Jeżeli jesteś prawdziwym miłośnikiem drezyn i masz okazję korzystać z nich częściej, warto rozważyć zakup własnego pojazdu. Nowa drezyna rowerowa może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od wielkości, wyposażenia i funkcji.

Podsumowując, drezyny rowerowe to doskonała propozycja dla osób spragnionych aktywnego wypoczynku i interesujących wyzwań. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na wynajem, czy zakup własnej drezyny, jest to sposób na niesamowite, emocjonujące przeżycia.

Railbike Scenery

Podsumowując, drezyna rowerowa to ciekawa opcja dla entuzjastów aktywnego wypoczynku, idealna na zwiedzanie zabytkowych tras kolejowych. Wybierając się na taką przygodę, warto pamiętać o odpowiednich przygotowaniach, w tym rezerwacji, odpowiednim ubiorze oraz zapasach wody i przekąsek. Cena za wynajem drezyny może wynosić od 100 do 150 zł za godzinę, zależy to od lokalizacji i długości trasy.

Dla tych, którzy pragną zagłębić się w temat rowerów, polecamy kilka ciekawych artykułów dostępnych na naszej stronie. Jeżeli myślisz o zakupie roweru, znajdziesz u nas przewodnik zakupowy, jak np. jak wybrać idealna odzież rowerowa czy jak wybrać idealny rower mountain bike. Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować, to m.in. jak wybrać rower downhill, kask i akcesoria do 2025 roku oraz jak wybrać pokrowiec na rower.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym rowerzystą, czy osobą, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z rowerem, znajdziesz u nas wiele cennych informacji i wskazówek. Zapraszamy do czytania!

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.