Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Rower full – przewodnik po wyborze idealnego modelu dla każdego

Rower full – przewodnik po wyborze idealnego modelu dla każdego

Czy zastanawiałeś się kiedyś, który rower full będzie dla Ciebie najlepszy? Rowerów full na rynku jest wiele – od modelu MTB, przez elektryczne, aż po te dostępne na OLX. Bez...
Tekst przeczytasz w ok. 5 minut.

Udostępnij artykuł

Czy zastanawiałeś się kiedyś, który rower full będzie dla Ciebie najlepszy? Rowerów full na rynku jest wiele – od modelu MTB, przez elektryczne, aż po te dostępne na OLX. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym cyklistą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z dwoma kółkami, postaramy się pomóc Ci w tym artykule. Omówimy też propozycje dla najmłodszych, jaki rower full będzie dla nich odpowiedni. Wybór roweru może wydawać się skomplikowany, ale z nami na pewno sobie z tym poradzisz. Czytaj dalej i dowiedz się wszystkiego o rowerach full.
Bike Shop

Rower full suspension: Charakterystyka i zastosowanie

Rower full suspension, zwany potocznie rowerem full to jednoślad wyposażony zarówno w przedni amortyzator, jak i tylne zawieszenie (damper). Charakteryzuje się znacznym zwiększeniem komfortu jazdy na nierównym terenie, dzięki możliwości redukcji wstrząsów i uderzeń przenoszonych na ciało użytkownika.

Cross-Country (XC)

Rowery full suspension tzw. MTB, zastosowane w cross-country wyróżniają się stosunkowo niewielkim skokiem amortyzacji, najczęściej wynoszącym od 100 do 120 mm. Prezentują się jako doskonałe rozwiązanie dla entuzjastów szybkiej jazdy po leśnych ścieżkach, niemniej na podjazdach, jak i na zjazdach. Na polskim rynku dostępne są na przykład:

 • Merida Ninety-Six
 • Giant Anthem

Trail

Modele w typie trail są wszechstronne, z amortyzacją w przedziale 120-140 mm. Jako złoty środek między agresywnym zjazdem a efektywnością na podjazdach, takie modele jak:

 • Specialized Stumpjumper
 • Canyon Neuron

oferują dobrą kontrolę na technicznie trudnych trasach bez utraty na komfortowej jazdy.

Enduro

Szczególnie przystosowane do trudnych zjazdów i szybkich podjazdów zostały rowery enduro. Ich skok zawieszenia przekracza więcej niż 150 mm. Wyspecjalizowane modele takie jak:

 • Santa Cruz Nomad
 • Trek Slash
 • umożliwiają jazdę w bardzo wymagającym terenie, a nawet zwycięstwo w zawodach enduro.

  Downhill (DH)

  Rowery typu downhill, zaprojektowane z myślą o najbardziej ekstremalnych zjazdach, charakteryzują się skokiem amortyzacji przekraczającym 200 mm. Z myślą o użytkowaniu na bikeparkach i specjalnych torach zjazdowych, oferowane są modele takie jak:

 • Giant Glory
 • Commencal Supreme
 • Kluczowe cechy rowerów full

  Cecha Opis Znaczenie
  Waga Im cięższy rower, tym trudniejsze będzie nim manewrowanie. Kluczowe przy wyborze, szczególnie na dłuższe trasy.
  Skok amortyzacji Dłuższy skok zapewnia lepsze pochłanianie nierówności. Istotne dla komfortu jazdy w trudnych terenach.
  Rama Aluminiowa lub karbonowa, wpływa na ogólną wytrzymałość i wagę roweru. Należy wybrać odpowiedni materiał w zależności od preferowanego stylu jazdy i budżetu.
  Geometria Dotyczy odległości między kołami, kątów nachylenia ramy itd. Decyduje o przeznaczeniu roweru (XC, DH, Enduro itp.) i poziomie komfortu jazdy.

  Rowery full dla wybranych grup użytkowników

  Rower full dla dzieci

  Dla młodszych pasjonatów MTB, kluczowe jest aby rower był odpowiednio mniejszy, a jednocześnie posiadał wszystkie funkcje pełnowymiarowego roweru full. Przykłady takich rowerów to:

  • Scott Ransom 400
  • Cube Stereo 120 Junior

  Rower full damski

  Rowery damskie, projektowane z myślą o anatomii kobiecego ciała, mają za zadanie zaoferować lepszą ergonomię i komfort. Dostosowane specjalnie dla kobiet modele to:

  • Juliana Roubion
  • Trek Roscoe

  Podsumowanie

  Wybór odpowiedniego modelu roweru full zależy od wielu czynników jak: rodzaj terenu, na którym będzie eksploatowany, preferencje dotyczące komfortu jazdy oraz indywidualne oczekiwania użytkownika. Kluczem do zadowolenia z wyboru jest zapoznać się z różnorodnymi modelami i w miarę możliwości, ich wypróbowanie w terenie.

  Bike Shop

  Podsumowując, wybór odpowiedniego roweru full suspension (czyli z przednim i tylnym amortyzatorem) zależy przede wszystkim od specyfiki terenu, na którym planujesz jeździć, oraz swoich indywidualnych preferencji co do komfortu jazdy. Rodzaje rowerów full obejmują modele do cross-country (XC), trail, enduro czy downhill (DH). Każdy z nich różni się m.in. skokiem amortyzacji, co ma bezpośredni wpływ na styl jazdy. Warto pamiętać, że każdy rower full suspension powinien być idealnie dopasowany do potrzeb użytkownika, niezależnie od tego, czy jest to jazda rekreacyjna czy profesjonalna. Ważnym aspektem wyboru roweru jest także dobranie odpowiedniej wielkości ramy, co ma kluczowy wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

  Dla dzieci warto wybrać modele zmniejszone, ale wyposażone w te same funkcje co pełnowymiarowe rowery full. Dobra propozycją może być, np. model Woom. Dla kobiet natomiast rekomendowane są specjalnie dostosowane modele, które uwzględniają specyfikę budowy ciała kobiet.

  Jeśli staniesz przed wyborem między kilkoma różnymi markami, takimi jak Merida, Scott czy Giant, warto odwiedzić te strony, by dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych modeli oferowanych przez te popularne firmy.

  Zapraszamy do zapoznania się z naszymi przewodnikami i artykułami, aby dowiedzieć się więcej na temat jak wybrać idealny rower górski, rowerów enduro czy rowerów damskich typu cross.

  Rowerowa.pl

  Czytaj również

  © Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.