Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Rozkodowanie kolarstwa: Jak używać i ustawić przerzutki w rowerze?

Rozkodowanie kolarstwa: Jak używać i ustawić przerzutki w rowerze?

Kiedy już odważysz się na rowerową eskapadę, tajemnicze sprzęgło zębatych kół, które potrafi drastycznie odmienić Twój styl pedałowania, czeka na Ciebie cierpliwie. Tym sprzęgłem są przerzutki – małe technologiczne cuda,...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Kiedy już odważysz się na rowerową eskapadę, tajemnicze sprzęgło zębatych kół, które potrafi drastycznie odmienić Twój styl pedałowania, czeka na Ciebie cierpliwie. Tym sprzęgłem są przerzutki – małe technologiczne cuda, które mogą Twoje rowerowe przygody zmienić w niezapomniane ekspedycje lub koszmarne dystanse. Czy wiesz jak odpowiednio używać przerzutek w swoim rowerze? A może zastanawiasz się jak je właściwie ustawić dla doskonałego biegu? Przygotuj się na przejażdżkę pełną wiedzy – zapnij pasy, chwyć kierownicę i daj się ponieść emocjom, bo zaraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości na temat obsługi i regulacji przerzutek w Twoim rowerze! Koniec z wątpliwościami, pora na królewską naukę!

Jak zasada działania przerzutki wpływa na naszą jazdę?

Zaczniemy od podstaw. Przerzutki w rowerze działają na zasadzie mechanizmu zębatego, który przesuwa łańcuch między różnymi rozmiarami tarcz zębatych – inaczej mówiąc, między różnymi biegami. Dlaczego to jest ważne? OdpowiedĽ jest prosta: różne biegi są idealne do różnych warunków jazdy. Do tematu wyboru odpowiedniego biegu wrócimy nieco później.

Przerzutki rowerowe – jak z nich korzystać?

Przechodzimy do najważniejszego pytania: przerzutki w rowerze, jak używać? Otóż, wszystko zależy od naszej prędkości i terenu. Wyższe biegi, które są „twardsze” do pedałowania, są idealne, gdy jedziemy na płaskim terenie z wysoką prędkością. Niższe biegi, które są „lżejsze” do pedałowania, to natomiast marzenie każdego, kto wdrapuje się na strome wzniesienie. Wielkim plusem korzystania z przerzutek jest fakt, że za ich pomocą można dostosować opór pedałów do naszych możliwości i warunków terenowych.

Eksterminacja błędów, czyli jak ustawić przerzutki w rowerze?

Teraz pora na drugie sedno sprawy: przerzutki w rowerze, jak ustawić? Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak to zrobić. Właściwe ustawienie przerzutek może zdecydować o tym, czy Twoja jazda będzie płynna, czy też pełna niespodziewanych i nieprzyjemnych niespodzianek.

 • Krok 1: Upewnij się, że Twój rower jest w odpowiednim miejscu. Powinien być na stojaku, z kołami zwisającymi w powietrzu.
 • Krok 2: Przejdź na środkowy bieg. Dlaczego? Ponieważ to jest najłatwiej dostępny bieg do regulacji.
 • Krok 3: Użyj klucza imbusowego, aby dostosować śrubę ograniczającą przerzutki. Ta śruba decyduje o tym, jak daleko przerzutka może przesunąć łańcuch. Dostosuj ją, aby łańcuch przeskakiwał płynnie i bez problemów między biegami.
 • Krok 4: Przetestuj swoją pracę. Jeśli łańcuch przeskakuje gładko między biegami, wykonaliście dobrą robotę. Jeśli nie – wystarczy powrócić do kroków 2 i 3 i spróbować dostosować śrubę ograniczającą na nowo.
 • Nic nie trwa wiecznie – kiedy serwisować przerzutki?

  W końcu, niezależnie od tego, jak starannie dobierasz swoje biegi i jak umiejętnie ustawiasz przerzutki, przyjdzie czas, kiedy trzeba będzie je zaserwisować. Jeśli zauważysz, że przerzutki zaczynają działać niespójnie, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zrobić to szybko. Dobrą praktyką jest również regularne czyszczenie i smarowanie przerzutek, aby zapewnić ich płynne działanie.

  W ten sposób udało nam się rozwiać niektóre wątpliwości na temat korzystania i regulacji przerzutek rowerowych. Czasami może to wydawać się nieco skomplikowane, ale z prawidłową wiedzą i odrobiną praktyki, z pewnością opanujesz ten proces w mgnieniu oka!

  Podsumowanie

  Przerzutki rowerowe pozwalają nam na płynne dostosowanie oporu pedałów do warunków terenowych i naszych możliwości. Wszystko zależy od prędkości i terenu: wyższe biegi są idealne na płaski teren z wysoką prędkością, natomiast niższe biegi są doskonałe na strome wzniesienia. Przerzutki w rowerze ustawiamy poprzez regulację śruby ograniczającej za pomocą klucza imbusowego, a cały proces powinien się odbywać z rowerem umieszczonym na stojaku. Pamiętajmy, że regularne czyszczenie i smarowanie przerzutek to klucz do ich płynnego działania. Jeśli jednak zauważymy, że zaczynają działać niespójnie, czas pomyśleć o serwisie.

  Nasz sklep

  Rowerowa.pl

  Czytaj również

  © Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.