Cała Polska Rowerowa.pl - portal kolarski i rowerowy

Rozmiar ma znaczenie: Ile cali ma rower damski, górski, miejski i męski?

Rozmiar ma znaczenie: Ile cali ma rower damski, górski, miejski i męski?

Zastanawiałeś się kiedyś, jaki rozmiar roweru będzie dla ciebie najodpowiedniejszy i czy rzeczywiście istnieją różnice pomiędzy rowerem damskim a męskim? Rozmiar roweru, zwłaszcza w kontekście ilości cali, jest jednym z...
Tekst przeczytasz w ok. 4 minuty.

Udostępnij artykuł

Zastanawiałeś się kiedyś, jaki rozmiar roweru będzie dla ciebie najodpowiedniejszy i czy rzeczywiście istnieją różnice pomiędzy rowerem damskim a męskim? Rozmiar roweru, zwłaszcza w kontekście ilości cali, jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Tym samym, zanim złapiesz za kierownicę, warto dobrze zrozumieć, czym różnią się rowery o różnych rozmiarach i do jakiego zastosowania są przeznaczone. Załóżmy więc kask, założyj rękawiczki i wsiądźmy na rower, aby zgłębić ten temat. Gwarantuję, że dowiesz się tu wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o rozmiarach rowerów damskich, górskich, miejskich i męskich. Zaczynajmy!

Rozmiar w calach – dlaczego jest ważny?

Zacznijmy od podstaw. Rozmiar roweru jest wyrażany w calach i odnosi się do rozmiaru koła. Korzystając z tego parametru, producenci pomagają nam zdecydować, czy dany model będzie dla nas odpowiedni. Wybór odpowiedniego rozmiaru jest kluczowy z wielu powodów – wpływa na to, jak stabilnie się czujemy na rowerze, jak łatwo manipulujemy kierownicą oraz jaki jest nasz komfort w trakcie jazdy.

Rower damski – ile cali?

Damskie rowery zwykle mają mniejsze koła i są projektowane z myślą o osobach o niższym wzroście. Najczęściej spotkać można rowery damskie o rozmiarach koła między 26 a 28 cali. Wielkość ta jest optymalna dla osób o wzroście pomiędzy 155 a 175 cm. Pamiętajmy jednak, że nie tylko ilość cali jest istotna – geometria ramy również ma wpływ na to, jak będziemy się czuć na rowerze.

Rower górski – ile cali?

Górskie rowery, inaczej MTB, to prawdziwe bolidy terenowe. Ich koła są większe, a obraza szersze, dzięki czemu mogą pokonywać najtrudniejsze trasy. Na rynku dominują modele o rozmiarze koła 27,5″ oraz 29″. Te pierwsze przeznaczone są dla osób o wzroście do 180 cm, natomiast modele 29″ dla osób wyższych. Istotne jest jednak, że rowery górskie muszą być przede wszystkim wygodne, dlatego bardzo ważny będzie również rozmiar ramy.

Rower miejski – ile cali?

Rowery miejskie charakteryzują się dużym komfortem jazdy dzięki szerokim oponom i wyprostowanej pozycji. Najczęściej spotkamy modele z kołami o rozmiarze 26″ i 28″. Pierwszy rozmiar sprawdzi się dla osób o wzroście do 170 cm, natomiast ten drugi – dla wyższych. Należy jednak pamiętać, że rowery miejskie z większą ilością cali mogą być nieco trudniejsze w manewrowaniu.

Rower męski – ile cali?

Rower męski zwany też unisex to najczęściej rower o rozmiarze koła od 27,5″ do 29″. Model z mniejszymi kołami jest polecany dla osób o wzroście do 180 cm, a ten z większymi dla osób wyższych. Ostatnio coraz popularniejsze są rowery z kołami 28″, które łączą w sobie zalety innych modeli. Ich uniwersalne zastosowanie sprawia, że dobrze sprawdzą się zarówno na mieście, jak i w terenie.

Pamiętajcie, że najważniejsze jest to, aby rower był dla was komfortowy. Możliwość zmiany pozycji, łatwe przesiadanie się czy manewrowanie to najważniejsze aspekty, na które zwrócić należy uwagę podczas wyboru odpowiedniego rozmiaru. Oczywiście, różnice między modelami są, ale pamiętajcie – ważny nie jest rozmiar, a to, jak się czujecie na rowerze!

Podsumowanie

Ważnym aspektem przy wyborze roweru jest rozmiar koła, wyrażany w calach. Aby czuć się stabilnie i bezpiecznie, należy dobrać odpowiedni model. Damskie rowery zwykle mają koła o rozmiarze między 26 a 28 cali. Rowery górskie (MTB) są dostępne głównie z kołami 27,5″ i 29″. Rowery miejskie często mają koła 26″ lub 28″, zaś rowery męskie (unisex) posiadają zazwyczaj koła 27,5″ do 29″.

Nie zapominajmy jednak, że komfort jazdy jest najważniejszy, a oprócz rozmiaru koła, na nasze odczucia wpływa również geometria ramy roweru.

Sklep z rowerami:

Korzystając z poniższego kodu, wyświetlane będą produkty związane z rowerami.

Jest to dość nowoczesne i popularne kategorie, które powinny przyciągnąć uwagę użytkowników.

Rowerowa.pl

Czytaj również

© Copyright 2019-2024 Rowerowa.pl. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.